Přeskočit na hlavní obsah

Jak zareaguje víno na růst koncentrace CO2 vlivem klimatických změn? Výzkum zatím potvrzuje, že dobře

Experiment ve vinicích

Yvette Wohlfahrt a Manfred Stoll, vedoucí vědeckého týmu z Institut für allgemeinen und ökologischen Weinbau německé university v Geisenheimu, podrobně zkoumají vliv v důsledku klimatických změn se zvyšující koncentrace oxidu uhličitého na kvalitu různých vín.
Na experimentálních vinicích ve vinařské oblasti Rheingau od roku 2014 pozorují dopady dvacetiprocentního zvýšení množství oxidu uhličitého v atmosféře, předpokládaného do roku 2050, na růst a kvalitu révy vinné. Už po dvou letech se o 10% zvýšil výnos Ryzlinku rýnského a Cabernet Sauvignonu dokonce o 18%. Nejen že víc vážily hrozny, ale změnila se také jejich struktura.
Wohlfahrt objasňuje: “Zvýšená koncentrace oxidu uhličitého jakoby rostliny hnojila. Uvnitř bobulí se změnilo mikroklima, což se pozitivně projevilo na jejich vitalitě a na v nich obsažených látkách."

Malý rozdíl v chuti

Hrozny i mošt Ryzlinku a Cabernet Sauvignonu celkově obsahovaly více kyselin včetně kyseliny jablečné, ale také se snížil obsah cukru. Stoll však konstatoval, že v chuti hroznů nezaregistrovali žádný znatelný rozdíl. “V porovnání se vzorky ročníku 2014 jsme v chuti nezjistili rozdíl. Chuťový vjem může mít různé charakteristiky, které na sebe vzájemně působí a víno nemusí být kyselé jen proto, že je vyšší obsah kyselin."
Dlouhodobé důsledky zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého pro vinohradnictví a vinařství ale vědci odhadují opatrně. Podle nich bude třeba tento vliv podrobit ještě dalšímu pozorování.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi, ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.