Přeskočit na hlavní obsah

Největší kalifornský požár pod kontrolou. Sklizeň pokračuje

Požáry pod kontrolou

Státní požární agentura CalFire ohlásila, že ničivé požáry v Lake County a Calaveras County jsou z 80% uhašené. Téměř všechny evakuace jsou zrušené, dodávka elektřiny byla obnovena, silnice jsou otevřené a obyvatelé se vracejí.
Vinaři z Lake County pokračují ve sklizni. Chladné teploty a lehké větry v minulém týdnu udržely hrozny v dobrém stavu a obavy z vlivu kouře na jejich kvalitu klesají. Podle moštové komise v Lake County nemá oheň vliv minimálně na 85% vinic.

Vinaři bez větších ztrát

Andy Beckstoffer potvrdil, že kontroloval hrozny ze svých vinic v Red Hills a nenašel žádné zjistitelné stopy kouře. "Jedinou věc, kterou oheň způsobil, je zpoždění sklizně o několik dní, ale už pokračujeme podle plánu."
Dave Guffy, ředitel vinařství Hess, řekl, že oheň se zastavil na západ od jejich vinic v blízkosti Hidden Valley a většina vinohradů naštěstí nebyla v bezprostředním ohrožení.
Vinařství Snows Lake Vineyard ze skupiny E.&J. Gallo údajně utrpělo menší škody. "Pokračujeme ve sklizni a nadále pozorně sledujeme situaci," řekl Lon Gallagher, brand manažer Gallo.

Vzájemná pomoc

Většina škod způsobených požáry nedopadla na vinařství, odhaduje se, že asi jen 14 akrů vinic je zničených. Vinařství Flicker Oaks s 9 akry vinic nedaleko Mountain Ranch ztratilo celou svou úrodu a škody se odhadují na 35.000 USD.
Lake County Wine Grape Commission, Lake County Winery Association a Lake County Wine Alliance založily sbírku s #LakeCountyRising, aby získaly peníze na pomoc postiženým ohněm. Beckstoffer Vineyards poukázaly dar 50.000 USD. "Jsme součástí komunity," řekl Beckstoffer. "Máme mnoho vinic v Lake County a mnoho našich lidí v Lake County žije."

Další požár v Monterey County

Zatímco oba regiony doufají, že zažily letošní poslední požár, obavy vinařů z Monterey County právě začaly. Požár vypukl 19. září těsně za hranicemi vinařské oblasti Carmel Valley, za tři dny spálil 1.086 akrů pozemků a zničil 11 domů. Dosud bylo uhašeno 65% ohně a vinařství zatím žádnou škodu neutrpěla.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben