Přeskočit na hlavní obsah

Italské vinařství Feudo Arancio soud předběžně zabavil


Trentonská Guardia di Finanza, italská finanční policie, dočasně dne 20. března 2020 zabavila vinice a budovy vinařství Feudo Arancio v hodnotě 70 milionů EUR. Feudo Arancio se rozkládá na více než 900 hektarech vinic v sicilských provinciích Agrigento a Ragusa a patří do skupiny Mezzacorona. Podle tiskové agentury ANSA vinařství "recykluje zboží, které vlastní Cosa Nostra." Vyšetřování je vedené proti čtyřem lidem, kteří mají být zákonnými zástupci Mezzacorony.

Vyšetřování státního zástupce

Vyšetřovací soudce soudu v Trentinu nařídil prozatímní zabavení na žádost místního žalobce pro boj proti mafii a v úzké koordinaci se státním žalobcem pro boj proti mafii a terorismu po vyšetřování "infiltrace organizovaného zločinu do ekonomiky Trenta."

Podle zdrojů ANSA bylo díky vyšetřování v bankách, ověřování dokumentů a díky výpovědím svědků včetně četných zaměstnanců soudu ověřeno, že v letech 2000 až 2005 proběhla obchodní operace, jejímž prostřednictvím Mezzacorona koupila dvě vinařství patřící dnes Feudo Arancio od předchozího vlastníka.

Podle vyšetřovatelů tyto podniky původně patřily "čestným mužům" ze Salemi, kteří jejich vedení předali bílému koni, ale podle vyšetřovatelů zůstaly ve vlastnictví tehdejšího šéfa ze Sambuca di Sicilia. 

Jihotyrolský zpravodajský portál stol.it uvedl: "Podle finanční policie měl producent vína v Trentu před několika lety koupit přes nastrčeného prostředníka a se souhlasem šéfů mafie vinařství s 900 hektary vinic v provinciích Ragusa a Agrigento."

Reakce Mezzacorona

Skupina Mezzacorona okamžitě reagovala a ve vydané zprávě "obvinění důrazně odmítla." ANSA ze zprávy cituje: "Skupina Mezzacorona vždy správně a seriózně plnila své podnikatelské závazky a chránila své členy, zaměstnance a akcionáře. Žádá proto soud, aby záležitost v zájmu 1600 spolupracovníků, 480 akcionářů a 500 zaměstnanců objasnil a co nejrychleji vyřídil."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…