18. listopadu 2016

Prezidentství Donalda Trumpa představuje pro export novozélandských vín do Ameriky určité riziko

Vína za půl miliardy ročně

Spojené státy jsou největším exportním trhem pro novozélandské víno. 
Tod McClay, novozélandský ministr zahraničí a obchodu, v dubnu po uzavření dohody TPP prohlásil, že Spojené státy jsou největším importním cílem pro novozélandská vína v objemu téměř půl miliardy NZD ročně. Jen za tři čtvrtletí roku 2016 se do Spojených států vyvezlo víno v hodnotě celkem 470 milionů NZD.
Volba Donalda Trumpa na post 45. prezidenta Spojených států ale může pro raketový růst tohoto vývozu představovat riziko.

Přečkat pár let?

Laurence Kubiak, generální ředitel New Zealand Institute of Economic Research, potvrdil, že tento volební výsledek představuje riziko pro vývozce z Nového Zélandu:
"Ten chlapík bude v Bílém domě typický zastánce protekcionismu, je to přirozený izolacionista a tihle kluci nemají tendenci být obzvláště pozitivní k novozélandským vývozcům.
Ale my jsme v silné pozici, zájem o naše zboží je dostatečný, takže pokud překonáme příštích pár let, zatímco by jeho politická pozice slábla, bude vše v pořádku.
Nicméně rizika pro nás jako exportéry vín existují a sice snížení kupní síly amerického dolaru a tím postupně slábnoucí spotřeba ve Státech. Na rozdíl od Číny a Mexika, jimž hrozí Trump velkými cly, nebude Nový Zéland, který nepatří mezi ekonomicky nejsilnější země, pravděpodobně příští hlavu státu lákat.” 
A uzavírá slovy: "Ale riziko, doufáme, je velmi nízké, protože naše víno je ve Státech stále v oblibě, to je naše komparativní výhoda."

TPP zatím platí

Velkou neznámou je Trumpova opozice vůči Trans-Pacific Partnership Agreement, v jejíž pokračování doufá i premier Nového Zélandu John Key.
Tato obchodní dohoda 12 zemí Pacific Rim - Brunej, Chile, Nový Zéland, Singapur, Austrálie, Kanada, Japonsko, Malajsie, Mexiko, Peru, Spojené státy a Vietnam - jejíž konečné znění bylo podepsáno 4. února 2016 právě v novozélandském Aucklandu, odstranila také cla na vývoz vín, čímž budou novozélandští producenti vín soutěžit za rovných podmínek.

Clo není vysoké, je otravné

Philip Gregan, generální ředitel New Zealand Winegrowers, řekl, že je příliš brzy posuzovat, jaký dopad by presidentví Trumpa mělo na export. 
"Podíváte-li se na to z pohledu amerického trhu, výhoda sníženého cla nám zachrání asi 10 milionů NZD ročně. Cla pro vývoz do Spojených států nejsou obzvlášť vysoká, ale jakékoliv clo je bariéra, kterou naši vývozci chtějí odstranit, protože tím se pochopitelně zvyšuje ziskovost na tomto trhu," uzavřel Gregan.
Současná hodnota novozélandského exportu vín je 1,5 miliardy NZD a ambiciózní plán novozélandských vinařů je ji do roku 2020 zvýšit až na 2 miliardy NZD.