21. listopadu 2015

Beaujolais Nouveau ve stínu teroristického útoku

Beaujolais Nouveau na podporu francouzského umění žít

Paříž se ještě vzpamatovává z teroristických útoků v minulém týdnu, ale pařížské bistra ve čtvrtek 19. listopadu přesto, i když neobvykle vážně slavila tradiční příchod Beaujolais Nouveau. Tato tradice se stala symbolem životního stylu, na který teroristé útočili.
Odborníci slibují označují tento rok pro mladé Beaujolais jako výjimečný ročník, ale věčné debaty o příchutích mají letos vážnější nádech.

Bistra méně plná, ale ne prázdná

"Nelze to nechat být," říká Mary, producent Beaujolais Nouveau u stolu v Rue des Petits Tiles, rušné obchodní tepně v centru Paříže. Se sklenicí vína v bistru La Grappe d'Or vysvětluje, že i to je reakce na džihádistické útoky, při kterých 13. listopady zahynulo nejméně 129 mrtvých a 352 zraněných, a to i v kavárnách a pařížských restauracích.
Také v ulici Les Halles je jako obvykle plno práce, ale obsluha baru si stěžuje na nižší večerní návštěvnost. I ve vedlejší restauraci Les Petits Carreaux majitel nabízí sklenice Beaujolais stálým hostům, kterých je mnohem méně než obvykle. "Musíme zachovat tradici," říká.
Padesát vinařů z Beaujolais se rozhodlo cestovat po okolí hlavního města v 2CV, symbolu francouzské tradice. V době, kdy jsou kultura a francouzské umění života napadány, podporují plánované oslavy, ale doprovázejí je minutou ticha.
Nové Beaujolais bylo tradičně představeno na náměstí Place Bellecour v Lyonu ve středu s půlnocí. I zde tuto slavnost doprovázela minuta ticha se svíčkami v blízkých záhonech před radnicí.

Minuta ticha v Japonsku

Asi čtyřicet lidí se sešlo v Tokiu na akci pořádané japonským producentem Suntory, kteří před pozvednutím sklenic s vínem také drželi minutu ticha za pařížské oběti. Toto gesto obvykle vyhrazené na pohřby tentokrát nahradilo tradiční způsob cinkání sklenici při přípitku.
"Přemýšleli jsme, jak se k této události postavit, ale myslíme si, že nemusíme měnit náš každodenní život a že právě to má být vyjádřením podpory pro Francii," řekl Yuji Yamazaki, generální ředitel společnosti Suntory Wine International.

Londýn solidární

I v Londýně, který je domovem velké francouzské komunity, dodržuje Laurent Faure, majitel Vieux Comptoir, tradici. "Tento rok je opravdu zvláštní," připouštěl, ale zároveň poznamenal, že velkou podporu a solidaritu vyjadřovali hosté jak angličtí a francouzští, tak i Američané, Rusové, Italové a Španělé.