Přeskočit na hlavní obsah

Corona vinaře tvrdě zasáhne


Ve vinařstvích v Porýní nechybí jen zahraniční sezónní pracovníci. Chybí i důležité prodejní kanály. Vinohradníci by mohli mít štěstí, že pěstitelé chřestů potřebují sezónní pracovníky z východní Evropy mnohem dříve, než oni sami. Vinařské odvětví proto věří, že řešení na celostátní úrovni bude nalezené ještě před sklizní. Zpravodaj Asociace vinařů Rheingau uvádí, že federální ministerstvo zemědělství zatím považuje vstup sezónních pracovníků za "velmi kritický faktor." O možných řešeních se proto diskutuje jak na federální úrovni, tak v asociacích německých vinařů.

Obor je v současné době těžce zasažen rozpadem celých prodejních kanálů. Několik maloobchodníků s vínem svoje prodejny uzavřelo, i když pravděpodobně nemuseli. Také v Bavorsku mohou být vinotéky, obchody s alkoholem, cukrovinkami a lahůdkami otevřené. "Většina prodejen řetězce vín Jacques' je otevřená," uvádí odborný časopis "Wein und Markt," ale on-line objednávky není kvůli obrovskému zájmu schopný vyřídit. 

Ne každý chce pít Riesling doma. Také zavření restaurací snížilo spotřebu vína. Sotva lze očekávat, že maloobchodní prodej v supermarketu může tyto ztráty kompenzovat. Dieter Greiner, ředitel Hessenských státních vinařství, se také zmiňuje o krizi v mezinárodním letectví. Německá vína byla a jsou podávána v letadlech mnoha společností, zejména na palubách Lufthansy. Jenže většina jejich letadel je na zemi. Také prodej vína v bezcelních obchodech na letištích je prodejní kanál, který také prochází prudkým propadem. Pokud nikdo neletí, ani nehledá suvenýry pro obchodní partnery nebo přátele.

V otevřeném dopise píše Steffen Christmann, prezident asociace VDP.Die Prädikatsweingüter, o těžkých časech pro vinařství. "Je naprosto nepředvídatelné, jak tvrdě bude náš prodej zasažen." Kromě těchto starostí ale musí všechno ostatní běžet jako vždy: musí se vyplácet mzdy, nakupovat lahve a uzávěry, ve vinicích probíhat zelené práce plnit všechny ostatní povinnosti.

Asociace Prädikatsweingüter v dubnu zrušila ekonomicky významný veletrh Mainz Wine Exchange a prozatím jej přesunula na konec června. Je však zcela otevřené, zda lze toto rozhodnutí dodržet. V současné době je také považováno za nepravděpodobné, že se v polovině května pod záštitou hessenského premiéra Volkera Bouffiera roztančí "Ball des Weines" ve Wiesbadenu a jeho návštěvnici budou moci pospolu ochutnávat německé víno. 

Steffen Christmann žádá o porozumění. Podle něj bylo "obtížné rozhodnutí najít rovnováhu mezi nutnou obezřetností, včasným rozhodnutím a rychlou reakcí." V Rheingau zrušili vinaři téměř všechny akce a vinárny i restaurace zůstávají zavřené. Někteří vinaři měli své bary otevřené až do 18:00 hodiny i o víkendu a nabízeli jídlo na objednávku nebo s donáškovou službou, ale jejich nabídka se setkala pouze s mírnou odezvou.

Mnoho obchodů nyní nabízí zasílání většího množství vín v kartonech přímo do domovů zákazníků bez přepravních poplatků. Některá vinařství v Hochheimu alespoň udržují otevřené své vinotéky. Žádají však o pochopení, že k dispozici nebudou ochutnávky vína. Vinařství Barth v Hattenheimu je na tom podobně a nabízí "Barth-Drive-Through," kdy jsou objednaná vína balena do kartonů bez přímého kontaktu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania