Přeskočit na hlavní obsah

Švýcarský Chasselas oznámil výsledky, dominance Švýcarů je monstrózní..

Výsledky Mondial du Chasselas

Zejména ve Švýcarsku populární bílá odrůda Chasselas, známá i jako Fendant nebo Gutedel, je k pěstování povolená v kantonech Aargau, Bern, Neuchâtel, Schwyz, Vaud, Valais a Ženeva. Pro její další popularizaci se pod záštitou OIV koná soutěž Mondial du Chasselas, letos uskutečněná ve vinařském Aigle v kantonu Vaud 5. a 6. června.
Vloni se účastnilo 595 švýcarských vín, německých 40, francouzská 4, kanadská 3 a jedno americké, které si dohromady odvezly 61 zlatých a 124 stříbrných medailí.
Se zápisným 100 EUR za jeden vzorek se letos přihlásilo 693 vín, o 51 více než vloni, opět zejména ze Švýcarska, 652 vín, z Německa pak 37 vín, dvě kanadská a po jednom francouzském a americkém. Zámořští ani francouzský vinaři neuspěli, takže tabulka úspěchů vinařů Střední a Východní Evropy letos vypadá následovně
Mondial du Chasselas 2015 Zlatá Stříbrná
Francie - -
Kanada - -
Německo 1 5
Spojené státy - -
Švýcarsko 109 87

Bude zajímavé sledovat, nakolik tato švýcarská dominance povede ke zvýšení domácí spotřeby.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.