Přeskočit na hlavní obsah

Jediná vinařská soutěž, kde se hodnotí vína spolu s jídlem, je v Sydney

SIWC s novými majiteli

Hodnocení SIWC
Sydney International Wine Competition, první vinařská soutěž na světě, kde se hodnotí vína společně s jídlem a jejíž poslední hodnocení proběhlo toto pondělí 19. září, před rokem změnila majitele. Po 36 letech ji její zakladatelé Warren a Jacquie Mason prodali manželům Brettovi a Michaele Lingovým. 
Warren Mason před rokem popisoval tuto transakci jako zázrak, protože se jim podařilo nejen prodat tak mlhavý byznys s "málo hmotnými aktivy ale se skvělou pověstí," ale také najít ty správné lidi, kterým ho mohou předat. 
Podle něj se tím dřívě "mizerná" IT strana byznysu výrazně zlepší. "Ukazuje se, že budou dobří v sociálních médiích, což my jsme nebyli." Kam manželé Lingovi v IT straně byznysu postoupili lze vidět na webu soutěže, na facebooku s jeden a půl tisícem fanoušků nebo na twitteru s několika sty tweety.

Začátky soutěže

Myšlenka založit takovou soutěž napadla Warrena Masona, spoluzakladatele Wine & Food Society v Londýně, a Andre Simona, labužníka a vinného žurnalisty, který zemřel v roce 1970. Často se cituje jeho úsloví: "Víno dělá každé jídlo příležitostí, každý stůl elegantnějším, každý den civilizovanějším." Warren Mason toto rčení potvrzuje, protože podle něj je správné místo pro víno právě u jídelního stolu.

Hodnocení, trofeje a degustace

Pořadatelé SIWC přijímají nejvíce dva tisíce vzorků vína, ze kterých nejdříve vybere čtyři sta do užšího hodnocení. Tyto vzorky pak jsou degustovány a hodnoceny s vybranými jídly. Až 15% z přihlášených vín může získat medaile Top 100, Blue Gold a Gold.
Vína z kolekce Top 100 jsou v Sydney k ochutnání na velké veřejné degustaci, kde jsou trofejní vína párovaná s vhodnými pokrmy. Tato Top 100 vína jsou současně prezentovaná na internetových stránkách soutěže spolu s poznámkami jejich hodnotitelů.
"Je zajímavé, jak často si jejich dojmy odporují. To podtrhuje skutečnost, že chuť každého z nás je mírně odlišná," říká zakladatel Warren Mason.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.