Přeskočit na hlavní obsah

Pivo Sauvignon blanc z Bordeaux

Vinař vaří pivo ze Sauvignonu

Thomas Le Grix de la Salle z vinařství Château Le Grand Verdus v oblasti Entre-Deux-Mers v Bordeaux je vinař a má rád pivo.
"Mám rád pivo a malé pivovary jsou na vzestupu," říká Le Grix de la Salle. "Inspiroval mě jeden švýcarský vinař, který dělal pivo z hroznů Chasselas. To jsou velmi neutrální hrozny, trochu jako Chardonnay, ale nejsou tak aromatické. Proč ne Chasselas, ale já jsem se chtěl soustředit na aromatické hrozny."
Le Grix de la Salle je belgického původu a snad proto dostal nápad vyprodukovat neobvyklé pivo s ambicemi vytvořit "velmi jednoduché pivo", které by bylo "zábavné a ne vážné".
Proto dnes nabízí La Bière des Vendanges 2015, pivo ze Sauvignon blanc, který sám pěstuje. Pro tohle pivo s 5,5% alkoholu vyrábí mošt v Château Verdus a poté z něj místní pivovar Entre-Deux-Bières vaří pivo. Od letošního roku tohle pivo vyrábí jiný místní pivovar Brasserie Artisanale du Mascaret který z ročníku 2015 vyprodukoval 6000 lahví La Bière des vendanges.

Pivo není víno

"Můj nápad byl přizpůsobit pivo hroznům pěstovaným v Bordeaux, ale neměl jsem ani zařízení ani odborné znalosti, protože pivo není stejné jako vinařství," vysvětluje Le Grix de la Salle. "Nepoužíváte stejné kvasinky, takže jsem musel najmout někoho, kdo by to znal. Nemůžete přitom používat síru, takže bakterie jsou problém. Chtěl jsem vyrobit osvěžující nápoj, ale bylo obtížné dosáhnout rovnováhy mezi kyselostí, alkoholem a aromatickými látkami Sauvignon Blanc, ale nakonec jsme to udělali. První várka vznikla v roce 2012."
Pivo nyní prodává pouze lokálně především v místních vinárnách. "Nikdy neřeknou ne," říká. "Milují ten koncept, protože je velmi snadné vysvětlit ho zákazníkům."
Zatímco v současné době se pivo vyrábí v malém měřítku, vinař je přesvědčený, že do budoucna svou činnost rozšíří.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…