Přeskočit na hlavní obsah

Nejstarší aukce vín na světě už tento týden

Financování nemocnice z vlastních vinic

V závěru tohoto týdne 20. listopadu 2016 se uskuteční již 156. aukce vín ve slavném Hospices de Beaune, známém také jako Hôtel Dieu. Původní budova Hôtel Dieu sloužila od roku 1443 jako nemocnice pro chudé a je jedním z velmi dobrých příkladů francouzské architektury patnáctého století, nyní je zde muzeum. 
Od svého založení je Hospices de Beaune financován příjmy z vlastních vinic o rozloze téměř 60 hektarů patřících k nejlepší apelaci Burgundska.
Antoine Jacquet, dlouholetý ředitel Hospices de Beaune, který vedl nemocnici posledních 28 let, bohužel letos 16. října náhle zemřel během své služební cesty do Číny.

Nejstarší aukce

Aukce, která je považována za nejstarší svého druhu na světě, se účastní především francouzští obchodníci s vínem, kteří se snaží vydražit jeden nebo více sudů. Dosažené ceny jsou indikátorem kvality vín z Burgundska a měřítkem hodnoty každého ročníku. Aukce je však otevřená i soukromým milovníkům vína.
Od roku 2005 ji organizuje aukční dům Christie's. Rekordu dosáhla aukce během svého 149. ročníku v roce 2009, kdy bylo k prodeji nabídnuto 799 sudů, o které usilovalo osobně i prostřednictvím telefonu, internetu a faxu přibližně 500 účastníků z celého světa.

Charita

Hospices de Beaune podporuje již od roku 1945 charitativní organizace výnosem z prodeje vinného sudu o objemu 228 litrů, takzvaného "Pièce des Présidents," který za tímto účelem do aukce každoročně věnuje. Pro letošní ročník bylo vybráno speciální cuvée z ručně přebraných hroznů pocházejících z Corton Bressandes Grand Cru Appellation. Výnos z letošní charity bude patřit nadaci Coeur et Recherches pracující v oblasti kardiovaskulárních onemocnění, a nadaci ARC zabývající se výzkumem rakoviny.

Letošní ročník

Burgundsko letos zjara potrápily kroupy a mrazivá noc 27. dubna poškodila velké plochy vinic včetně Côte de Nuits, Côte de Beaune - zejména Savigny-lès-Beaune - a části Pommard, Beaune a Meursault.
Nepravidelné klimatické podmínky v týdnech, které následovaly, bránily révě v normálním vývoji. Velká obava nastala z rozšíření plísňových chorob. Od konce června se začalo oteplovat, dešťové mraky zmizely a krásné letní počasí přálo až do poloviny září. Réva se regenerovala a modré i bílé odrůdy ve vývoji poskočily dopředu. Příjemné počasí s dostatkem slunečního svitu vedlo ke krásné zralosti. Vítaným osvěžením byly i dvoudenní intenzivní deště v polovině září.

Vína nového ročníku

Sklizeň Hospices de Beaune začala 19. září v Pouilly-Fuissé, tedy dříve, než se původně očekávalo. Potom se sbíralo v Clos de la Roche. Hrozny byly většinou zdravé s požadovanou rovnováhou cukrů a kyselin.
Ludivine Griveau, hlavní enoložka působící v Hospices de Beaune druhou sezónu, řekla: “V zájmu zachování elegance červených vín jsme je nechali dva týdny fermentovat. Hrozny mají nádhernou barvu, jsou ovocité a plné, neobsahují žádné agresivní třísloviny. Víno z nich bude hedvábné, srovnatelné s výborným ročníkem 2010. 
Bílé hrozny jsou v současné době stále v procesu kvašení. Měly perfektní hladinu cukru a dostatečné kyseliny. Proto očekáváme hladká velmi pitelná vína. Celkově lze říci, že špatný počátek sezóny tohoto ročníku byl zažehnán a ponurá nálada po obtížném startu je pryč. Všichni v Hospices de Beaune jsme plní optimismu a těšíme se na vína nového ročníku."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…