Přeskočit na hlavní obsah

Prezidentství Donalda Trumpa představuje pro export novozélandských vín do Ameriky určité riziko

Vína za půl miliardy ročně

Spojené státy jsou největším exportním trhem pro novozélandské víno. 
Tod McClay, novozélandský ministr zahraničí a obchodu, v dubnu po uzavření dohody TPP prohlásil, že Spojené státy jsou největším importním cílem pro novozélandská vína v objemu téměř půl miliardy NZD ročně. Jen za tři čtvrtletí roku 2016 se do Spojených států vyvezlo víno v hodnotě celkem 470 milionů NZD.
Volba Donalda Trumpa na post 45. prezidenta Spojených států ale může pro raketový růst tohoto vývozu představovat riziko.

Přečkat pár let?

Laurence Kubiak, generální ředitel New Zealand Institute of Economic Research, potvrdil, že tento volební výsledek představuje riziko pro vývozce z Nového Zélandu:
"Ten chlapík bude v Bílém domě typický zastánce protekcionismu, je to přirozený izolacionista a tihle kluci nemají tendenci být obzvláště pozitivní k novozélandským vývozcům.
Ale my jsme v silné pozici, zájem o naše zboží je dostatečný, takže pokud překonáme příštích pár let, zatímco by jeho politická pozice slábla, bude vše v pořádku.
Nicméně rizika pro nás jako exportéry vín existují a sice snížení kupní síly amerického dolaru a tím postupně slábnoucí spotřeba ve Státech. Na rozdíl od Číny a Mexika, jimž hrozí Trump velkými cly, nebude Nový Zéland, který nepatří mezi ekonomicky nejsilnější země, pravděpodobně příští hlavu státu lákat.” 
A uzavírá slovy: "Ale riziko, doufáme, je velmi nízké, protože naše víno je ve Státech stále v oblibě, to je naše komparativní výhoda."

TPP zatím platí

Velkou neznámou je Trumpova opozice vůči Trans-Pacific Partnership Agreement, v jejíž pokračování doufá i premier Nového Zélandu John Key.
Tato obchodní dohoda 12 zemí Pacific Rim - Brunej, Chile, Nový Zéland, Singapur, Austrálie, Kanada, Japonsko, Malajsie, Mexiko, Peru, Spojené státy a Vietnam - jejíž konečné znění bylo podepsáno 4. února 2016 právě v novozélandském Aucklandu, odstranila také cla na vývoz vín, čímž budou novozélandští producenti vín soutěžit za rovných podmínek.

Clo není vysoké, je otravné

Philip Gregan, generální ředitel New Zealand Winegrowers, řekl, že je příliš brzy posuzovat, jaký dopad by presidentví Trumpa mělo na export. 
"Podíváte-li se na to z pohledu amerického trhu, výhoda sníženého cla nám zachrání asi 10 milionů NZD ročně. Cla pro vývoz do Spojených států nejsou obzvlášť vysoká, ale jakékoliv clo je bariéra, kterou naši vývozci chtějí odstranit, protože tím se pochopitelně zvyšuje ziskovost na tomto trhu," uzavřel Gregan.
Současná hodnota novozélandského exportu vín je 1,5 miliardy NZD a ambiciózní plán novozélandských vinařů je ji do roku 2020 zvýšit až na 2 miliardy NZD.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…