Přeskočit na hlavní obsah

Noví vinaři obnovují po několika stoletích vinice v údolí Dunaje

Začátky jsou těžké

Vinice na stráni v Helfenbergu
V okrese Rohrabach v rakouské spolkové zemi Horní Rakousko u trojmezí hranic Rakousko - Německo - Česko dochází k postupné renesanci vinařství. Podle studie vídeňské Universität für Bodenkultur k tomu přispívají klimatické změny v údolí Dunaje a Mühlviertel. A v regionu na ně vsadilo už několik amatérských vinařů.
Když Gottfried Kriegner a Christian Dikany zasadili před deseti lety první keře vinné révy a začali realizovat svůj sen o víně "Made in Putzleinsdorf," všichni z okolí jim smáli. "Nyní jsme uznávanými ve společnosti vinařů a máme mnoho stálých zákazníků," říkají oba vinařští průkopníci.
Mezi prvními byli i Markus a Michael Rechbergerovi, kteří v roce 2005 založili společnost "Pomodoro & Vino" a pod heslem "malé ale hezké" začali obhospodařovat vinice o rozloze 7000 metrů čtverečních na jižních svazích Helfenbergu. 
Snad nejvýše položené vinohrady "StratBergWein," které se nacházejí v nadmořské výšce 750 metrů, patří Fritzi Löfflerovi z Kollerschla. Kromě nich existuje mnoho menších vinařství nebo vinic, jako například Johann Leitenbauer z Niederkappel, který zasadil révu v obci Oberbumber.

Nové vinařské oblasti

Že měli vinařští průkopníci v regionu pravdu nyní potvrdila už zmíněná vědecká práce Universität für Bodenkultur, podle níž budou vinařské oblasti expandovat. Díky klimatickým změnám se do roku 2100 do celého okolí Dunaje a dokonce i do Mühlviertelu vrátí vinařství. Důkazem že se víno v těchto oblastech dříve pěstovalo jsou i původní názvy ulic a oblastí jako “Weinberg,” “Rebenleiten” a mnohé další. Jenže tuto éru ukončila malá doba ledová během 15. až 19. století.
“Sníme o tom, že se Putzleinsdorf v budoucnu stane známou vinařskou oblastí," říká pan Kriegner, přítel a kolega vinaře Dikany, který také chce stávající počet svých 1200 keřů révy v příštím roce rozšířit.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.