21. září 2016

V italském Venetu se také falšuje víno

Risk nebyl zisk

Na začátku září zabavila italská Guardia di Finanza v Tregnagu v provincii Verona falešné víno v hodnotě téměř 1,5 mil. EUR.
Už 10. května 2016 uvedlo sdružení Soave, že v Tregnanu úředníci zabavili 118.000 litrů "vinného výrobku pochybného původu." Přezkoumáním záznamů se ukázalo, že byly vinifikovené shnilé hrozny, ačkoli podle dokumentace byly zlikvidované. Podle laboratorní analýzy je zřejmé, že v produktu byly i potenciálně škodlivé látky. K tomu Guardia di Finanza odhalila daňové úniky z nepřiznaných výnosů ve výši 450.000 EUR a DPH ve výši 95.000 EUR. A 68 osob pracovalo načerno.

Zabavený majetek

Livia Magri, soudkyně soudu ve Veroně, potvrdila, že spolu s daňovými trestnými činy byly ničené přírodní krásy, nelegálně se ukládal odpad, padělaly potraviny a obchodovalo se s nimi. Úředníci Guardia di Finanza zabavili třem obviněným producentům 71 pozemků a čtyři budovy v celkové hodnotě 1,46 mil. EUR.
Na počátku srpna Guardia di Finanza zablokovala ve Venetu a v Apulii prodej více než 130.000 litrů Pinot Grigio s označením IGP Puglia. Prohledala 12 provozoven v provinciích Treviso a Apulie. Kontrolou průvodních dokladů prokázala, že tento Pinot Grigio byl vinifikován v Apulii jako základní bílé víno bez označení původu a proto označení IGP Puglia ani nesmí nést.
Podle nedávno zveřejněné zprávy Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví představuje produkce padělaných vín a lihovin pro ekonomiku Evropské unie ztrátu 1,3 miliardy EUR ročně, když ročně z nelegálních zdrojů pocházejí 4,4% maloobchodního prodeje lihovin a 2,3% prodeje vín.