Přeskočit na hlavní obsah

Italské vinařství Feudo Arancio soud předběžně zabavil


Trentonská Guardia di Finanza, italská finanční policie, dočasně dne 20. března 2020 zabavila vinice a budovy vinařství Feudo Arancio v hodnotě 70 milionů EUR. Feudo Arancio se rozkládá na více než 900 hektarech vinic v sicilských provinciích Agrigento a Ragusa a patří do skupiny Mezzacorona. Podle tiskové agentury ANSA vinařství "recykluje zboží, které vlastní Cosa Nostra." Vyšetřování je vedené proti čtyřem lidem, kteří mají být zákonnými zástupci Mezzacorony.

Vyšetřování státního zástupce

Vyšetřovací soudce soudu v Trentinu nařídil prozatímní zabavení na žádost místního žalobce pro boj proti mafii a v úzké koordinaci se státním žalobcem pro boj proti mafii a terorismu po vyšetřování "infiltrace organizovaného zločinu do ekonomiky Trenta."

Podle zdrojů ANSA bylo díky vyšetřování v bankách, ověřování dokumentů a díky výpovědím svědků včetně četných zaměstnanců soudu ověřeno, že v letech 2000 až 2005 proběhla obchodní operace, jejímž prostřednictvím Mezzacorona koupila dvě vinařství patřící dnes Feudo Arancio od předchozího vlastníka.

Podle vyšetřovatelů tyto podniky původně patřily "čestným mužům" ze Salemi, kteří jejich vedení předali bílému koni, ale podle vyšetřovatelů zůstaly ve vlastnictví tehdejšího šéfa ze Sambuca di Sicilia. 

Jihotyrolský zpravodajský portál stol.it uvedl: "Podle finanční policie měl producent vína v Trentu před několika lety koupit přes nastrčeného prostředníka a se souhlasem šéfů mafie vinařství s 900 hektary vinic v provinciích Ragusa a Agrigento."

Reakce Mezzacorona

Skupina Mezzacorona okamžitě reagovala a ve vydané zprávě "obvinění důrazně odmítla." ANSA ze zprávy cituje: "Skupina Mezzacorona vždy správně a seriózně plnila své podnikatelské závazky a chránila své členy, zaměstnance a akcionáře. Žádá proto soud, aby záležitost v zájmu 1600 spolupracovníků, 480 akcionářů a 500 zaměstnanců objasnil a co nejrychleji vyřídil."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .