Přeskočit na hlavní obsah

TWE se daří, zisk vzrostl o 52%

Nová strategie letos funguje

Penfolds Magill Estate Grange
Treasury Wine Estates (TWE) je australský producent vína s globálním dosahem produkce i prodeje. Celosvětově obhospodařuje víc než 12.000 hektarů vinic, produkci a obchod zajišťuje více než 3.500 zaměstnanců a vína jsou dostupná v 70 zemích.
K 30.6.2016 fiskálního roku zvýšila prodeje o 20,2% na 2,2 miliardy dolarů AUD (1,5 mld. EUR). Značná část zvýšení příjmů plyne z akvizice vinařské části firmy Diageo, díky které stoupl obrat o 200,7 milionů AUD. Této akvizici však pro ozdravení finančního zdraví předcházely prodeje několika vinařství a zaměření se jen na několik hlavních značek.

Růst díky akvizici a ceně prodané lahve

Spolu s převzetím Diageo se na růstu TWE významně podílel i asijský trh, kde se obrat zvýšil o 40,6% na 293,2 milionů AUD. Také evropské a americké trhy TWE vykázaly významný růst. Evropa posílila o 25% na 357,7 milionu AUD (241 mil. EUR) a Amerika o 27,7% na 991 milionů AUD. V těchto regionech byl růst do značné míry ovlivněn právě akvizicí divize vína Diageo. I růst prodejů podle objemu o 11,5% na 302 milionů litrů lze téměř celý připsat akvizici Diageo.
TWE také těžila z nárůstu průměrných výnosů. Prodejní cena jedné lahve vína se zvýšila z 5,14 na 5,54 AUD (3,73 EUR).

Ziskovost roste

Zvlášť výrazně zvýšila TWE svůj zisk. Podle dostupných dat posílil o 51,9% na 342 mil. AUD (230 mil. EUR) a čistý zisk po zdanění vzrostl o 131% na 179 mil. AUD (121 mil. EUR).
Příčinou extrémního nárůstu zisku po zdanění je stabilita finančních nákladů. Což se pravděpodobně v následujícím roce změní, protože v důsledku akvizice Diageo vzrostly závazky TWE o 58% na 1,74 miliardy AUD (1,17 mld. EUR).
Treasury Wine Estates vznikla v květnu 2011, kdy se odštěpila od mezinárodní pivovarnické společnosti Foster's Group. Působí v Austrálii a na Novém Zélandu, v Americe, Evropě, na Středním východě, v Africe a v Asii.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.