Přeskočit na hlavní obsah

Nový korkový uzávěr tichých vín bez použití lepidel

Novinka bude na trhu příští rokSübr © Vinventions/Cork Supply
Pod názvem Sübr byl na trh uveden nový uzávěr vyrobený bez použití přídavných lepidel. Je výsledkem strategického partnerství mezi americkou společností Vinventions, která produkuje více než 2,5 miliardy uzávěrů ročně a uzavírá každou osmou lahev vína na světě, a Cork Supply. Název nové zátky je odvozen od druhu korkového dubu - Quercus suber.
V současné době jsou zátky obvykle vyrobeny z polyuretanových lepidel a jsou obtížně recyklovatelné. Vinařský průmysl těchto lepidlem plněných aglomerovaných uzávěrů použije ročně 10 miliard, z nichž 7 miliard slouží k zazátkování tichých vín. 
Heino Freudenberg, generální ředitel Vinventions a její dceřinné společnosti Nomacorc, k tomu dodává: "Trh nás vyzývá přijít s něčím trvale udržitelným."

Na půl cesty mezi korkem a plastovým uzávěrem

Patentované a biologicky rozložitelné materiály nového uzávěru nahradí dosud při výrobě zavedené používání konvenčních lepidel, díky čemuž bude vhodné ho využít při lahvování organických a biodynamických vín.
Freudenberg pokračuje: "Jedná se o produkt, který snoubí přírodní korek a moderní technologii. Společnost Vinventions vytvořila potřebnou technologii a spolupracuje s Cork Supply, dodavatelem portugalského přírodního korku. Je to průlom v inovaci tohoto produktu, vyplývající z letitého společného úsilí na jeho vývoji."
Zátka se vyrábí dvoustupňově. V první fázi se používá přírodní korek, který je ve druhé fázi výroby slisován. Působením tepla a tlaku je vyloučena kyselina trichloroctová. Konečný produkt má životnost minimálně 15 let a obsahuje 51% přírodního korku.

1000 kusů za 100 EUR

Nový uzávěr se na trzích celého světa objeví ve druhém čtvrtletí roku 2017. V současné době jsou k dispozici pouze zátky pro tichá vína. Předpokládaná počáteční cena za kus je 0,15 EUR, případně 100 EUR za tisíc kusů, ale v důsledku růstu efektivity výroby by se měla ještě snižovat. Produkční kapacita je nyní 200 milionů kusů ročně, ale do roku 2021 se plánuje zvýšit až na 500 milionů kusů.
Americký gigant Vinventions je od loňského roku distributorem českého skleněného uzávěru Vinolok producenta Preciosa. Ve Spojených státech je tento jedinečný uzávěr nabízen pod značkou Vinoseal.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…