Přeskočit na hlavní obsah

Bývalý gruzínský předseda vlády a generální prokurátor obviněni z loupeže vinařství

Ex-prezidentovi muži

Gruzínské státní zastupitelství podalo nová obvinění proti společníkům bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho bývalému předsedovi vlády Vano Merabishvilimu a bývalému generálnímu prokurátorovi Zurabu Adeishvilimu. Oba jsou obviněni z porušení soukromého vlastnictví a nezákonného zabavení majetku občanů.
Expremiér Vano Merabishvili
"V důsledku znovu provedeného šetření bylo odhaleno, že v roce 2004 byl systematicky připravený a provedený zločin zaměřený na násilné zabavení majetku občanů, do kterého byly společně zapojené generální prokuratura, ministerstvo státní bezpečnosti, finanční policie, bezpečnostní služba a Národní banka. V čele dobře organizovaného kriminálního procesu násilného zabavení majetku občanů stáli generální prokurátor Zurab Adeishvili a předseda vlády Ivane Merabishvili," napsal v prohlášení zástupce vedoucího hlavního oddělení státního zastupitelství Koki Katsitadze.

Vinařství za půjčku

Podle prokuratury přinutili Merabishvili a Adeishvili postižené podnikatele Teimuraze Megrelishviliho a Nodara Modebadze pod psychickým tlakem postoupit Akurské vinařství v městečku Telavi, když si na jeho realizaci vzali půjčku 2 miliony GEL z Adjara Sea Bank.
Na základě této skutečnosti prokuratura zahájila trestní řízení podle článku 333 trestního zákoníku (zneužití moci), za které je možné uložit trest odnětí svobody na dobu od tří do pěti let.
V roce 2012, po parlamentních volbách a následujících mocenských změnách, byli Merabishvili a Adeishvili obviněni v různých trestních věcech. V současné době je Merabishvili ve vězení v Tbilisi, kde si odpykává pětiletý trest odnětí svobody, a Adeishvili po vyhlášení výsledků voleb v roce 2012 odešel na Ukrajinu, kde je poradcem místní vlády.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.