26. ledna 2017

Požáry v Chile decimují 150 let staré vinice

Hoří stoleté chilské vinice

Požáry v regionech Maule a Colchagua pustoší 150 let staré vinice, chilská vláda proto v některých centrálních oblastech vyhlásila výjimečný stav.
Jak uvedl decanter.com, více než stoleté vinice podlehly v Maule nejničivější lesní katastrofě v historii Jižní Ameriky. Také dalších pět hektarů vinic v Colchagua uchvátily plameny a oheň stále hoří.
Hasiči v Maule hlásí teploty vyšší než 100°C, ale i opuštěné domovy bez proudu, když se přípojky vlivem teplot roztavily. Tři hasiči už při boji s plameny přišli o život.
Sergia Amigo Queveda, vinaře z Cancha Alegre, požáry připravily o šest hektarů starých vinic.
"Je těžké uvěřit, že réva, o kterou jsme se s takovou láskou starali a která je sočástí vinařského dědictví Chile, podlehla hubivému požáru způsobenému neopatrnými muži," řekl pro decanter.com.
Diego Morales z Bisogno Wines ztratil 25 hektarů 150 let starých vinic a s ohněm se snaží bojovat společně s celou rodinou.
"Hasiči byli tak přetížení, že dorazili až pět hodin po té, kdy požár začal. Shořelo tu kulturní dědictví staré více než 200 let. Úřady vždy tento problém minimalizovaly a nereagovaly včas," řekl decanter.com.
Organizace Wine of Chile spolupracuje s chilským ministerstvem zemědělství na zjišťování vinic zasažených požáry a na posouzení škod, aby mohla být vinařům co nejdříve poskytnutá potřebná pomoc.