Přeskočit na hlavní obsah

Australští vinaři dohodu TPP stále chtějí. Navzdory Trumpovu vetu

Vinaři jsou pro dohodu

Tony Battaglene
Australský vinařský průmysl včera uvítal oznámení Steva Ciobo, australského ministra obchodu, že federální vláda bude i v letošním roce pokračovat v ratifikaci dohody Trans-Pacific Partnership (TPP).
Tony Battaglene, výkonný ředitel Winemakers Federation of Australia, ocenil úsilí vlády v prosazování náročného programu liberalizace obchodu.
"TPP nabízí našemu odvětví obrovské příležitosti a příslib růstu jak pro australské regiony, tak i pro celé národní hospodářství," uvedl Battaglene.
"Toto je první dohoda, která konkrétně řeší významné netarifní překážky obchodu omezující náš exportní růst a která podporuje významné příležitosti v rámci celého regionu. Je také příkladem pro další obchodní dohody."

Ne Trumpovu Ne

I když Donald Trump téměř ve stejnou dobu vyslal jasný signál americkému kongresu, aby TPP neratifikoval, Battaglene potvrdil, že dohoda je velkou příležitostí pro australský vinařský průmysl.

"Musíme udělat vše, co je v našich silách, aby dohoda vstoupila v platnost," řekl. "Nejhorší pro prosperitu Australanů by byl návrat protekcionismu. Klíčem k našemu úspěchu jsou silný růst exportu a liberalizace obchodu prostřednictvím dohod, jako je TPP."
A má pravdu. Za růstem australského vinařského obchodu s Čínou stojí dohoda ChAFTA, export do Japonska vzrostl díky dohodě JAEPA a KAFTA ještě více otevřela australským vinařům brány na trh Jižní Koreje.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný