Přeskočit na hlavní obsah

Do vysoko položených španělských vinic se vrací téměř vyhynulá odrůda


Významný španělský producent Familia Torres, který letos slaví 150. výročí svého založení, zahájil v DO Penedès projekt, jehož součástí je záchrana téměř vyhynulé bílé odrůdy Forcada a obnova zaniklých terasovitých vinic, které byly po zavedení mechanizace postupně opouštěny. 

Vysazena bude v okolí La Llacuna v okrese Anoia s cílem obnovit historické terasovité horské vinice, které místy dosahují výšky až 700 metrů nad mořem. "Výsadbou vinné révy ve vyšší nadmořské výšce chceme prozkoumat limity Forcady, abychom kompenzovali účinky rostoucích teplot," uvedl Miguel Torres Maczassek, generální ředitel a člen páté generace rodiny Torres.

Vinice a odrůdy předků

Familia Torres pracuje téměř 40 let na záchraně zapomenutých španělských odrůd. V 80. letech společnost vyzývala příznivce vína i vinaře ke spolupráci při hledání neobvyklých odrůd révy vinné. Většinou ale následovalo zklamání, neboť objevené hrozny často byly známé odrůdy, které pouze rostly na neobvyklých místech. Občas ale byly nalezené zvláštní, na nevhodných místech přežívající opuštěné odrůdy. Takovou révu se vinohradníci snažili zbavit všech virů, rozmnožit ji a následně zkoušet pěstovat v různých mikroklimatech.

Forcada, objevená v severozápadní části Penedès a vysázená na vinici Torres v roce 2005, byla poprvé vinifikována v roce 2014 a vykázala přitom velmi dobrou kyselost a nádech bylinných tónů. Nyní je postupně vysazovaná v Les Escostes u Alts d'Ancosa. Pro vedení této odrůdy pěstované na 25 terasách podpořených nasucho vyskládanými kamennými zdmi bylo zvolené nízké vedení révy Gobelet s krátkým řezem bez opěrného zařízení, využívané především ve velmi teplých krajích.

Kamenné zdi byly obnoveny a podařilo se zachovat i stávající olivovníky. Archeologickému projektu se podobající úplná obnova teras bude trvat tři roky, "Výsadbou v Les Escostes chceme obnovit výjimečnou historickou vinici a přispět k ochraně krajiny a venkovského dědictví Katalánska, které představují tradiční kamenné terasy našich předků," řekl Miguel Torres Maczassek.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .