Přeskočit na hlavní obsah

Černomořské vinařské fórum se vzdaluje od břehů Černého moře

Záštita OIV

Výkonný výbor Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) na své XIV. valné hromadě, konané během kongresu v brazilském městě Bento Gonçalves, rozhodl o udělení patronátu Černomořskému vinařskému fóru, jehož čtvrtý ročník se uskuteční 30.6. až 1.7.2017 v Moskvě, daleko od břehů Černého moře.
Letošního ročníku konaného v Soči se zúčastnilo na 400 lidí z více než 170 vinařských firem a organizací z 21 zemí.
Vloni se fórum konalo v Krasnodaru a vůbec první v Gagauzii, moldavské autonomní oblasti s nejvyšší hustotou vinic na obyvatele ve Střední a Východní Evropě.

Černomořská spolupráce

Rozhodnutí výboru už bylo potvrzeno oficiálním dopisem s podpisem Jean-Marie Auranda, generálního ředitele OIV. Pořadatelem fóra je Organizace černomořské hospodářské spolupráce (Organization of the Black Sea Economic Cooperation, BSEC).

Černomořské vinařské fórum se bude pod záštitou OIV konat podruhé v řadě. Rusko, tehdy SSSR, se stalo členem OIV v roce 1956. OIV byla založená v roce 1924 a je jedinou mezivládní organizací pěstitelů a vinařů na světě.
Souběžně s fórem, kdy bude opět probíhat mezinárodní konference, se pod názvem "Vína Černého moře" uskuteční výstava i soutěž předních producentů vín. Registrace vystavovatelů i soutěžících byla právě zahájena.

Světové vinařství v kostce

Jean-Marie Aurand označil Černomořské fórum 2016 jako projekt přispívající k rovnováze zájmů dovozců a vývozců vína a jako platformu pro udržování rovnováhy mezi tradicí a inovací tohoto odvětví. 
Dále vyzdvihl, že produkce a spotřeba vína na světě je jako celek stabilní. Celosvětová výroba se pohybuje kolem 27 až 28 miliard litrů ročně a celosvětová spotřeba činí 23 až 24 miliardy litrů ročně, což znamená, že každý dospělý  vypije v průměru asi 4 litry vína ročně.

Konzumace se posouvá do nových obastí

Spotřeba zaznamenala posun z jižní do severní Evropy a do Asie. Její stabilita je založena na zapojení rostoucího počtu spotřebitelů i v rychlém růstu počtu obyvatel, zejména v jižní a východní Asii, stejně jako v transformujících se zemích s převahou konzumace lihovin a piva.
Ve Aurandově zprávě bylo rovněž zaznamenáno, že v zemích Nového světa (Austrálie, Spojené státy, Chile, Argentina a Nový Zéland) se v posledních desetiletích výrazně zvýšil objem výroby a navíc v těchto zemích, na rozdíl od jihu Evropy, lze také pozorovat růst spotřeby.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.