Přeskočit na hlavní obsah

Růžové trendy: vývoj produkce, spotřeby a exportu rosé vín

Na 38. World Congress of Vine and Wine v Mainzu avízoval generální ředitel OIV Jean-Marie Aurand, že v závěru října představí zprávu o trendech vín rosé, ze které ještě v červenci poskytl několik základních faktů.
Je závěr měsíce a trendy a závěry před pár dny OIV v Paříži prezentovala.

Růst spotřeby rosé

Světová spotřeba růžového vína dosáhla 22,7 mhl v roce 2014, což představuje od roku 2002 nárůst o 20%. Francie a Spojené státy jsou hlavními spotřebiteli růžových vín s 8,1 a 3,2 mhl v roce 2014. Spotřeba růžového vína poklesla pouze v několika zemích, které jsou však pro celkovou spotřebu vína historicky důležité: Itálie, Španělsko a Portugalsko. Spotřeba rosé se stává globalizovanou a k jeho konzumaci se připojila řada nových zemí včetně Spojeného království (od roku 2002 nárůst 250%), Švédsko (750%), ale také Kanada (120%) nebo Hong Kong (250%).
Největší nárůst spotřeby rosé zaznamenala v posledních letech Francie: + 2,5 mhl mezi lety 2002 a 2014, kde se jejich podíl na celkové konzumaci tichých vín zvýšil z 17% v roce 2002 na 30% v roce 2014.
Trendy spotřeby táhnou mladé věkové skupiny a s výjimkou Brasílie mezi příznivci mírně převažují ženy nad muži.

Nárůst produkce růžového vína

Za rok 2014 se globální produkce růžového vína bez šumivých vín odhaduje na 24,3 miliónů hektolitrů (mhl), což je 9,6% z světové produkce vína. Díky zvýšené spotřebě rosé tak výroba růžového vína v posledních letech vzrostla.
Plných 80% celosvětové produkce růžového vína dodávají producenti z pouhých čtyř zemí: Francie (7,6 mhl v roce 2014), Španělsko (5,5 mhl), Spojené státy (3,5 mhl) a Itálie (2,5 mhl).

Více než 1 ze 3 lahví rosé nyní překračuje hranice

Od roku 2002 globální export růžového víno trvale roste, když v roce 2014 dosáhl 9,8 mhl. Vývoz je stimulovaný vysokou poptávkou v hlavních spotřebitelských zemích a zemích, které ho samy neprodukují, především země jako Spojené království, Nizozemsko a Belgie. 

Zpráva tak potvrzuje i letošní trendy, které v srpnu hlásily Spojené státy a další země.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.