20. září 2016

Jediná vinařská soutěž, kde se hodnotí vína spolu s jídlem, je v Sydney

SIWC s novými majiteli

Hodnocení SIWC
Sydney International Wine Competition, první vinařská soutěž na světě, kde se hodnotí vína společně s jídlem a jejíž poslední hodnocení proběhlo toto pondělí 19. září, před rokem změnila majitele. Po 36 letech ji její zakladatelé Warren a Jacquie Mason prodali manželům Brettovi a Michaele Lingovým. 
Warren Mason před rokem popisoval tuto transakci jako zázrak, protože se jim podařilo nejen prodat tak mlhavý byznys s "málo hmotnými aktivy ale se skvělou pověstí," ale také najít ty správné lidi, kterým ho mohou předat. 
Podle něj se tím dřívě "mizerná" IT strana byznysu výrazně zlepší. "Ukazuje se, že budou dobří v sociálních médiích, což my jsme nebyli." Kam manželé Lingovi v IT straně byznysu postoupili lze vidět na webu soutěže, na facebooku s jeden a půl tisícem fanoušků nebo na twitteru s několika sty tweety.

Začátky soutěže

Myšlenka založit takovou soutěž napadla Warrena Masona, spoluzakladatele Wine & Food Society v Londýně, a Andre Simona, labužníka a vinného žurnalisty, který zemřel v roce 1970. Často se cituje jeho úsloví: "Víno dělá každé jídlo příležitostí, každý stůl elegantnějším, každý den civilizovanějším." Warren Mason toto rčení potvrzuje, protože podle něj je správné místo pro víno právě u jídelního stolu.

Hodnocení, trofeje a degustace

Pořadatelé SIWC přijímají nejvíce dva tisíce vzorků vína, ze kterých nejdříve vybere čtyři sta do užšího hodnocení. Tyto vzorky pak jsou degustovány a hodnoceny s vybranými jídly. Až 15% z přihlášených vín může získat medaile Top 100, Blue Gold a Gold.
Vína z kolekce Top 100 jsou v Sydney k ochutnání na velké veřejné degustaci, kde jsou trofejní vína párovaná s vhodnými pokrmy. Tato Top 100 vína jsou současně prezentovaná na internetových stránkách soutěže spolu s poznámkami jejich hodnotitelů.
"Je zajímavé, jak často si jejich dojmy odporují. To podtrhuje skutečnost, že chuť každého z nás je mírně odlišná," říká zakladatel Warren Mason.