23. listopadu 2016

Změny dokladů o hroznech a jejich původu vynesly vinaři miliony. A možná roky za mřížemi

Napa Valley AVA je drahá

Údajné vlastní vinice v Napa
Jeff Hill, osmatřicetiletý vinař a obchodník s hrozny, moštem a vínem z kalifornského Clovisu ve Fresno County, je obviněný, že uváděl nepravdivé informace o zeměpisném původu a odrůdách vín, se kterými obchodoval.
Podle regionálních médií mu obžaloba přičítá dva trestné činy. Značení moštů a svých sudových vín jako produktů z Napa Valley AVA (American Viticultural Area), ačkoliv jejich původ byl z jiných produkčních oblastí. Podle amerických předpisů musí hrozny označené AVA pocházet z 85% z tohoto místa. 
Vzhledem k tomu, že Hill v tomto své zákazníky oklamal, získal významnou finanční výhodu, protože mošty a vína původem z Napa Valley jsou obchodovány za vyšší ceny, než z jiných AVA.
Hill byl také obviněn z falšování odrůd. Svoje červená vína označil jako populární Cabernet Sauvignon, ale ve skutečnosti pocházela i z jiných odrůd - a i jejich geografický původ klamavě uváděl jako Napa Valley. 

Výnosný obchod

Podle zpráv si na obchodech s těmito záměrně špatně značenými víny přišel přibližně na 1,5 milionu USD. Hill, který se k Napa Valley hlásil díky umístění svých kanceláří a degustačních místností na Silverado Trail, používal různá vinařství v Napa a Sonoma County, kde si nechal lisovat mošt. Maskoval původ hroznů a jednotlivým vinařstvím předkládal falešné doklady o původu hroznů. Ale smlouvy s údajnými dodavateli hroznů z Napa Valley nebyly nikdy pravé.

Oklamat se nechala i proslulá vinařství

Současná obvinění Hilla jsou jen špičkou ledovce jeho podvodů. Už v roce 2015 musel čelit obvinění vinařství jako jsou Sebastiani Vineyards and Winery nebo Domaine Chandon, obě z Napa Valley, a vinařství Patz & Hall ze Sonomy, která mu kvůli porušení smluv odmítla zaplatit.
Hillovi bylo také u soudu dokázáno, že v roce 2013 ukradl z různých vinic hrozny v hodnotě asi 50 tisíc USD a proto si odseděl jeden rok ve vězení.
V červnu 2014 čelila jeho Hill Wine Company u federálního soudu návrhu na konkurz, protože dlužila 8,6 milionů USD. 
V případě, že porota Hilla odsoudí i díky dalším odhaleným podvodům, budou mu hrozit až dvacetiletý trest odnětí svobody, ale také úhrada případných pokut svým zákazníkům a partnerům.