Přeskočit na hlavní obsah

Nový korkový uzávěr tichých vín bez použití lepidel

Novinka bude na trhu příští rokSübr © Vinventions/Cork Supply
Pod názvem Sübr byl na trh uveden nový uzávěr vyrobený bez použití přídavných lepidel. Je výsledkem strategického partnerství mezi americkou společností Vinventions, která produkuje více než 2,5 miliardy uzávěrů ročně a uzavírá každou osmou lahev vína na světě, a Cork Supply. Název nové zátky je odvozen od druhu korkového dubu - Quercus suber.
V současné době jsou zátky obvykle vyrobeny z polyuretanových lepidel a jsou obtížně recyklovatelné. Vinařský průmysl těchto lepidlem plněných aglomerovaných uzávěrů použije ročně 10 miliard, z nichž 7 miliard slouží k zazátkování tichých vín. 
Heino Freudenberg, generální ředitel Vinventions a její dceřinné společnosti Nomacorc, k tomu dodává: "Trh nás vyzývá přijít s něčím trvale udržitelným."

Na půl cesty mezi korkem a plastovým uzávěrem

Patentované a biologicky rozložitelné materiály nového uzávěru nahradí dosud při výrobě zavedené používání konvenčních lepidel, díky čemuž bude vhodné ho využít při lahvování organických a biodynamických vín.
Freudenberg pokračuje: "Jedná se o produkt, který snoubí přírodní korek a moderní technologii. Společnost Vinventions vytvořila potřebnou technologii a spolupracuje s Cork Supply, dodavatelem portugalského přírodního korku. Je to průlom v inovaci tohoto produktu, vyplývající z letitého společného úsilí na jeho vývoji."
Zátka se vyrábí dvoustupňově. V první fázi se používá přírodní korek, který je ve druhé fázi výroby slisován. Působením tepla a tlaku je vyloučena kyselina trichloroctová. Konečný produkt má životnost minimálně 15 let a obsahuje 51% přírodního korku.

1000 kusů za 100 EUR

Nový uzávěr se na trzích celého světa objeví ve druhém čtvrtletí roku 2017. V současné době jsou k dispozici pouze zátky pro tichá vína. Předpokládaná počáteční cena za kus je 0,15 EUR, případně 100 EUR za tisíc kusů, ale v důsledku růstu efektivity výroby by se měla ještě snižovat. Produkční kapacita je nyní 200 milionů kusů ročně, ale do roku 2021 se plánuje zvýšit až na 500 milionů kusů.
Americký gigant Vinventions je od loňského roku distributorem českého skleněného uzávěru Vinolok producenta Preciosa. Ve Spojených státech je tento jedinečný uzávěr nabízen pod značkou Vinoseal.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.