Přeskočit na hlavní obsah

Australští vinaři dohodu TPP stále chtějí. Navzdory Trumpovu vetu

Vinaři jsou pro dohodu

Tony Battaglene
Australský vinařský průmysl včera uvítal oznámení Steva Ciobo, australského ministra obchodu, že federální vláda bude i v letošním roce pokračovat v ratifikaci dohody Trans-Pacific Partnership (TPP).
Tony Battaglene, výkonný ředitel Winemakers Federation of Australia, ocenil úsilí vlády v prosazování náročného programu liberalizace obchodu.
"TPP nabízí našemu odvětví obrovské příležitosti a příslib růstu jak pro australské regiony, tak i pro celé národní hospodářství," uvedl Battaglene.
"Toto je první dohoda, která konkrétně řeší významné netarifní překážky obchodu omezující náš exportní růst a která podporuje významné příležitosti v rámci celého regionu. Je také příkladem pro další obchodní dohody."

Ne Trumpovu Ne

I když Donald Trump téměř ve stejnou dobu vyslal jasný signál americkému kongresu, aby TPP neratifikoval, Battaglene potvrdil, že dohoda je velkou příležitostí pro australský vinařský průmysl.

"Musíme udělat vše, co je v našich silách, aby dohoda vstoupila v platnost," řekl. "Nejhorší pro prosperitu Australanů by byl návrat protekcionismu. Klíčem k našemu úspěchu jsou silný růst exportu a liberalizace obchodu prostřednictvím dohod, jako je TPP."
A má pravdu. Za růstem australského vinařského obchodu s Čínou stojí dohoda ChAFTA, export do Japonska vzrostl díky dohodě JAEPA a KAFTA ještě více otevřela australským vinařům brány na trh Jižní Koreje.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.