Přeskočit na hlavní obsah

Jak zareaguje víno na růst koncentrace CO2 vlivem klimatických změn? Výzkum zatím potvrzuje, že dobře

Experiment ve vinicích

Yvette Wohlfahrt a Manfred Stoll, vedoucí vědeckého týmu z Institut für allgemeinen und ökologischen Weinbau německé university v Geisenheimu, podrobně zkoumají vliv v důsledku klimatických změn se zvyšující koncentrace oxidu uhličitého na kvalitu různých vín.
Na experimentálních vinicích ve vinařské oblasti Rheingau od roku 2014 pozorují dopady dvacetiprocentního zvýšení množství oxidu uhličitého v atmosféře, předpokládaného do roku 2050, na růst a kvalitu révy vinné. Už po dvou letech se o 10% zvýšil výnos Ryzlinku rýnského a Cabernet Sauvignonu dokonce o 18%. Nejen že víc vážily hrozny, ale změnila se také jejich struktura.
Wohlfahrt objasňuje: “Zvýšená koncentrace oxidu uhličitého jakoby rostliny hnojila. Uvnitř bobulí se změnilo mikroklima, což se pozitivně projevilo na jejich vitalitě a na v nich obsažených látkách."

Malý rozdíl v chuti

Hrozny i mošt Ryzlinku a Cabernet Sauvignonu celkově obsahovaly více kyselin včetně kyseliny jablečné, ale také se snížil obsah cukru. Stoll však konstatoval, že v chuti hroznů nezaregistrovali žádný znatelný rozdíl. “V porovnání se vzorky ročníku 2014 jsme v chuti nezjistili rozdíl. Chuťový vjem může mít různé charakteristiky, které na sebe vzájemně působí a víno nemusí být kyselé jen proto, že je vyšší obsah kyselin."
Dlouhodobé důsledky zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého pro vinohradnictví a vinařství ale vědci odhadují opatrně. Podle nich bude třeba tento vliv podrobit ještě dalšímu pozorování.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.