Přeskočit na hlavní obsah

Vyšší pravděpodobnost rakoviny u dětí v Sauterns. Pesticidy?

Francouzské úřady zjistily nečekaně vysoký počet případů rakoviny u dětí v Preignacu v Sauternes, což vyvolává otázku o spojitosti s používáním pesticidů ve vinohradech.

Vyšší výskyt dětí s rakovinou

Podle zprávy Agence Régionale Santé (ARS) a Institut de Veille Sante (InVS) je v Preignacu u dětí mladších 15 let pětkrát větší pravděpodobnost, že trpí některými druhy rakoviny spojené s užíváním pesticidů, než je celostátní průměr.
Preignac je vesnice s 2.151 obyvateli, z toho je 368 dětí. Během posledních 14 let zjistili čtyři případy dětí s rakovinou, ve srovnání s 0,8 případy národní průměry. "Všechny děti navštěvují veřejnou školu, žijí v Preignacu a narodily se v Preignacu," říká zpráva ARS a InVS. Když agentury do průzkumu zahrnuly další obce jako Barsac, Loupiac, Fargues a Sainte-Croix-du-Mont, zjistily v letech 2000 a 2012 devět případů, což je sice méně, ale stále téměř dvakrát více, než celostátní průměr.
Zpráva připouští, že šetření nemuselo být dokonalé. "Do jaké míry byly děti vystaveny vlivu pesticidů?" řekl Jean-Francois Narbonne, profesor na univerzitě v Bordeaux a odborník na toxikologii. "Máme k dispozici nástroje k měření vlivu pesticidů. Velmi snadno uděláme rozbory vzorků moči, desítek vzorků moči, ale lidé nám musí vzorky moči svých dětí přinést."

Šetření začalo v roce 2013

Šetření rozpoutal Jean-Pierre Manceau, dnes bývalý starosta Preignacu, kterého na případy nemocných dětí upozornil v roce 2012 učitel místní základní školy. Manceau už měl plné zuby pěstitelů, kteří nedbali výzev k zastavení postřiku vinic v blízkosti školy během školních hodin a kontaktoval zdravotní orgány ARS. "Požádal jsem je, aby to prošetřili a oni přišli s InVS. První setkání bylo v březnu 2013, předběžnou zprávu dodali v říjnu 2013." Trvalo dalších 22 měsíců, než byla v tichosti v průběhu prázdnin a letních dovolených zveřejněna závěrečná zpráva. 
Přestože obec nemá mnoho obyvatel a zkoumaný vzorek nebyl velký, dospěla zpráva k závěru, "že nelze vyloučit vliv pesticidů na ​​riziko vzniku rakoviny. Snížení expozice pesticidů a zvýšení zdravotního dohledu se doporučuje."

Pesticidy u soudu

Používání pesticidů zemědělci a zejména pěstiteli se ve Francii a zejména v Bordeaux stává kontroverzním tématem. Dcera vinaře z Entre-Deux-Mers, který zemřel na rakovinu plic, podala letos v létě k soudu žalobu, protože je přesvědčená, že otcovu smrt způsobilo čtyřicet let používání pesticidů včetně arzenitanu sodného, nyní jako karcinogen zakázaného.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania