Přeskočit na hlavní obsah

Univerzita dešifruje geny révy, aby ji naučila prospívat i v proměněném klimatu

Jarní mrazy ničí úrodu

Časté rozmary počasí v posledních letech v důsledku změn klimatu - 20 stupňů v březnu a mráz v květnu - mají pro víno vážné následky: když réva příliš brzy kvete a překvapí ji pozdější mrazy, vážně to ohrozí podzimní úrodu. Výzkumníci z University Bielefeld zpracovávají fakta, která by měla přispět k tomu, aby vinná réva kvetla v pravý čas a dobře vzdorovala změně klimatu.
Zkoumají molekulárně genetickou úroveň révy, která mimo jiné určuje její kvetení. Zásadních je pravděpodobně 50 až 80 genů. "Jak tyto geny pracují společně ve kmeni se doposud nepodařilo zjistit," vysvětluje profesor Bernd Weisshaar. Proto si se svým týmem vytyčili cíl najít klíčové geny a popsat jejich působení, aby se s nimi mohlo pracovat ve šlechtění révy vinné.

Genetický výzkum je dnes rychlejší

Cílem práce je zkombinovat už existující geny, aby se výzvám měnícího se podnebí réva lépe přizpůsobila. 
K tomu Weisshaar dodává: "Klasické odrůdy, které teď pěstujeme, mají jen velmi malou korelaci se změnami klimatu. Životní cyklus révy je třicet let. Naší nespornou výhodou je molekulárně genetická podpora. Dřív jsme vše testovali na dospělé révě, což je velmi časově náročné a drahé. Dnes testujeme už sazenice a mladé rostliny, ne až dospělé, a protože potřebujeme mít výběr, musíme mít k dispozici mnoho výhonků, které splňují naše kritéria. Tím šetříme spoustu času a peněz."
Výzkum je součástí interdisciplinárního projektu "novisys" (Novel Viticulture Systems for sustainable Produktion and Products), který je financován BMBF (Bundesministerium für Bildung und Forschung). Významným partnerem je také šlechtitelský ústav Julius Kühn-Institut Geilweilerhof v Siebeldingenu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.