Přeskočit na hlavní obsah

Indické kachny místo jihoafrických pesticidů

Kachní průvod jde do práce každý den

Indičtí běžci nastupují do vinohradu v 9:45
Jihoafrické vinařství Vergenoegd ve Stellenboschi má 1.070 kachen indický běžec, které každé ráno před desátou zamíří v průvodu po otevření brány do vinic. Za jejich využívání sklízí vinařství od ekologů chválu, protože ve vinohradech odstraňují slimáky, šneky a další škůdce stejně spolehlivě, jako pesticidy. A kromě toho je tenhle kachní průvod vyhledávanou turistickou atrakcí.
John Faure, jehož rodina vlastnila vinařství Vergenoegd od roku 1820, koupil prvních šest indických běžců kvůli regulaci škůdců v roce 1984. Jak se produkce zvětšovala, rostl i počet kachen.

Užitečné kachny

Vinařství pokračuje ve využívání kachen i po nedávném prodeji německému investorovi, i když jsou mnohem dražší než pesticidy. Kachny stojí v průměru 2.300 USD, což je roční cena konvenčních postřiků.
"Pokud používáte konvenční hubení škůdců, chemické látky absorbuje půda, což ovlivňuje růst vinné révy," říká mluvčí vinařství David Badenhorst. "Naše kachny ve vinicích spolknou slimáky i šneky a hlemýždí vajíčka a k tomu hnojí půdu."
Denzel Matthys, který má kachny ve vinařství na starosti, s nimi pracuje tři roky a říká, že si tyto tvory zamiloval. "Když jsem tady začínal, kachny jsem jedl," řekl. "Ale dnes už kachna není moje oblíbené jídlo."
Denzel Matthys vyprovází odpoledne kachny z vinice

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.