Přeskočit na hlavní obsah

Trump prezidentem? Možná. Vinařem? Určitě

Trumpovo vinařství

Excentrický a prostořeký Donald Trump je uprostřed kampaně na prezidenta Spojených států. A jeho třetirozený letos jedenatřicetiletý syn Eric Frederic Trump, jehož matkou je Ivana Marie Zelníčková z Gottwaldova, vinaří.

Největší vinohrady ve Virginii

Trump Winery, které Eric Trump vlastní, bylo založené v roce 1999 ve Virginii v podhůří Blue Ridge Mountains na 526 hektarech pozemků jen pár mil od Monticella, rodiště amerického vinařství. Samotné v roce 2011 otevřené a nejmodernější vinařskou technikou, nerezovými tanky o objemu bezmála 4 tisíce hektolitrů a 750 dřevěnými sudy vybavené vinařství produkuje jak bílá a červená, tak i šumivá vína.
Láhev šumivého Blanc de Blanc 2009 z produkce vinařství stojí 24 USD, Magnum šumivého Blanc de Blanc 2008 40 USD, šumivé Reserva 2008 45 USD. Tichá vína se pochybují v rozpětí 16 USD za Chardonnay 2014 a 24 USD za Viognier 2014, přes 20 USD za červené Bordeaux cuvéee Meritage 2013, po 28 USD za 2012 New World Reserve
Se svými 80 hektary vinohradů, osázenými převážně francouzskými odrůdami vitis vinifera, je Trump Winery největším vinařstvím ve Virginii.

Vinařství Virginie

Produkce více než 260 vinařství ve Virginii dosáhla 47.733 hektolitrů vína, čímž se s podílem 0,15% zařadila na třináctou příčku vinařství Spojených států.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben