22. listopadu 2016

Nový korkový uzávěr tichých vín bez použití lepidel

Novinka bude na trhu příští rokSübr © Vinventions/Cork Supply
Pod názvem Sübr byl na trh uveden nový uzávěr vyrobený bez použití přídavných lepidel. Je výsledkem strategického partnerství mezi americkou společností Vinventions, která produkuje více než 2,5 miliardy uzávěrů ročně a uzavírá každou osmou lahev vína na světě, a Cork Supply. Název nové zátky je odvozen od druhu korkového dubu - Quercus suber.
V současné době jsou zátky obvykle vyrobeny z polyuretanových lepidel a jsou obtížně recyklovatelné. Vinařský průmysl těchto lepidlem plněných aglomerovaných uzávěrů použije ročně 10 miliard, z nichž 7 miliard slouží k zazátkování tichých vín. 
Heino Freudenberg, generální ředitel Vinventions a její dceřinné společnosti Nomacorc, k tomu dodává: "Trh nás vyzývá přijít s něčím trvale udržitelným."

Na půl cesty mezi korkem a plastovým uzávěrem

Patentované a biologicky rozložitelné materiály nového uzávěru nahradí dosud při výrobě zavedené používání konvenčních lepidel, díky čemuž bude vhodné ho využít při lahvování organických a biodynamických vín.
Freudenberg pokračuje: "Jedná se o produkt, který snoubí přírodní korek a moderní technologii. Společnost Vinventions vytvořila potřebnou technologii a spolupracuje s Cork Supply, dodavatelem portugalského přírodního korku. Je to průlom v inovaci tohoto produktu, vyplývající z letitého společného úsilí na jeho vývoji."
Zátka se vyrábí dvoustupňově. V první fázi se používá přírodní korek, který je ve druhé fázi výroby slisován. Působením tepla a tlaku je vyloučena kyselina trichloroctová. Konečný produkt má životnost minimálně 15 let a obsahuje 51% přírodního korku.

1000 kusů za 100 EUR

Nový uzávěr se na trzích celého světa objeví ve druhém čtvrtletí roku 2017. V současné době jsou k dispozici pouze zátky pro tichá vína. Předpokládaná počáteční cena za kus je 0,15 EUR, případně 100 EUR za tisíc kusů, ale v důsledku růstu efektivity výroby by se měla ještě snižovat. Produkční kapacita je nyní 200 milionů kusů ročně, ale do roku 2021 se plánuje zvýšit až na 500 milionů kusů.
Americký gigant Vinventions je od loňského roku distributorem českého skleněného uzávěru Vinolok producenta Preciosa. Ve Spojených státech je tento jedinečný uzávěr nabízen pod značkou Vinoseal.