Přeskočit na hlavní obsah

Další úspěšný rok Cognacu s nárůstem exportu

Vývoz táhnou Spojené státy

Francouzský Bureau National Interprofessionnel du Cognac (BNIC) potvrdil pokračování trendu předchozího roku: opět vzrostl export Cognacu podle hodnoty i podle objemu. 
Ve srovnání s rokem 2015 se vývoz zvýšil o 6% podle objemu a o 6,8% podle hodnoty. Celkem v roce 2016 vyvezli producenti Cognacu téměř 179,1 milionů lahví v hodnotě 2,76 miliardy EUR.
Nejvíce Cognacu opět mířilo na Severoamerický kontinent, kam bylo vyvezeno 77,3 milionů lahví, což představuje nárůst o 14,2% podle objemu a o 14,3% podle hodnoty. S více než třetinou světového exportu Cognacu tak region NAFTA znovu potvrdil své vedoucí postavení na trhu. Za růstem stojí spotřeba ve Spojených státech, kam bylo exportováno celkem 74,1 milionů lahví.

Evropa mírně klesla

Export na Dálný východ se stabilizoval, když bylo vyvezeno 51,1 milionů lahví, což znamená růst o jedno procento podle objemu a o tři podle hodnoty. 
Ve srovnání s tím export do evropských zemí o 1,2% podle objemu a o 1% podle hodnoty poklesl na 39,4 milionů lahví. Naproti tomu o 5,4% podle objemu a 5,1% podle hodnoty stoupl export na nové trhy jako jsou Afrika a Karibik.
Zejména příznivý vývoj ve Spojených státech stojí za růstem exportu Cognacu jakosti VS, který se na něm podílel téměř polovinou. Něco přes 40% Cognacu je jakosti VSOP. Vzrost také export Cognacu starších ročníků, a to o 11,7% podle objemu a o 8,3% podle hodnoty.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný