Přeskočit na hlavní obsah

Beaujolais Nouveau ve stínu teroristického útoku

Beaujolais Nouveau na podporu francouzského umění žít

Paříž se ještě vzpamatovává z teroristických útoků v minulém týdnu, ale pařížské bistra ve čtvrtek 19. listopadu přesto, i když neobvykle vážně slavila tradiční příchod Beaujolais Nouveau. Tato tradice se stala symbolem životního stylu, na který teroristé útočili.
Odborníci slibují označují tento rok pro mladé Beaujolais jako výjimečný ročník, ale věčné debaty o příchutích mají letos vážnější nádech.

Bistra méně plná, ale ne prázdná

"Nelze to nechat být," říká Mary, producent Beaujolais Nouveau u stolu v Rue des Petits Tiles, rušné obchodní tepně v centru Paříže. Se sklenicí vína v bistru La Grappe d'Or vysvětluje, že i to je reakce na džihádistické útoky, při kterých 13. listopady zahynulo nejméně 129 mrtvých a 352 zraněných, a to i v kavárnách a pařížských restauracích.
Také v ulici Les Halles je jako obvykle plno práce, ale obsluha baru si stěžuje na nižší večerní návštěvnost. I ve vedlejší restauraci Les Petits Carreaux majitel nabízí sklenice Beaujolais stálým hostům, kterých je mnohem méně než obvykle. "Musíme zachovat tradici," říká.
Padesát vinařů z Beaujolais se rozhodlo cestovat po okolí hlavního města v 2CV, symbolu francouzské tradice. V době, kdy jsou kultura a francouzské umění života napadány, podporují plánované oslavy, ale doprovázejí je minutou ticha.
Nové Beaujolais bylo tradičně představeno na náměstí Place Bellecour v Lyonu ve středu s půlnocí. I zde tuto slavnost doprovázela minuta ticha se svíčkami v blízkých záhonech před radnicí.

Minuta ticha v Japonsku

Asi čtyřicet lidí se sešlo v Tokiu na akci pořádané japonským producentem Suntory, kteří před pozvednutím sklenic s vínem také drželi minutu ticha za pařížské oběti. Toto gesto obvykle vyhrazené na pohřby tentokrát nahradilo tradiční způsob cinkání sklenici při přípitku.
"Přemýšleli jsme, jak se k této události postavit, ale myslíme si, že nemusíme měnit náš každodenní život a že právě to má být vyjádřením podpory pro Francii," řekl Yuji Yamazaki, generální ředitel společnosti Suntory Wine International.

Londýn solidární

I v Londýně, který je domovem velké francouzské komunity, dodržuje Laurent Faure, majitel Vieux Comptoir, tradici. "Tento rok je opravdu zvláštní," připouštěl, ale zároveň poznamenal, že velkou podporu a solidaritu vyjadřovali hosté jak angličtí a francouzští, tak i Američané, Rusové, Italové a Španělé.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.