Přeskočit na hlavní obsah

Vyšší pravděpodobnost rakoviny u dětí v Sauterns. Pesticidy?

Francouzské úřady zjistily nečekaně vysoký počet případů rakoviny u dětí v Preignacu v Sauternes, což vyvolává otázku o spojitosti s používáním pesticidů ve vinohradech.

Vyšší výskyt dětí s rakovinou

Podle zprávy Agence Régionale Santé (ARS) a Institut de Veille Sante (InVS) je v Preignacu u dětí mladších 15 let pětkrát větší pravděpodobnost, že trpí některými druhy rakoviny spojené s užíváním pesticidů, než je celostátní průměr.
Preignac je vesnice s 2.151 obyvateli, z toho je 368 dětí. Během posledních 14 let zjistili čtyři případy dětí s rakovinou, ve srovnání s 0,8 případy národní průměry. "Všechny děti navštěvují veřejnou školu, žijí v Preignacu a narodily se v Preignacu," říká zpráva ARS a InVS. Když agentury do průzkumu zahrnuly další obce jako Barsac, Loupiac, Fargues a Sainte-Croix-du-Mont, zjistily v letech 2000 a 2012 devět případů, což je sice méně, ale stále téměř dvakrát více, než celostátní průměr.
Zpráva připouští, že šetření nemuselo být dokonalé. "Do jaké míry byly děti vystaveny vlivu pesticidů?" řekl Jean-Francois Narbonne, profesor na univerzitě v Bordeaux a odborník na toxikologii. "Máme k dispozici nástroje k měření vlivu pesticidů. Velmi snadno uděláme rozbory vzorků moči, desítek vzorků moči, ale lidé nám musí vzorky moči svých dětí přinést."

Šetření začalo v roce 2013

Šetření rozpoutal Jean-Pierre Manceau, dnes bývalý starosta Preignacu, kterého na případy nemocných dětí upozornil v roce 2012 učitel místní základní školy. Manceau už měl plné zuby pěstitelů, kteří nedbali výzev k zastavení postřiku vinic v blízkosti školy během školních hodin a kontaktoval zdravotní orgány ARS. "Požádal jsem je, aby to prošetřili a oni přišli s InVS. První setkání bylo v březnu 2013, předběžnou zprávu dodali v říjnu 2013." Trvalo dalších 22 měsíců, než byla v tichosti v průběhu prázdnin a letních dovolených zveřejněna závěrečná zpráva. 
Přestože obec nemá mnoho obyvatel a zkoumaný vzorek nebyl velký, dospěla zpráva k závěru, "že nelze vyloučit vliv pesticidů na ​​riziko vzniku rakoviny. Snížení expozice pesticidů a zvýšení zdravotního dohledu se doporučuje."

Pesticidy u soudu

Používání pesticidů zemědělci a zejména pěstiteli se ve Francii a zejména v Bordeaux stává kontroverzním tématem. Dcera vinaře z Entre-Deux-Mers, který zemřel na rakovinu plic, podala letos v létě k soudu žalobu, protože je přesvědčená, že otcovu smrt způsobilo čtyřicet let používání pesticidů včetně arzenitanu sodného, nyní jako karcinogen zakázaného.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.