Přeskočit na hlavní obsah

Pinot Palooza, show oslavující Pinot noir, startuje už dnes

Akce jako víno v Melbourne

Pinot Palooza Melbourne
Nejde to stihnout, už to začalo. Pátý ročník festivalu Rulandského modrého Pinot Palooza se koná dnes 15. října odpoledne od jedné do šesti v Town Square Pavilion v australském Melbourne.
Pro web Broadsheet Melbourne shrnul Dan Sims, zakladatel Bottle Shop Concepts a organizátor této události, proč byste měli tento víkend přidat do svého života spoustu Pinotu.
Na otázku co je Pinot Palooza a proč nemá význam popíjet doma sám víno a číst průvodce po světě vína Jamese Hallidaye Sims reagoval: "Osobně si myslím, že není nic horšího než sám sedět a číst knihu o víně (pokud u toho samozřejmě nechcete usnout). Pinot Palooza je pořádná pinot jízda. Pořádáme ji pátým rokem a celá akce už je v šesti městech dvou zemí.
Stručně řečeno, je to jen ochutnávka vín ... ale není to normální nudná degustace. Zábava za prvé, za druhé vědomosti, ale získané ve velmi sociálním prostředí. Číst spoustu vinařských hodnocení nám nedává žádný kontext ani přímé spojení s vinařstvím. U nás se s nimi rovnou setkáte. (A přiznejme si to, skoro všechna představovaná vína jsou buď pětihvězdičková nebo mají aspoň 95 bodů.)"

Jen jeden Pinot?

Pak přišel dotaz, jestli není nuda věnovat celý festival jen jedné jediné odrůdě. Sims odpověděl, že rozhodně ne. "Pinot je úžasný! To je jako se ptát, jestli má být festival třeba jen pro gin ... nebo na co si jen vzpomenete. Tímto způsobem poznáte vše okolo téhle odrůdy a o jejích různých stylech. Ostatní vinnařské události jsou jako brokovnice; střílejí po všech apelacích a odrůdách a doufají, že něco strefí. Naším způsobem můžeme záběr zúžit a soustředit se jen na to, jak dobrý a rozmanitý může Pinot noir být.
Ještěže se Broadsheet zeptal, jestli může na festival přijít i ten, kdo o víně vůbec nic neví. Simsova odpověď zní: "ANO! A to zdůrazňuji velkými písmeny. Zakládáme si na tom, že k vínu přistupujeme bez velkých keců. Vše co žádáme je, abyste si za den našli svého favoirita. A je to. Nesnažíme se vás protáhnout mistrovským kurzem. Chceme jen, abyste poznali, co se vám líbí.

Nesnáším Pinot

Mýlí se ten, kdo říká, že nesnáší Pinot noir, zeptal se Broadsheet a Sims odpovídá: "Kdo nemůže Pinot vystát, ten pravděpodobně nepřijde! Ale nebojte se, budeme tady ještě, až vyrostete (ehm). Ale vtipy stranou, existuje tolik stylů Pinotu, že si jsem jistý, že objevíte jeden, který se vám zalíbí. To je na Pinotu super. Co má jeden rád, je často důvodem, proč ho druhý nenávidí."
Nemůže nepřijít otázka, co se sakra celý den na téhle akci děje? "To je fakt jednoduché," říká Sims. "Rocková muzika od DJ Grega Sara, úžasné jídlo, k ochutnání 170 různých vín od 67 výrobců z Austrálie a Nového Zélandu a jedna pořádná degustační sklenice, kterou si pak vezmete domů. Stačí přijít, popadnout sklenici a jít. Řady producentů Pinot noiru opravdu reprezentují to nejlepší z Austrálie a Nového Zélandu. Mít je všechny pod jednou střechou je nejen vzácné, ale je to rozhodně i skvělá příležitost."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…