Přeskočit na hlavní obsah

Vinice i vinařství v Itálii zdražují

Ceny domů

Nejdražší vinice jsou v Toskánsku a Umbrii. Pokud chcete vinařství, připravte si alespoň 3.154 EUR za metr čtvereční domu. Toto číslo se samozřejmě liší v závislosti na typu budovy i oblasti. Nedaleko Florencie budete muset za budovy zaplatit 3.755 EUR, v Umbrii 2024 EUR, v Aretinu 1803 EUR, v Lombardii 1.609 EUR a v Langhe 1.381 eur.
Podle analytiků se v poslední době mnoho investorů včetně zahraničních soustředí na vinice a vinařství. Tento zájem vyvolává růst cen v celém segmentu. Vlastnit vinice se stalo módou. Kromě toho vinohradnictví a vinařství přináší trvalé výnosy.

Ceny vinohradů

Průměrná cena hektaru vinohradu je v Itálii asi 36.000 EUR. Podle odborníků je tato cena nadhodnocená přibližně o 20% ve srovnání s objektivní tržní hodnotou. Ostatní zemědělské pozemky se prodávají za průměrnou cenu 20.000 EUR.
Nejdražší vinice se nacházejí v Jižním Tyrolsku (550 tis. EUR/ha). Na druhém místě žebříčku je Amarone (480 až 500 tis. EUR/ha). Na třetí Conegliano (380 tis. EUR/ha). S mírným odstupem následují Trentino, Barolo a Montalcino (330 až 350 tis. EUR/ha). Cena je samozřejmě závislá také na kvalitě vinice. V některých případech jsou ceny mnohem vyšší než průměrné ceny a dosáhly až 1,2 milionu EUR za hektar. Nicméně běžné vinice jsou o jeden až dva řády levnější.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania