Přeskočit na hlavní obsah

La Rioja Alta slaví 125 let od založení

125 let historie

Dne 10. července 1890 pět rodin se stejnou vášní pro víno založilo v Haro vinařství La Rioja Alta. To byl první krok směrem k nekonečné snaze o dokonalost ve vinařství, kterou i dnes se stejným nadšením sledují potomci zakladatelů.
La Rioja Alta vlastní více než 400 hektarů vinic v nejexkluzivnějších oblastech Rioja a produkuje pouze červená vína: Viña Alberdi, Viña Arana, Viña Ardanza, Gran Reserva a Gran Reserva 904 a 890.
Vinařství má vlastní bednáře a sudy z amerického dubu dovezeného z Ohio a Kuntucky samo vyrábí. Ve svých 30.000 sudech vína nechává šest měsíců zrát a každý sud je individuálně sledován a sedimenty jsou přirozeně odstraňované. 

Nové gastronomické trendy

Vinařství provádí programy výzkumu a vývoje s cílem zlepšit kvalitu všech vín tak, aby byly kompatibilní s novými gastronomickými trendy. Díky tomu se přizpůsobila gastronomické revoluci v posledních deseti letech a i proto jsou tato vína v každém sklepě a na vinných lístcích nejlepších restaurací světa. 
Dnes má La Rioja Alta tři dceřiné společnosti Lagar de Cervera (Rías Baixas), Torre de Oña (Rioja Alavesa) a Áster (Ribera del Duero) v nejznámějších španělských vinařských oblastech a všechny produkují červená vína nejvyšší kvality.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.