24. září 2016

Noví vinaři obnovují po několika stoletích vinice v údolí Dunaje

Začátky jsou těžké

Vinice na stráni v Helfenbergu
V okrese Rohrabach v rakouské spolkové zemi Horní Rakousko u trojmezí hranic Rakousko - Německo - Česko dochází k postupné renesanci vinařství. Podle studie vídeňské Universität für Bodenkultur k tomu přispívají klimatické změny v údolí Dunaje a Mühlviertel. A v regionu na ně vsadilo už několik amatérských vinařů.
Když Gottfried Kriegner a Christian Dikany zasadili před deseti lety první keře vinné révy a začali realizovat svůj sen o víně "Made in Putzleinsdorf," všichni z okolí jim smáli. "Nyní jsme uznávanými ve společnosti vinařů a máme mnoho stálých zákazníků," říkají oba vinařští průkopníci.
Mezi prvními byli i Markus a Michael Rechbergerovi, kteří v roce 2005 založili společnost "Pomodoro & Vino" a pod heslem "malé ale hezké" začali obhospodařovat vinice o rozloze 7000 metrů čtverečních na jižních svazích Helfenbergu. 
Snad nejvýše položené vinohrady "StratBergWein," které se nacházejí v nadmořské výšce 750 metrů, patří Fritzi Löfflerovi z Kollerschla. Kromě nich existuje mnoho menších vinařství nebo vinic, jako například Johann Leitenbauer z Niederkappel, který zasadil révu v obci Oberbumber.

Nové vinařské oblasti

Že měli vinařští průkopníci v regionu pravdu nyní potvrdila už zmíněná vědecká práce Universität für Bodenkultur, podle níž budou vinařské oblasti expandovat. Díky klimatickým změnám se do roku 2100 do celého okolí Dunaje a dokonce i do Mühlviertelu vrátí vinařství. Důkazem že se víno v těchto oblastech dříve pěstovalo jsou i původní názvy ulic a oblastí jako “Weinberg,” “Rebenleiten” a mnohé další. Jenže tuto éru ukončila malá doba ledová během 15. až 19. století.
“Sníme o tom, že se Putzleinsdorf v budoucnu stane známou vinařskou oblastí," říká pan Kriegner, přítel a kolega vinaře Dikany, který také chce stávající počet svých 1200 keřů révy v příštím roce rozšířit.