Přeskočit na hlavní obsah

Vinice i vinařství v Itálii zdražují

Ceny domů

Nejdražší vinice jsou v Toskánsku a Umbrii. Pokud chcete vinařství, připravte si alespoň 3.154 EUR za metr čtvereční domu. Toto číslo se samozřejmě liší v závislosti na typu budovy i oblasti. Nedaleko Florencie budete muset za budovy zaplatit 3.755 EUR, v Umbrii 2024 EUR, v Aretinu 1803 EUR, v Lombardii 1.609 EUR a v Langhe 1.381 eur.
Podle analytiků se v poslední době mnoho investorů včetně zahraničních soustředí na vinice a vinařství. Tento zájem vyvolává růst cen v celém segmentu. Vlastnit vinice se stalo módou. Kromě toho vinohradnictví a vinařství přináší trvalé výnosy.

Ceny vinohradů

Průměrná cena hektaru vinohradu je v Itálii asi 36.000 EUR. Podle odborníků je tato cena nadhodnocená přibližně o 20% ve srovnání s objektivní tržní hodnotou. Ostatní zemědělské pozemky se prodávají za průměrnou cenu 20.000 EUR.
Nejdražší vinice se nacházejí v Jižním Tyrolsku (550 tis. EUR/ha). Na druhém místě žebříčku je Amarone (480 až 500 tis. EUR/ha). Na třetí Conegliano (380 tis. EUR/ha). S mírným odstupem následují Trentino, Barolo a Montalcino (330 až 350 tis. EUR/ha). Cena je samozřejmě závislá také na kvalitě vinice. V některých případech jsou ceny mnohem vyšší než průměrné ceny a dosáhly až 1,2 milionu EUR za hektar. Nicméně běžné vinice jsou o jeden až dva řády levnější.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.