Přeskočit na hlavní obsah

Švýcarský Chasselas oznámil výsledky, dominance Švýcarů je monstrózní..

Výsledky Mondial du Chasselas

Zejména ve Švýcarsku populární bílá odrůda Chasselas, známá i jako Fendant nebo Gutedel, je k pěstování povolená v kantonech Aargau, Bern, Neuchâtel, Schwyz, Vaud, Valais a Ženeva. Pro její další popularizaci se pod záštitou OIV koná soutěž Mondial du Chasselas, letos uskutečněná ve vinařském Aigle v kantonu Vaud 5. a 6. června.
Vloni se účastnilo 595 švýcarských vín, německých 40, francouzská 4, kanadská 3 a jedno americké, které si dohromady odvezly 61 zlatých a 124 stříbrných medailí.
Se zápisným 100 EUR za jeden vzorek se letos přihlásilo 693 vín, o 51 více než vloni, opět zejména ze Švýcarska, 652 vín, z Německa pak 37 vín, dvě kanadská a po jednom francouzském a americkém. Zámořští ani francouzský vinaři neuspěli, takže tabulka úspěchů vinařů Střední a Východní Evropy letos vypadá následovně
Mondial du Chasselas 2015 Zlatá Stříbrná
Francie - -
Kanada - -
Německo 1 5
Spojené státy - -
Švýcarsko 109 87

Bude zajímavé sledovat, nakolik tato švýcarská dominance povede ke zvýšení domácí spotřeby.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.