Přeskočit na hlavní obsah

Do vysoko položených španělských vinic se vrací téměř vyhynulá odrůda


Významný španělský producent Familia Torres, který letos slaví 150. výročí svého založení, zahájil v DO Penedès projekt, jehož součástí je záchrana téměř vyhynulé bílé odrůdy Forcada a obnova zaniklých terasovitých vinic, které byly po zavedení mechanizace postupně opouštěny. 

Vysazena bude v okolí La Llacuna v okrese Anoia s cílem obnovit historické terasovité horské vinice, které místy dosahují výšky až 700 metrů nad mořem. "Výsadbou vinné révy ve vyšší nadmořské výšce chceme prozkoumat limity Forcady, abychom kompenzovali účinky rostoucích teplot," uvedl Miguel Torres Maczassek, generální ředitel a člen páté generace rodiny Torres.

Vinice a odrůdy předků

Familia Torres pracuje téměř 40 let na záchraně zapomenutých španělských odrůd. V 80. letech společnost vyzývala příznivce vína i vinaře ke spolupráci při hledání neobvyklých odrůd révy vinné. Většinou ale následovalo zklamání, neboť objevené hrozny často byly známé odrůdy, které pouze rostly na neobvyklých místech. Občas ale byly nalezené zvláštní, na nevhodných místech přežívající opuštěné odrůdy. Takovou révu se vinohradníci snažili zbavit všech virů, rozmnožit ji a následně zkoušet pěstovat v různých mikroklimatech.

Forcada, objevená v severozápadní části Penedès a vysázená na vinici Torres v roce 2005, byla poprvé vinifikována v roce 2014 a vykázala přitom velmi dobrou kyselost a nádech bylinných tónů. Nyní je postupně vysazovaná v Les Escostes u Alts d'Ancosa. Pro vedení této odrůdy pěstované na 25 terasách podpořených nasucho vyskládanými kamennými zdmi bylo zvolené nízké vedení révy Gobelet s krátkým řezem bez opěrného zařízení, využívané především ve velmi teplých krajích.

Kamenné zdi byly obnoveny a podařilo se zachovat i stávající olivovníky. Archeologickému projektu se podobající úplná obnova teras bude trvat tři roky, "Výsadbou v Les Escostes chceme obnovit výjimečnou historickou vinici a přispět k ochraně krajiny a venkovského dědictví Katalánska, které představují tradiční kamenné terasy našich předků," řekl Miguel Torres Maczassek.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…