Přeskočit na hlavní obsah

Pinot Palooza, show oslavující Pinot noir, startuje už dnes

Akce jako víno v Melbourne

Pinot Palooza Melbourne
Nejde to stihnout, už to začalo. Pátý ročník festivalu Rulandského modrého Pinot Palooza se koná dnes 15. října odpoledne od jedné do šesti v Town Square Pavilion v australském Melbourne.
Pro web Broadsheet Melbourne shrnul Dan Sims, zakladatel Bottle Shop Concepts a organizátor této události, proč byste měli tento víkend přidat do svého života spoustu Pinotu.
Na otázku co je Pinot Palooza a proč nemá význam popíjet doma sám víno a číst průvodce po světě vína Jamese Hallidaye Sims reagoval: "Osobně si myslím, že není nic horšího než sám sedět a číst knihu o víně (pokud u toho samozřejmě nechcete usnout). Pinot Palooza je pořádná pinot jízda. Pořádáme ji pátým rokem a celá akce už je v šesti městech dvou zemí.
Stručně řečeno, je to jen ochutnávka vín ... ale není to normální nudná degustace. Zábava za prvé, za druhé vědomosti, ale získané ve velmi sociálním prostředí. Číst spoustu vinařských hodnocení nám nedává žádný kontext ani přímé spojení s vinařstvím. U nás se s nimi rovnou setkáte. (A přiznejme si to, skoro všechna představovaná vína jsou buď pětihvězdičková nebo mají aspoň 95 bodů.)"

Jen jeden Pinot?

Pak přišel dotaz, jestli není nuda věnovat celý festival jen jedné jediné odrůdě. Sims odpověděl, že rozhodně ne. "Pinot je úžasný! To je jako se ptát, jestli má být festival třeba jen pro gin ... nebo na co si jen vzpomenete. Tímto způsobem poznáte vše okolo téhle odrůdy a o jejích různých stylech. Ostatní vinnařské události jsou jako brokovnice; střílejí po všech apelacích a odrůdách a doufají, že něco strefí. Naším způsobem můžeme záběr zúžit a soustředit se jen na to, jak dobrý a rozmanitý může Pinot noir být.
Ještěže se Broadsheet zeptal, jestli může na festival přijít i ten, kdo o víně vůbec nic neví. Simsova odpověď zní: "ANO! A to zdůrazňuji velkými písmeny. Zakládáme si na tom, že k vínu přistupujeme bez velkých keců. Vše co žádáme je, abyste si za den našli svého favoirita. A je to. Nesnažíme se vás protáhnout mistrovským kurzem. Chceme jen, abyste poznali, co se vám líbí.

Nesnáším Pinot

Mýlí se ten, kdo říká, že nesnáší Pinot noir, zeptal se Broadsheet a Sims odpovídá: "Kdo nemůže Pinot vystát, ten pravděpodobně nepřijde! Ale nebojte se, budeme tady ještě, až vyrostete (ehm). Ale vtipy stranou, existuje tolik stylů Pinotu, že si jsem jistý, že objevíte jeden, který se vám zalíbí. To je na Pinotu super. Co má jeden rád, je často důvodem, proč ho druhý nenávidí."
Nemůže nepřijít otázka, co se sakra celý den na téhle akci děje? "To je fakt jednoduché," říká Sims. "Rocková muzika od DJ Grega Sara, úžasné jídlo, k ochutnání 170 různých vín od 67 výrobců z Austrálie a Nového Zélandu a jedna pořádná degustační sklenice, kterou si pak vezmete domů. Stačí přijít, popadnout sklenici a jít. Řady producentů Pinot noiru opravdu reprezentují to nejlepší z Austrálie a Nového Zélandu. Mít je všechny pod jednou střechou je nejen vzácné, ale je to rozhodně i skvělá příležitost."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.