Přeskočit na hlavní obsah

Člověk v tísni získal evropské dotace pro gruzínská vinařství

Terjola Wine a Winery Sazano z regionu Imereti s dotací z EU

Dvě gruzínská vinařská družstva nedávno získala spolufinancování a technickou podporu ze strany EU, financovanou z Evropského programu sousedství pro rozvoj zemědělství a venkova (ENPARD) prostřednictvím svého prováděcího partnera nadace Člověk v tísni.
Včerejšímu slavnostnímu aktu předání byl přítomný i Tomáš Pernický, velvyslanec České republiky v Gruzii.

Grant 66 tisíc EUR

Vinařské družstvo Sazano bude využívat spolufinancování z ENPARD programu v hodnotě 76.642 GEL (34 tis. EUR) k produkci místních vín připravovaných v souladu s normami EU. Očekává se, že celkový objem produkce v prvním roce bude 600 litrů. 
Družstvo Terjola získalo technické zařízení pro výrobu, lahvování a označování jakostního vína z ENPARD v hodnotě 74.367 GEL (32 tis. EUR). Terjola Wine bude vyrábět tři různé typy gruzínských vín s celkovým objemem 2850 litrů za první rok a očekává se, že prodej dosáhne 72.456 GEL.

Smysl grantů

Režim ENPARD grantů je zaměřen na zvýšení efektivity zemědělské výroby a příjmy finančně podporou udržitelných modelů obchodně orientovaných zemědělských družstev. Granty byly uděleny na základě výběrového řízení, kterého se zúčastnilo přes 700 skupin malých zemědělců. Školení pomáhají zemědělcům lépe pochopit, jak řídit družstvo, jak přidělovat spravedlivým a účinným způsobem role, odpovědnosti a přímé zdroje mezi jednotlivé členy.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.