24. ledna 2017

Australští vinaři dohodu TPP stále chtějí. Navzdory Trumpovu vetu

Vinaři jsou pro dohodu

Tony Battaglene
Australský vinařský průmysl včera uvítal oznámení Steva Ciobo, australského ministra obchodu, že federální vláda bude i v letošním roce pokračovat v ratifikaci dohody Trans-Pacific Partnership (TPP).
Tony Battaglene, výkonný ředitel Winemakers Federation of Australia, ocenil úsilí vlády v prosazování náročného programu liberalizace obchodu.
"TPP nabízí našemu odvětví obrovské příležitosti a příslib růstu jak pro australské regiony, tak i pro celé národní hospodářství," uvedl Battaglene.
"Toto je první dohoda, která konkrétně řeší významné netarifní překážky obchodu omezující náš exportní růst a která podporuje významné příležitosti v rámci celého regionu. Je také příkladem pro další obchodní dohody."

Ne Trumpovu Ne

I když Donald Trump téměř ve stejnou dobu vyslal jasný signál americkému kongresu, aby TPP neratifikoval, Battaglene potvrdil, že dohoda je velkou příležitostí pro australský vinařský průmysl.

"Musíme udělat vše, co je v našich silách, aby dohoda vstoupila v platnost," řekl. "Nejhorší pro prosperitu Australanů by byl návrat protekcionismu. Klíčem k našemu úspěchu jsou silný růst exportu a liberalizace obchodu prostřednictvím dohod, jako je TPP."
A má pravdu. Za růstem australského vinařského obchodu s Čínou stojí dohoda ChAFTA, export do Japonska vzrostl díky dohodě JAEPA a KAFTA ještě více otevřela australským vinařům brány na trh Jižní Koreje.