Přeskočit na hlavní obsah

Prezidentství Donalda Trumpa představuje pro export novozélandských vín do Ameriky určité riziko

Vína za půl miliardy ročně

Spojené státy jsou největším exportním trhem pro novozélandské víno. 
Tod McClay, novozélandský ministr zahraničí a obchodu, v dubnu po uzavření dohody TPP prohlásil, že Spojené státy jsou největším importním cílem pro novozélandská vína v objemu téměř půl miliardy NZD ročně. Jen za tři čtvrtletí roku 2016 se do Spojených států vyvezlo víno v hodnotě celkem 470 milionů NZD.
Volba Donalda Trumpa na post 45. prezidenta Spojených států ale může pro raketový růst tohoto vývozu představovat riziko.

Přečkat pár let?

Laurence Kubiak, generální ředitel New Zealand Institute of Economic Research, potvrdil, že tento volební výsledek představuje riziko pro vývozce z Nového Zélandu:
"Ten chlapík bude v Bílém domě typický zastánce protekcionismu, je to přirozený izolacionista a tihle kluci nemají tendenci být obzvláště pozitivní k novozélandským vývozcům.
Ale my jsme v silné pozici, zájem o naše zboží je dostatečný, takže pokud překonáme příštích pár let, zatímco by jeho politická pozice slábla, bude vše v pořádku.
Nicméně rizika pro nás jako exportéry vín existují a sice snížení kupní síly amerického dolaru a tím postupně slábnoucí spotřeba ve Státech. Na rozdíl od Číny a Mexika, jimž hrozí Trump velkými cly, nebude Nový Zéland, který nepatří mezi ekonomicky nejsilnější země, pravděpodobně příští hlavu státu lákat.” 
A uzavírá slovy: "Ale riziko, doufáme, je velmi nízké, protože naše víno je ve Státech stále v oblibě, to je naše komparativní výhoda."

TPP zatím platí

Velkou neznámou je Trumpova opozice vůči Trans-Pacific Partnership Agreement, v jejíž pokračování doufá i premier Nového Zélandu John Key.
Tato obchodní dohoda 12 zemí Pacific Rim - Brunej, Chile, Nový Zéland, Singapur, Austrálie, Kanada, Japonsko, Malajsie, Mexiko, Peru, Spojené státy a Vietnam - jejíž konečné znění bylo podepsáno 4. února 2016 právě v novozélandském Aucklandu, odstranila také cla na vývoz vín, čímž budou novozélandští producenti vín soutěžit za rovných podmínek.

Clo není vysoké, je otravné

Philip Gregan, generální ředitel New Zealand Winegrowers, řekl, že je příliš brzy posuzovat, jaký dopad by presidentví Trumpa mělo na export. 
"Podíváte-li se na to z pohledu amerického trhu, výhoda sníženého cla nám zachrání asi 10 milionů NZD ročně. Cla pro vývoz do Spojených států nejsou obzvlášť vysoká, ale jakékoliv clo je bariéra, kterou naši vývozci chtějí odstranit, protože tím se pochopitelně zvyšuje ziskovost na tomto trhu," uzavřel Gregan.
Současná hodnota novozélandského exportu vín je 1,5 miliardy NZD a ambiciózní plán novozélandských vinařů je ji do roku 2020 zvýšit až na 2 miliardy NZD.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.