26. listopadu 2016

Na jižní polokouli zdecimovalo listopadové krupobití celé vinice

Kroupy a vítr kácely sloupky vinohradů

Riverland je oblast státu Jižní Austrálie, která se rozkládá na ploše 9.386 km² podél řeky Murray. Je největší vinařskou oblastí, kde se pěstuje více než polovina vinných hroznů Jižní Austrálie a pochází odtud většina velkých vinařských firem této země.
Počátkem listopadu zasáhlo Riverland silné krupobití, které zničilo hrozny a pokácelo kompletní řádky vinic. Místní pěstitele sčítají škody, které obří kroupy a silný vítr napáchaly, ztráty zatím odhadují na 100 milionů AUD.
Peter Grocke, ředitel vinic v Monash, popisuje následky velmi emotivně: “Když jsem tu hrůzu viděl, jen jsem hlasitě klel! Nemohl jsem později ani zajít do klubu a dát si s ostatními alespoň pivo, neměl jsem vůbec chuť. Po bouřce jsem prošel vinice a našel téměř 50 zničených řad, které zhroucené ležely na zem.”

Jiní jsou na tom mnohem hůř

Podle ABC Riverland někteří vinohradníci ztratili 50, jiní 80 a nebo dokonce 100% svých hroznů. Tato katastrofa přišla zcela nečekaně právě v době, kdy místní vinařský průmysl postupně zaznamenává pozitivní obrat.
Grocke dodává: "Je těžké říci, co skutečně cítíte - když mluvím s lidmi, je to velmi smutné a bezvýchodné. Zejména mladší zemědělci, kteří svoje vinařství teprve budují, pocítí tuto ztrátu dlouhodobě. Letos nebudou mít žádnou úrodu, budou potřebovat hodně pomoci. Množství zničených hroznů je naprosto šokující, čeká nás jen tvrdá práce a s nadějí doufejme ve zlepšení.”

Vláda slibuje pomoc

Premier Jay Weatherill informoval, že vláda nyní získává úplný obraz o škodách způsobených bouří a dodal: "Bouře ničila ve velmi úzkém pásu a my se snažíme zjistit rozsah veškerých škod. Lidem Riverlandu vzkazuji: Budeme stát v této těžké době při vás a pomůžeme vám překonat důsledky této události."