Přeskočit na hlavní obsah

Červená vína ze Spojených států obsahují více arsenu

Téměř každé červené víno vyrobené ve Spojených státech obsahuje arsen v množství přesahujícím povolený limit v pitné vodě, zjistila studie.

Výsledky Washington State University

Analýza 65 značek červených vín z nejoblíbenějších amerických vinařských oblastí - Kalifornie, Orgeonu, New Yorku a Washingtonu - ukázala, že všechna obsahují vysoké množství jedovaté chemické látky. (Poslední sloupeček ukazuje údaje i pro dvě bílá vína z *Washingtonu, aby analýza zohlednila jejich vysoký podíl na celkové produkci v tomto státu.) 
Vzorky vín vykázaly úroveň arsenu v rozmezí od 10 do 76 μg/l s průměrem 24 μg/l. Environmental Protection Agency i World Health Organization stanovují limit pro pitnou vodu do 10 μg/l.
Graf: University of Washington

Arsen je přirozeně se vyskytující, avšak pro člověka toxický prvek, který může způsobit podráždění kůže, plic, rakovinu močového měchýře a další život ohrožující nemoci.

Arsen nemusí být riziko

Denise Wilson, který vedl studii na Washington State University, varoval, že červené víno představuje zdravotní riziko jen tehdy, pokud ho lidé konzumují pravidelně spolu s dalšími potravinami s vysokým obsahem arsenu.
"Spotřebitelé se musí dívat na svou stravu v celku. Pokud často konzumují hodně rýže (s průměrným obsahem 260 μg/l), sirup z rýže, mořské plody, jablečné šťávy - všechny ty těžké přispěvatele k otravě arsenem - měli by být znepokojeni," řekl Wilson.
Arsen se do potravin dostává přirozenou cestou erozí hornin, odkud se působením deště i větrů dostává do vody a půdy a tím i do potravinového řetězce.

Americká vína obsahují více arsenu, než evropská

Červená vína ze Spojených států mají mnohem vyšší obsah arsenu, než vína z Evropy. Je pravděpodobné, že je to způsobeno právě odlišnými geologickými podmínkami vinařských regionů.
Vína ze státu Washington mají nejvyšší koncentrací arsenu, v průměru 28 μg/l, zatímco oregonská ji mají nejnižší, v průměru 13 μg/l.
Zpráva doporučuje vinařům, aby testovali koncentraci arsenu ve vodě používané k zavlažování. 

Výsledky výzkumu podle Wilsona nejsou doporučením spotřebitelům činit právní kroky proti vinařským producentům. "Myšlenka, že byste žalovali vinařství za to, že víno obsahuje arsen, je jako žalovat někoho za to, že má na dvorku kameny," řekl.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.