Přeskočit na hlavní obsah

Prezidentství Donalda Trumpa představuje pro export novozélandských vín do Ameriky určité riziko

Vína za půl miliardy ročně

Spojené státy jsou největším exportním trhem pro novozélandské víno. 
Tod McClay, novozélandský ministr zahraničí a obchodu, v dubnu po uzavření dohody TPP prohlásil, že Spojené státy jsou největším importním cílem pro novozélandská vína v objemu téměř půl miliardy NZD ročně. Jen za tři čtvrtletí roku 2016 se do Spojených států vyvezlo víno v hodnotě celkem 470 milionů NZD.
Volba Donalda Trumpa na post 45. prezidenta Spojených států ale může pro raketový růst tohoto vývozu představovat riziko.

Přečkat pár let?

Laurence Kubiak, generální ředitel New Zealand Institute of Economic Research, potvrdil, že tento volební výsledek představuje riziko pro vývozce z Nového Zélandu:
"Ten chlapík bude v Bílém domě typický zastánce protekcionismu, je to přirozený izolacionista a tihle kluci nemají tendenci být obzvláště pozitivní k novozélandským vývozcům.
Ale my jsme v silné pozici, zájem o naše zboží je dostatečný, takže pokud překonáme příštích pár let, zatímco by jeho politická pozice slábla, bude vše v pořádku.
Nicméně rizika pro nás jako exportéry vín existují a sice snížení kupní síly amerického dolaru a tím postupně slábnoucí spotřeba ve Státech. Na rozdíl od Číny a Mexika, jimž hrozí Trump velkými cly, nebude Nový Zéland, který nepatří mezi ekonomicky nejsilnější země, pravděpodobně příští hlavu státu lákat.” 
A uzavírá slovy: "Ale riziko, doufáme, je velmi nízké, protože naše víno je ve Státech stále v oblibě, to je naše komparativní výhoda."

TPP zatím platí

Velkou neznámou je Trumpova opozice vůči Trans-Pacific Partnership Agreement, v jejíž pokračování doufá i premier Nového Zélandu John Key.
Tato obchodní dohoda 12 zemí Pacific Rim - Brunej, Chile, Nový Zéland, Singapur, Austrálie, Kanada, Japonsko, Malajsie, Mexiko, Peru, Spojené státy a Vietnam - jejíž konečné znění bylo podepsáno 4. února 2016 právě v novozélandském Aucklandu, odstranila také cla na vývoz vín, čímž budou novozélandští producenti vín soutěžit za rovných podmínek.

Clo není vysoké, je otravné

Philip Gregan, generální ředitel New Zealand Winegrowers, řekl, že je příliš brzy posuzovat, jaký dopad by presidentví Trumpa mělo na export. 
"Podíváte-li se na to z pohledu amerického trhu, výhoda sníženého cla nám zachrání asi 10 milionů NZD ročně. Cla pro vývoz do Spojených států nejsou obzvlášť vysoká, ale jakékoliv clo je bariéra, kterou naši vývozci chtějí odstranit, protože tím se pochopitelně zvyšuje ziskovost na tomto trhu," uzavřel Gregan.
Současná hodnota novozélandského exportu vín je 1,5 miliardy NZD a ambiciózní plán novozélandských vinařů je ji do roku 2020 zvýšit až na 2 miliardy NZD.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania