Přeskočit na hlavní obsah

Francie: Loi Evin opět na scéně - o alkoholu je možné informovat

Zákon o reklamě novelizován

Francouzský Senát novelizoval minulý týden drtivou většinou zákon o reklamě spojené s alkoholem, známý jako Loi Evin. Ten již od roku 1991 omezuje formy reklamy i výdaje na reklamu, jejíž součástí je alkohol.
Podle přesvědčení mnoha vinařů, kteří mají své zastání i v Senátu, je toto opatření v rozporu se zájmy vinařsého průmyslu a stojí za poklesem spotřeby vína ve Francii a hospodářskými potížemi jeho producentů. V důsledku jeho aplikace není možné nejen víno propagovat, ale ani o něm informovat.
Podle očekávání jsou se svým přesvědčením v rozporu se zdravotnickou lobby a protialkoholickými iniciativami, ale nesouhlasí s nimi ani vláda.
Už v červnu navrhl Gérard César, osmdesátiletý francouzský senátor a bývalý vinař, jeho změnu. "Hovoříte-li dnes v tisku o víně a místě jeho vzniku, nemůžete tím přeci propagovat alkohol," řekl César, když návrh předkládal.
Návrh si úspěšně razil cestu Senátem, v srpnu však narazil na Ústavní radu a jeho návrhy byly zamítnuty.

Je informace reklama?

Nyní drtivá většina 287 senátorů schválila změnu, podle níž je třeba rozlišovat mezi reklamou a informací.
"Evin Loi omezil reklamu na alkoholické nápoje bez jasné definice. Vzhledem k tomuto vakuu ji definují soudci namísto zákonodárců," komentoval senátor Roland Courteau.
"Je to hrozná svěrací kazajka pro podávání novinářských informací o vinařské turistice, která může vést k autocenzuře a může mít vážné důsledky na rozvoj vinařství," řekl senátor za Aude a vyzval své kolegy, aby "upřesnili stávající právní předpis a rozlišili reklamu na jedné straně a žurnalistické zprávy na straně druhé."

Vinaři ještě nejsou u cíle

Pokud má tato změna vstoupit v platnost, musí ji schválit Národní shromáždění.
Francie se spotřebou vína necelých 50 litrů na obyvatele není na špičce jeho konzumentů a kromě toho ani pivo a lihoviny nejsou Francouzi oblíbeny - na celkové spotřebě alkoholu se podílejí necelou čtvrtinou, resp. necelou pětinou.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.