Přeskočit na hlavní obsah

Pinot Palooza, show oslavující Pinot noir, startuje už dnes

Akce jako víno v Melbourne

Pinot Palooza Melbourne
Nejde to stihnout, už to začalo. Pátý ročník festivalu Rulandského modrého Pinot Palooza se koná dnes 15. října odpoledne od jedné do šesti v Town Square Pavilion v australském Melbourne.
Pro web Broadsheet Melbourne shrnul Dan Sims, zakladatel Bottle Shop Concepts a organizátor této události, proč byste měli tento víkend přidat do svého života spoustu Pinotu.
Na otázku co je Pinot Palooza a proč nemá význam popíjet doma sám víno a číst průvodce po světě vína Jamese Hallidaye Sims reagoval: "Osobně si myslím, že není nic horšího než sám sedět a číst knihu o víně (pokud u toho samozřejmě nechcete usnout). Pinot Palooza je pořádná pinot jízda. Pořádáme ji pátým rokem a celá akce už je v šesti městech dvou zemí.
Stručně řečeno, je to jen ochutnávka vín ... ale není to normální nudná degustace. Zábava za prvé, za druhé vědomosti, ale získané ve velmi sociálním prostředí. Číst spoustu vinařských hodnocení nám nedává žádný kontext ani přímé spojení s vinařstvím. U nás se s nimi rovnou setkáte. (A přiznejme si to, skoro všechna představovaná vína jsou buď pětihvězdičková nebo mají aspoň 95 bodů.)"

Jen jeden Pinot?

Pak přišel dotaz, jestli není nuda věnovat celý festival jen jedné jediné odrůdě. Sims odpověděl, že rozhodně ne. "Pinot je úžasný! To je jako se ptát, jestli má být festival třeba jen pro gin ... nebo na co si jen vzpomenete. Tímto způsobem poznáte vše okolo téhle odrůdy a o jejích různých stylech. Ostatní vinnařské události jsou jako brokovnice; střílejí po všech apelacích a odrůdách a doufají, že něco strefí. Naším způsobem můžeme záběr zúžit a soustředit se jen na to, jak dobrý a rozmanitý může Pinot noir být.
Ještěže se Broadsheet zeptal, jestli může na festival přijít i ten, kdo o víně vůbec nic neví. Simsova odpověď zní: "ANO! A to zdůrazňuji velkými písmeny. Zakládáme si na tom, že k vínu přistupujeme bez velkých keců. Vše co žádáme je, abyste si za den našli svého favoirita. A je to. Nesnažíme se vás protáhnout mistrovským kurzem. Chceme jen, abyste poznali, co se vám líbí.

Nesnáším Pinot

Mýlí se ten, kdo říká, že nesnáší Pinot noir, zeptal se Broadsheet a Sims odpovídá: "Kdo nemůže Pinot vystát, ten pravděpodobně nepřijde! Ale nebojte se, budeme tady ještě, až vyrostete (ehm). Ale vtipy stranou, existuje tolik stylů Pinotu, že si jsem jistý, že objevíte jeden, který se vám zalíbí. To je na Pinotu super. Co má jeden rád, je často důvodem, proč ho druhý nenávidí."
Nemůže nepřijít otázka, co se sakra celý den na téhle akci děje? "To je fakt jednoduché," říká Sims. "Rocková muzika od DJ Grega Sara, úžasné jídlo, k ochutnání 170 různých vín od 67 výrobců z Austrálie a Nového Zélandu a jedna pořádná degustační sklenice, kterou si pak vezmete domů. Stačí přijít, popadnout sklenici a jít. Řady producentů Pinot noiru opravdu reprezentují to nejlepší z Austrálie a Nového Zélandu. Mít je všechny pod jednou střechou je nejen vzácné, ale je to rozhodně i skvělá příležitost."

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania