Přeskočit na hlavní obsah

TWE se daří, zisk vzrostl o 52%

Nová strategie letos funguje

Penfolds Magill Estate Grange
Treasury Wine Estates (TWE) je australský producent vína s globálním dosahem produkce i prodeje. Celosvětově obhospodařuje víc než 12.000 hektarů vinic, produkci a obchod zajišťuje více než 3.500 zaměstnanců a vína jsou dostupná v 70 zemích.
K 30.6.2016 fiskálního roku zvýšila prodeje o 20,2% na 2,2 miliardy dolarů AUD (1,5 mld. EUR). Značná část zvýšení příjmů plyne z akvizice vinařské části firmy Diageo, díky které stoupl obrat o 200,7 milionů AUD. Této akvizici však pro ozdravení finančního zdraví předcházely prodeje několika vinařství a zaměření se jen na několik hlavních značek.

Růst díky akvizici a ceně prodané lahve

Spolu s převzetím Diageo se na růstu TWE významně podílel i asijský trh, kde se obrat zvýšil o 40,6% na 293,2 milionů AUD. Také evropské a americké trhy TWE vykázaly významný růst. Evropa posílila o 25% na 357,7 milionu AUD (241 mil. EUR) a Amerika o 27,7% na 991 milionů AUD. V těchto regionech byl růst do značné míry ovlivněn právě akvizicí divize vína Diageo. I růst prodejů podle objemu o 11,5% na 302 milionů litrů lze téměř celý připsat akvizici Diageo.
TWE také těžila z nárůstu průměrných výnosů. Prodejní cena jedné lahve vína se zvýšila z 5,14 na 5,54 AUD (3,73 EUR).

Ziskovost roste

Zvlášť výrazně zvýšila TWE svůj zisk. Podle dostupných dat posílil o 51,9% na 342 mil. AUD (230 mil. EUR) a čistý zisk po zdanění vzrostl o 131% na 179 mil. AUD (121 mil. EUR).
Příčinou extrémního nárůstu zisku po zdanění je stabilita finančních nákladů. Což se pravděpodobně v následujícím roce změní, protože v důsledku akvizice Diageo vzrostly závazky TWE o 58% na 1,74 miliardy AUD (1,17 mld. EUR).
Treasury Wine Estates vznikla v květnu 2011, kdy se odštěpila od mezinárodní pivovarnické společnosti Foster's Group. Působí v Austrálii a na Novém Zélandu, v Americe, Evropě, na Středním východě, v Africe a v Asii.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania