Přeskočit na hlavní obsah

Švýcarští vinohradníci zažili těžký rok. Budou mít na výběr?

Deště, plísně, pesticidy

Letošní sklizeň byla pro švýcarské vinaře velice obtížná z důvodů velkého poškození hroznů, které zachvátilo padlí.
Rozsáhlé lokální srážky, které trvaly až do července, významně přispěly k rozvoji plísní. Navíc v důsledku infekcí z první poloviny června mnoho hroznů úplně seschlo. Následné deště od poloviny července vedly k propuknutí dalších poškození hroznů. Takové výrazné napadení plísněmi nepamatují vinaři od roku 1996.
I bez deště se projeví sekundární infekce způsobená rosou nebo odpařováním z listů. V případě, že nemoc již propukla, nemůže být původce fungicidy zcela odstraněn. Z tohoto důvodu je důležité, aby se na ochranu révy reagovalo preventivně dříve, než plíseň propukne.

Úzkostliví spotřebitelé

Záchranou by bylo používání pesticidů, ale to je pro veřejnost kontroverzní téma. Spotřebitelé vidí v pesticidech hrozbu především pro svoje zdraví a životní prostředí, ale ani pěstitelé s nimi nemusí mít vždy dobré zkušenosti. A zrovna švýcarští by o zkušenostech s produktem koncernu Bayer mohli vyprávět.
Přítomnost pesticidů v jídlech a vínech byla chemickými analýzami již několikrát prokázána. Téměř vždy je vyhodnoceno určité stopové množství s ohledem na maximální možnou toleranci, kterou stanovil Bundesamt für Lebensmittelsicherheit und Veterinärwesen (BLV).
Velmi citlivými analytickými metodami mohou být detekované i nepatrné stopy některých molekul, které mají nepříznivé účinky na lidské zdraví. I když vše samozřejmě zaštiťují normy platné nejen ve Švýcarsku, ale v celé Evropské unii.

Aktuální ekologická produkce není reálná alternativa

Ekologické pěstování upouští od syntetických produktů a chrání révu především mědí, sírou a dalšími produkty přírodního původu. Ty mají bohužel obecně kratší účinky a mohou být snadno vymývány dešti, proto se musí vícekrát pravidelně jejich aplikace opakovat.
Měď, která se jako těžký kov hromadí v půdě, se používá ve vinohradnictví již od konce 19. století. Použití mědi vede k vyšší celkové bilanci, zejména pokud je zapotřebí více dávek. Z tohoto důvodu mnoho institucí ve Švýcarsku a v celé Evropě hledá alternativy. Nicméně žádný přírodní produkt s dostatečnou účinností nebyl nalezen.

Pionýr Agroscope

Modelové výpočty pro různé choroby a nástroje k jejich správnému určení jsou k dispozici na webových stránkách sdružení Agroscope. Tato kalkulačka umožňuje zredukovat použití fungicidů o 20 až 30%. Vzhledem k tomu, že se houbové choroby šíří přímo epidemicky, je nevyhnutelné révu proti plísním a padlí ošetřit preventivně, aby se zabránilo infekcím rostliny a tím i snížení úrody.
V rámci programu pro šlechtění révy, které jsou odolné proti houbovým chorobám, byla už v roce 2013 vyšlechtěna první švýcarská plísním odolná odrůda s názvem Divico.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania