Přeskočit na hlavní obsah

Jediná vinařská soutěž, kde se hodnotí vína spolu s jídlem, je v Sydney

SIWC s novými majiteli

Hodnocení SIWC
Sydney International Wine Competition, první vinařská soutěž na světě, kde se hodnotí vína společně s jídlem a jejíž poslední hodnocení proběhlo toto pondělí 19. září, před rokem změnila majitele. Po 36 letech ji její zakladatelé Warren a Jacquie Mason prodali manželům Brettovi a Michaele Lingovým. 
Warren Mason před rokem popisoval tuto transakci jako zázrak, protože se jim podařilo nejen prodat tak mlhavý byznys s "málo hmotnými aktivy ale se skvělou pověstí," ale také najít ty správné lidi, kterým ho mohou předat. 
Podle něj se tím dřívě "mizerná" IT strana byznysu výrazně zlepší. "Ukazuje se, že budou dobří v sociálních médiích, což my jsme nebyli." Kam manželé Lingovi v IT straně byznysu postoupili lze vidět na webu soutěže, na facebooku s jeden a půl tisícem fanoušků nebo na twitteru s několika sty tweety.

Začátky soutěže

Myšlenka založit takovou soutěž napadla Warrena Masona, spoluzakladatele Wine & Food Society v Londýně, a Andre Simona, labužníka a vinného žurnalisty, který zemřel v roce 1970. Často se cituje jeho úsloví: "Víno dělá každé jídlo příležitostí, každý stůl elegantnějším, každý den civilizovanějším." Warren Mason toto rčení potvrzuje, protože podle něj je správné místo pro víno právě u jídelního stolu.

Hodnocení, trofeje a degustace

Pořadatelé SIWC přijímají nejvíce dva tisíce vzorků vína, ze kterých nejdříve vybere čtyři sta do užšího hodnocení. Tyto vzorky pak jsou degustovány a hodnoceny s vybranými jídly. Až 15% z přihlášených vín může získat medaile Top 100, Blue Gold a Gold.
Vína z kolekce Top 100 jsou v Sydney k ochutnání na velké veřejné degustaci, kde jsou trofejní vína párovaná s vhodnými pokrmy. Tato Top 100 vína jsou současně prezentovaná na internetových stránkách soutěže spolu s poznámkami jejich hodnotitelů.
"Je zajímavé, jak často si jejich dojmy odporují. To podtrhuje skutečnost, že chuť každého z nás je mírně odlišná," říká zakladatel Warren Mason.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…