Přeskočit na hlavní obsah

Pivo Sauvignon blanc z Bordeaux

Vinař vaří pivo ze Sauvignonu

Thomas Le Grix de la Salle z vinařství Château Le Grand Verdus v oblasti Entre-Deux-Mers v Bordeaux je vinař a má rád pivo.
"Mám rád pivo a malé pivovary jsou na vzestupu," říká Le Grix de la Salle. "Inspiroval mě jeden švýcarský vinař, který dělal pivo z hroznů Chasselas. To jsou velmi neutrální hrozny, trochu jako Chardonnay, ale nejsou tak aromatické. Proč ne Chasselas, ale já jsem se chtěl soustředit na aromatické hrozny."
Le Grix de la Salle je belgického původu a snad proto dostal nápad vyprodukovat neobvyklé pivo s ambicemi vytvořit "velmi jednoduché pivo", které by bylo "zábavné a ne vážné".
Proto dnes nabízí La Bière des Vendanges 2015, pivo ze Sauvignon blanc, který sám pěstuje. Pro tohle pivo s 5,5% alkoholu vyrábí mošt v Château Verdus a poté z něj místní pivovar Entre-Deux-Bières vaří pivo. Od letošního roku tohle pivo vyrábí jiný místní pivovar Brasserie Artisanale du Mascaret který z ročníku 2015 vyprodukoval 6000 lahví La Bière des vendanges.

Pivo není víno

"Můj nápad byl přizpůsobit pivo hroznům pěstovaným v Bordeaux, ale neměl jsem ani zařízení ani odborné znalosti, protože pivo není stejné jako vinařství," vysvětluje Le Grix de la Salle. "Nepoužíváte stejné kvasinky, takže jsem musel najmout někoho, kdo by to znal. Nemůžete přitom používat síru, takže bakterie jsou problém. Chtěl jsem vyrobit osvěžující nápoj, ale bylo obtížné dosáhnout rovnováhy mezi kyselostí, alkoholem a aromatickými látkami Sauvignon Blanc, ale nakonec jsme to udělali. První várka vznikla v roce 2012."
Pivo nyní prodává pouze lokálně především v místních vinárnách. "Nikdy neřeknou ne," říká. "Milují ten koncept, protože je velmi snadné vysvětlit ho zákazníkům."
Zatímco v současné době se pivo vyrábí v malém měřítku, vinař je přesvědčený, že do budoucna svou činnost rozšíří.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.