Přeskočit na hlavní obsah

České stopy ve Spojených státech. Výsledky FLIWC 2015

FLIWC

Pro tuzemské vinařství je zajímavá vazba na velkou severoamerickou soutěž vín i medových a ovocných vín Finger Lakes International Wine Competition. Spolu s vinaři všech severoamerických států a většiny kanadských provincií se jí každoročně účastní také plejáda vinařů ze Střední a Východní Evropy, české nevyjímaje, a je proto užitečné tuto stopu i s menším odstupem zachytit.

Výsledky

Letos se soutěž konala na samém začátku jara 21. a 22. března v Rochesteru a na jejím hodnocení se podíleli 73 hodnotitelé, z nichž pocházeli po jednom z Bulharska, Chorvatska a Slovinska, po dvou z Češka a Maďarska a z Evropy bylo ještě dalších 10.
Soutěžilo celkem 3 708 vzorků z 27 zemí, kterým bylo uděleno 3 129 medailí, z toho 103 Velkých zlatých, 273 Zlatých, 1439 Stříbrných a 1314 Bronzových, o něž se vinaři ze Střední a Východní Evropy podělili takto:

FLIWC 2015 Velká zlatá Zlatá Stříbrná Bronzová
Bulharsko 2
Česko 3 11 13
Chorvatsko 2 1
Maďarsko 1 5 8
Německo 3 2
Rakousko 2
Rusko 1 4 3
Slovensko 1 4 21 7
Slovinsko 10 32 14
Celkem 2 18 82 48

Pro celkový obrázek připojujeme ještě výsledky roku loňského:

FLIWC 2014 Velká zlatá Zlatá Stříbrná Bronzová
Bulharsko 1 1 4 7
Česko 2 22 17
Maďarsko 2 5 2
Německo 2 2 1
Rakousko 1 2
Slovensko 3 7 20 10
Slovinsko 2 1 20 34
Celkem 8 14 75 71

Zůstává samostatnou otázkou jak evropští vinaři využívají zámořské úspěchy pro svůj marketing a zda evropští spotřebitelé tyto úspěchy vnímají.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania