Přeskočit na hlavní obsah

Do vysoko položených španělských vinic se vrací téměř vyhynulá odrůda


Významný španělský producent Familia Torres, který letos slaví 150. výročí svého založení, zahájil v DO Penedès projekt, jehož součástí je záchrana téměř vyhynulé bílé odrůdy Forcada a obnova zaniklých terasovitých vinic, které byly po zavedení mechanizace postupně opouštěny. 

Vysazena bude v okolí La Llacuna v okrese Anoia s cílem obnovit historické terasovité horské vinice, které místy dosahují výšky až 700 metrů nad mořem. "Výsadbou vinné révy ve vyšší nadmořské výšce chceme prozkoumat limity Forcady, abychom kompenzovali účinky rostoucích teplot," uvedl Miguel Torres Maczassek, generální ředitel a člen páté generace rodiny Torres.

Vinice a odrůdy předků

Familia Torres pracuje téměř 40 let na záchraně zapomenutých španělských odrůd. V 80. letech společnost vyzývala příznivce vína i vinaře ke spolupráci při hledání neobvyklých odrůd révy vinné. Většinou ale následovalo zklamání, neboť objevené hrozny často byly známé odrůdy, které pouze rostly na neobvyklých místech. Občas ale byly nalezené zvláštní, na nevhodných místech přežívající opuštěné odrůdy. Takovou révu se vinohradníci snažili zbavit všech virů, rozmnožit ji a následně zkoušet pěstovat v různých mikroklimatech.

Forcada, objevená v severozápadní části Penedès a vysázená na vinici Torres v roce 2005, byla poprvé vinifikována v roce 2014 a vykázala přitom velmi dobrou kyselost a nádech bylinných tónů. Nyní je postupně vysazovaná v Les Escostes u Alts d'Ancosa. Pro vedení této odrůdy pěstované na 25 terasách podpořených nasucho vyskládanými kamennými zdmi bylo zvolené nízké vedení révy Gobelet s krátkým řezem bez opěrného zařízení, využívané především ve velmi teplých krajích.

Kamenné zdi byly obnoveny a podařilo se zachovat i stávající olivovníky. Archeologickému projektu se podobající úplná obnova teras bude trvat tři roky, "Výsadbou v Les Escostes chceme obnovit výjimečnou historickou vinici a přispět k ochraně krajiny a venkovského dědictví Katalánska, které představují tradiční kamenné terasy našich předků," řekl Miguel Torres Maczassek.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.