Přeskočit na hlavní obsah

Nejstarší aukce vín na světě už tento týden

Financování nemocnice z vlastních vinic

V závěru tohoto týdne 20. listopadu 2016 se uskuteční již 156. aukce vín ve slavném Hospices de Beaune, známém také jako Hôtel Dieu. Původní budova Hôtel Dieu sloužila od roku 1443 jako nemocnice pro chudé a je jedním z velmi dobrých příkladů francouzské architektury patnáctého století, nyní je zde muzeum. 
Od svého založení je Hospices de Beaune financován příjmy z vlastních vinic o rozloze téměř 60 hektarů patřících k nejlepší apelaci Burgundska.
Antoine Jacquet, dlouholetý ředitel Hospices de Beaune, který vedl nemocnici posledních 28 let, bohužel letos 16. října náhle zemřel během své služební cesty do Číny.

Nejstarší aukce

Aukce, která je považována za nejstarší svého druhu na světě, se účastní především francouzští obchodníci s vínem, kteří se snaží vydražit jeden nebo více sudů. Dosažené ceny jsou indikátorem kvality vín z Burgundska a měřítkem hodnoty každého ročníku. Aukce je však otevřená i soukromým milovníkům vína.
Od roku 2005 ji organizuje aukční dům Christie's. Rekordu dosáhla aukce během svého 149. ročníku v roce 2009, kdy bylo k prodeji nabídnuto 799 sudů, o které usilovalo osobně i prostřednictvím telefonu, internetu a faxu přibližně 500 účastníků z celého světa.

Charita

Hospices de Beaune podporuje již od roku 1945 charitativní organizace výnosem z prodeje vinného sudu o objemu 228 litrů, takzvaného "Pièce des Présidents," který za tímto účelem do aukce každoročně věnuje. Pro letošní ročník bylo vybráno speciální cuvée z ručně přebraných hroznů pocházejících z Corton Bressandes Grand Cru Appellation. Výnos z letošní charity bude patřit nadaci Coeur et Recherches pracující v oblasti kardiovaskulárních onemocnění, a nadaci ARC zabývající se výzkumem rakoviny.

Letošní ročník

Burgundsko letos zjara potrápily kroupy a mrazivá noc 27. dubna poškodila velké plochy vinic včetně Côte de Nuits, Côte de Beaune - zejména Savigny-lès-Beaune - a části Pommard, Beaune a Meursault.
Nepravidelné klimatické podmínky v týdnech, které následovaly, bránily révě v normálním vývoji. Velká obava nastala z rozšíření plísňových chorob. Od konce června se začalo oteplovat, dešťové mraky zmizely a krásné letní počasí přálo až do poloviny září. Réva se regenerovala a modré i bílé odrůdy ve vývoji poskočily dopředu. Příjemné počasí s dostatkem slunečního svitu vedlo ke krásné zralosti. Vítaným osvěžením byly i dvoudenní intenzivní deště v polovině září.

Vína nového ročníku

Sklizeň Hospices de Beaune začala 19. září v Pouilly-Fuissé, tedy dříve, než se původně očekávalo. Potom se sbíralo v Clos de la Roche. Hrozny byly většinou zdravé s požadovanou rovnováhou cukrů a kyselin.
Ludivine Griveau, hlavní enoložka působící v Hospices de Beaune druhou sezónu, řekla: “V zájmu zachování elegance červených vín jsme je nechali dva týdny fermentovat. Hrozny mají nádhernou barvu, jsou ovocité a plné, neobsahují žádné agresivní třísloviny. Víno z nich bude hedvábné, srovnatelné s výborným ročníkem 2010. 
Bílé hrozny jsou v současné době stále v procesu kvašení. Měly perfektní hladinu cukru a dostatečné kyseliny. Proto očekáváme hladká velmi pitelná vína. Celkově lze říci, že špatný počátek sezóny tohoto ročníku byl zažehnán a ponurá nálada po obtížném startu je pryč. Všichni v Hospices de Beaune jsme plní optimismu a těšíme se na vína nového ročníku."

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania