Přeskočit na hlavní obsah

Corona vinaře tvrdě zasáhne


Ve vinařstvích v Porýní nechybí jen zahraniční sezónní pracovníci. Chybí i důležité prodejní kanály. Vinohradníci by mohli mít štěstí, že pěstitelé chřestů potřebují sezónní pracovníky z východní Evropy mnohem dříve, než oni sami. Vinařské odvětví proto věří, že řešení na celostátní úrovni bude nalezené ještě před sklizní. Zpravodaj Asociace vinařů Rheingau uvádí, že federální ministerstvo zemědělství zatím považuje vstup sezónních pracovníků za "velmi kritický faktor." O možných řešeních se proto diskutuje jak na federální úrovni, tak v asociacích německých vinařů.

Obor je v současné době těžce zasažen rozpadem celých prodejních kanálů. Několik maloobchodníků s vínem svoje prodejny uzavřelo, i když pravděpodobně nemuseli. Také v Bavorsku mohou být vinotéky, obchody s alkoholem, cukrovinkami a lahůdkami otevřené. "Většina prodejen řetězce vín Jacques' je otevřená," uvádí odborný časopis "Wein und Markt," ale on-line objednávky není kvůli obrovskému zájmu schopný vyřídit. 

Ne každý chce pít Riesling doma. Také zavření restaurací snížilo spotřebu vína. Sotva lze očekávat, že maloobchodní prodej v supermarketu může tyto ztráty kompenzovat. Dieter Greiner, ředitel Hessenských státních vinařství, se také zmiňuje o krizi v mezinárodním letectví. Německá vína byla a jsou podávána v letadlech mnoha společností, zejména na palubách Lufthansy. Jenže většina jejich letadel je na zemi. Také prodej vína v bezcelních obchodech na letištích je prodejní kanál, který také prochází prudkým propadem. Pokud nikdo neletí, ani nehledá suvenýry pro obchodní partnery nebo přátele.

V otevřeném dopise píše Steffen Christmann, prezident asociace VDP.Die Prädikatsweingüter, o těžkých časech pro vinařství. "Je naprosto nepředvídatelné, jak tvrdě bude náš prodej zasažen." Kromě těchto starostí ale musí všechno ostatní běžet jako vždy: musí se vyplácet mzdy, nakupovat lahve a uzávěry, ve vinicích probíhat zelené práce plnit všechny ostatní povinnosti.

Asociace Prädikatsweingüter v dubnu zrušila ekonomicky významný veletrh Mainz Wine Exchange a prozatím jej přesunula na konec června. Je však zcela otevřené, zda lze toto rozhodnutí dodržet. V současné době je také považováno za nepravděpodobné, že se v polovině května pod záštitou hessenského premiéra Volkera Bouffiera roztančí "Ball des Weines" ve Wiesbadenu a jeho návštěvnici budou moci pospolu ochutnávat německé víno. 

Steffen Christmann žádá o porozumění. Podle něj bylo "obtížné rozhodnutí najít rovnováhu mezi nutnou obezřetností, včasným rozhodnutím a rychlou reakcí." V Rheingau zrušili vinaři téměř všechny akce a vinárny i restaurace zůstávají zavřené. Někteří vinaři měli své bary otevřené až do 18:00 hodiny i o víkendu a nabízeli jídlo na objednávku nebo s donáškovou službou, ale jejich nabídka se setkala pouze s mírnou odezvou.

Mnoho obchodů nyní nabízí zasílání většího množství vín v kartonech přímo do domovů zákazníků bez přepravních poplatků. Některá vinařství v Hochheimu alespoň udržují otevřené své vinotéky. Žádají však o pochopení, že k dispozici nebudou ochutnávky vína. Vinařství Barth v Hattenheimu je na tom podobně a nabízí "Barth-Drive-Through," kdy jsou objednaná vína balena do kartonů bez přímého kontaktu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…