27. srpna 2016

Indické kachny místo jihoafrických pesticidů

Kachní průvod jde do práce každý den

Indičtí běžci nastupují do vinohradu v 9:45
Jihoafrické vinařství Vergenoegd ve Stellenboschi má 1.070 kachen indický běžec, které každé ráno před desátou zamíří v průvodu po otevření brány do vinic. Za jejich využívání sklízí vinařství od ekologů chválu, protože ve vinohradech odstraňují slimáky, šneky a další škůdce stejně spolehlivě, jako pesticidy. A kromě toho je tenhle kachní průvod vyhledávanou turistickou atrakcí.
John Faure, jehož rodina vlastnila vinařství Vergenoegd od roku 1820, koupil prvních šest indických běžců kvůli regulaci škůdců v roce 1984. Jak se produkce zvětšovala, rostl i počet kachen.

Užitečné kachny

Vinařství pokračuje ve využívání kachen i po nedávném prodeji německému investorovi, i když jsou mnohem dražší než pesticidy. Kachny stojí v průměru 2.300 USD, což je roční cena konvenčních postřiků.
"Pokud používáte konvenční hubení škůdců, chemické látky absorbuje půda, což ovlivňuje růst vinné révy," říká mluvčí vinařství David Badenhorst. "Naše kachny ve vinicích spolknou slimáky i šneky a hlemýždí vajíčka a k tomu hnojí půdu."
Denzel Matthys, který má kachny ve vinařství na starosti, s nimi pracuje tři roky a říká, že si tyto tvory zamiloval. "Když jsem tady začínal, kachny jsem jedl," řekl. "Ale dnes už kachna není moje oblíbené jídlo."
Denzel Matthys vyprovází odpoledne kachny z vinice