Přeskočit na hlavní obsah

Izraelské víno z izraelské odrůdy

Objev autochtonních odrůd

V Izraeli vyrobili své první komerční víno vyrobené z autochtonních odrůd. Odrůda Marawi byla objevena před více než třemi lety Shibi Drorim, který také vlastní vinařství Gvaot Winery. Od roku 2011 Drori ve spolupráci s vědci z Arielské university na západním břehu Jordánu nalezl téměř 120 odrůd hroznů, včetně 20 vhodných pro výrobu vína a mezi nimi dvě odrůdy, které se nepěstují jinde na světě - bílé odrůdy Hamdani, také známé jako Marawi, a Jandali.

Marawi 2014 Recanati 

Již dříve v minulosti vyrábělo vína jako směsi z těchto odrůd malé vinařství, spravované salesiánským klášterem. Nicméně první Marawi víno určené k prodeji uvedlo až letos v říjnu vinařství Recanati Winery v Itálii na mezinárodní výstavě Expo 2015 Milan. Marawi 2014 Recanati vzniklo ve spolupráci Shibi Droriho, vinařství Recanati a palestinského pěstitele nedaleko Betléma, takže etiketa obsahuje nápisy v arabštině i hebrejštině.
Ido Levinson z Recanati řekl: "Věříme, že jsme získali vynikající výsledek. Myslím si, že jsme se zapsali do historie, nemluvě o velké chuti." Vinařtsví vyrobilo téměř 2500 lahví, jejichž prodejní cena je 30 USD.

Historické odrůdy

Před objevením odrůd Marawi a Jandali se předpokládalo, že Izrael nemá žádné jedinečné místní moštové odrůdy, i když názvy odrůd používaných pro výrobu vína v polovině devatenáctého století byly známé. Mezi nimi byly bílé - Hevroni, Dabouki, Marawi, Halbani, Sharwishi, Hamdani, Jandali, a červené - Zeitani, Karkashani, Razaki, Karashi nebo Baladi.
Dnes nejběžnějšími izraelskými odrůdami jsou Cabernet Sauvignon, Merlot a Carignan.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…