Přeskočit na hlavní obsah

Francie: Loi Evin opět na scéně - o alkoholu je možné informovat

Zákon o reklamě novelizován

Francouzský Senát novelizoval minulý týden drtivou většinou zákon o reklamě spojené s alkoholem, známý jako Loi Evin. Ten již od roku 1991 omezuje formy reklamy i výdaje na reklamu, jejíž součástí je alkohol.
Podle přesvědčení mnoha vinařů, kteří mají své zastání i v Senátu, je toto opatření v rozporu se zájmy vinařsého průmyslu a stojí za poklesem spotřeby vína ve Francii a hospodářskými potížemi jeho producentů. V důsledku jeho aplikace není možné nejen víno propagovat, ale ani o něm informovat.
Podle očekávání jsou se svým přesvědčením v rozporu se zdravotnickou lobby a protialkoholickými iniciativami, ale nesouhlasí s nimi ani vláda.
Už v červnu navrhl Gérard César, osmdesátiletý francouzský senátor a bývalý vinař, jeho změnu. "Hovoříte-li dnes v tisku o víně a místě jeho vzniku, nemůžete tím přeci propagovat alkohol," řekl César, když návrh předkládal.
Návrh si úspěšně razil cestu Senátem, v srpnu však narazil na Ústavní radu a jeho návrhy byly zamítnuty.

Je informace reklama?

Nyní drtivá většina 287 senátorů schválila změnu, podle níž je třeba rozlišovat mezi reklamou a informací.
"Evin Loi omezil reklamu na alkoholické nápoje bez jasné definice. Vzhledem k tomuto vakuu ji definují soudci namísto zákonodárců," komentoval senátor Roland Courteau.
"Je to hrozná svěrací kazajka pro podávání novinářských informací o vinařské turistice, která může vést k autocenzuře a může mít vážné důsledky na rozvoj vinařství," řekl senátor za Aude a vyzval své kolegy, aby "upřesnili stávající právní předpis a rozlišili reklamu na jedné straně a žurnalistické zprávy na straně druhé."

Vinaři ještě nejsou u cíle

Pokud má tato změna vstoupit v platnost, musí ji schválit Národní shromáždění.
Francie se spotřebou vína necelých 50 litrů na obyvatele není na špičce jeho konzumentů a kromě toho ani pivo a lihoviny nejsou Francouzi oblíbeny - na celkové spotřebě alkoholu se podílejí necelou čtvrtinou, resp. necelou pětinou.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi, ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.