Přeskočit na hlavní obsah

Další úspěšný rok Cognacu s nárůstem exportu

Vývoz táhnou Spojené státy

Francouzský Bureau National Interprofessionnel du Cognac (BNIC) potvrdil pokračování trendu předchozího roku: opět vzrostl export Cognacu podle hodnoty i podle objemu. 
Ve srovnání s rokem 2015 se vývoz zvýšil o 6% podle objemu a o 6,8% podle hodnoty. Celkem v roce 2016 vyvezli producenti Cognacu téměř 179,1 milionů lahví v hodnotě 2,76 miliardy EUR.
Nejvíce Cognacu opět mířilo na Severoamerický kontinent, kam bylo vyvezeno 77,3 milionů lahví, což představuje nárůst o 14,2% podle objemu a o 14,3% podle hodnoty. S více než třetinou světového exportu Cognacu tak region NAFTA znovu potvrdil své vedoucí postavení na trhu. Za růstem stojí spotřeba ve Spojených státech, kam bylo exportováno celkem 74,1 milionů lahví.

Evropa mírně klesla

Export na Dálný východ se stabilizoval, když bylo vyvezeno 51,1 milionů lahví, což znamená růst o jedno procento podle objemu a o tři podle hodnoty. 
Ve srovnání s tím export do evropských zemí o 1,2% podle objemu a o 1% podle hodnoty poklesl na 39,4 milionů lahví. Naproti tomu o 5,4% podle objemu a 5,1% podle hodnoty stoupl export na nové trhy jako jsou Afrika a Karibik.
Zejména příznivý vývoj ve Spojených státech stojí za růstem exportu Cognacu jakosti VS, který se na něm podílel téměř polovinou. Něco přes 40% Cognacu je jakosti VSOP. Vzrost také export Cognacu starších ročníků, a to o 11,7% podle objemu a o 8,3% podle hodnoty.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .