Přeskočit na hlavní obsah

Krize na ruském trhu s vínem

Krize

V důsledku geopolitických změn, hospodářských sankcí a vnitřních potíží ruská centrální banka 16. prosince 2014 bez varování zvýšila úrokové sazby z 10,5% na 17% a rubl volným pádem spadl až k psychologicky důležité hranici 100 rublů za euro.
Dopad na trh s vínem byl okamžitý.
Všichni distributoři to pocítili a začali reagovat. Přestože stávající marže 100% až 200% byly zdánlivě vysoké, hradily se z nich vstupní platby a zpětné bonusy, marketing, platy a logistická rizika. Reakce obsahovala jak pokles marží a cen, tak prodloužení doby splatnosti. Vše dovršily komerční úvěry, které dosahovaly i 30% úrokové sazby. Tržby poklesly o 50%.

Reakce spotřebitelů

Spotřebitelé zareagovali předpokládatelně. Prémiové značky se prodávají, ale v menších objemech. Ve střední třídě zákazníci očekávají chytré nákupy a distributoři hledají nabídky vín v rozpětí 1,50 až 10,00 €. Dopad na restaurace a vinotéky není zatím tak dramatický, možná je jen zpožděný, ale i zde se již projevují úpravy sortimentu.

Reakce producentů a distributorů

Aby neodešli z trhu, poskytují někteří producenti jak odklady plateb, tak i masivní slevy, mnohdy až ve výši 50%. Přesto má mnoho distributorů potíže, snižuje platy, stavy zaměstnanců i výdaje na marketing, ale i krachují. Na druhou stranu to vytváří nové příležitosti, kterých se chopili menší distributoři a dovážejí nabídky s nižšími cenami z butikových vinařství a prostřednictvím kontaktů se sommeliery je nabízí ve speciálních restauracích v Moskvě a Petrohradě.

Ruští vinaři

Bude zajímavé sledovat, co z této situace vytěží tuzemský vinařský průmysl, rozšířený o vinohrady Krymu, které ale paradoxně bylo jednou z příčin uvedeného kolapsu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.