Přeskočit na hlavní obsah

Švýcarští vinohradníci zažili těžký rok. Budou mít na výběr?

Deště, plísně, pesticidy

Letošní sklizeň byla pro švýcarské vinaře velice obtížná z důvodů velkého poškození hroznů, které zachvátilo padlí.
Rozsáhlé lokální srážky, které trvaly až do července, významně přispěly k rozvoji plísní. Navíc v důsledku infekcí z první poloviny června mnoho hroznů úplně seschlo. Následné deště od poloviny července vedly k propuknutí dalších poškození hroznů. Takové výrazné napadení plísněmi nepamatují vinaři od roku 1996.
I bez deště se projeví sekundární infekce způsobená rosou nebo odpařováním z listů. V případě, že nemoc již propukla, nemůže být původce fungicidy zcela odstraněn. Z tohoto důvodu je důležité, aby se na ochranu révy reagovalo preventivně dříve, než plíseň propukne.

Úzkostliví spotřebitelé

Záchranou by bylo používání pesticidů, ale to je pro veřejnost kontroverzní téma. Spotřebitelé vidí v pesticidech hrozbu především pro svoje zdraví a životní prostředí, ale ani pěstitelé s nimi nemusí mít vždy dobré zkušenosti. A zrovna švýcarští by o zkušenostech s produktem koncernu Bayer mohli vyprávět.
Přítomnost pesticidů v jídlech a vínech byla chemickými analýzami již několikrát prokázána. Téměř vždy je vyhodnoceno určité stopové množství s ohledem na maximální možnou toleranci, kterou stanovil Bundesamt für Lebensmittelsicherheit und Veterinärwesen (BLV).
Velmi citlivými analytickými metodami mohou být detekované i nepatrné stopy některých molekul, které mají nepříznivé účinky na lidské zdraví. I když vše samozřejmě zaštiťují normy platné nejen ve Švýcarsku, ale v celé Evropské unii.

Aktuální ekologická produkce není reálná alternativa

Ekologické pěstování upouští od syntetických produktů a chrání révu především mědí, sírou a dalšími produkty přírodního původu. Ty mají bohužel obecně kratší účinky a mohou být snadno vymývány dešti, proto se musí vícekrát pravidelně jejich aplikace opakovat.
Měď, která se jako těžký kov hromadí v půdě, se používá ve vinohradnictví již od konce 19. století. Použití mědi vede k vyšší celkové bilanci, zejména pokud je zapotřebí více dávek. Z tohoto důvodu mnoho institucí ve Švýcarsku a v celé Evropě hledá alternativy. Nicméně žádný přírodní produkt s dostatečnou účinností nebyl nalezen.

Pionýr Agroscope

Modelové výpočty pro různé choroby a nástroje k jejich správnému určení jsou k dispozici na webových stránkách sdružení Agroscope. Tato kalkulačka umožňuje zredukovat použití fungicidů o 20 až 30%. Vzhledem k tomu, že se houbové choroby šíří přímo epidemicky, je nevyhnutelné révu proti plísním a padlí ošetřit preventivně, aby se zabránilo infekcím rostliny a tím i snížení úrody.
V rámci programu pro šlechtění révy, které jsou odolné proti houbovým chorobám, byla už v roce 2013 vyšlechtěna první švýcarská plísním odolná odrůda s názvem Divico.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben