Přeskočit na hlavní obsah

Izraelské víno z izraelské odrůdy

Objev autochtonních odrůd

V Izraeli vyrobili své první komerční víno vyrobené z autochtonních odrůd. Odrůda Marawi byla objevena před více než třemi lety Shibi Drorim, který také vlastní vinařství Gvaot Winery. Od roku 2011 Drori ve spolupráci s vědci z Arielské university na západním břehu Jordánu nalezl téměř 120 odrůd hroznů, včetně 20 vhodných pro výrobu vína a mezi nimi dvě odrůdy, které se nepěstují jinde na světě - bílé odrůdy Hamdani, také známé jako Marawi, a Jandali.

Marawi 2014 Recanati 

Již dříve v minulosti vyrábělo vína jako směsi z těchto odrůd malé vinařství, spravované salesiánským klášterem. Nicméně první Marawi víno určené k prodeji uvedlo až letos v říjnu vinařství Recanati Winery v Itálii na mezinárodní výstavě Expo 2015 Milan. Marawi 2014 Recanati vzniklo ve spolupráci Shibi Droriho, vinařství Recanati a palestinského pěstitele nedaleko Betléma, takže etiketa obsahuje nápisy v arabštině i hebrejštině.
Ido Levinson z Recanati řekl: "Věříme, že jsme získali vynikající výsledek. Myslím si, že jsme se zapsali do historie, nemluvě o velké chuti." Vinařtsví vyrobilo téměř 2500 lahví, jejichž prodejní cena je 30 USD.

Historické odrůdy

Před objevením odrůd Marawi a Jandali se předpokládalo, že Izrael nemá žádné jedinečné místní moštové odrůdy, i když názvy odrůd používaných pro výrobu vína v polovině devatenáctého století byly známé. Mezi nimi byly bílé - Hevroni, Dabouki, Marawi, Halbani, Sharwishi, Hamdani, Jandali, a červené - Zeitani, Karkashani, Razaki, Karashi nebo Baladi.
Dnes nejběžnějšími izraelskými odrůdami jsou Cabernet Sauvignon, Merlot a Carignan.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.