Přeskočit na hlavní obsah

Švédsko žaluje mobilní aplikaci Vivino


Švédská vláda zažalovala provozovatele vinařské aplikace Vivino. Jak uvádí mezinárodní média, Vivino porušuje státní monopol na alkohol. V souladu s tím společnost čelí pokutě až do výše 275 000 EUR.

Ve Švédsku řídí prodej alkoholu (nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 3,5 % obj.) státní agentura Systembolaget. Nabízením registrovaných vín k prodeji švédskému uživateli na své platformě porušuje Vivino zákony o prodeji kontrolovaného alkoholu.

"Systembolaget má monopol na obchodování s vínem, a to jak v kamenných obchodech, tak na to internetu. I když Vivino prodává alkoholické nápoje švédským spotřebitelům online, působí jako obchodní společnost ve Švédsku, a proto jedná protiprávně," řekl mluvčí společnosti Systembolaget. Pokud by Vivino prohrálo právní spor, musely by být příslušné funkce pro nákup vín pro švédského uživatele deaktivovány nebo by aplikace ve Švédsku musela být zcela stažena z trhu.

Vivino založili v roce 2010 v Dánsku Danes Heini Zachariassen a Theis Søndergaard. V listopadu loňského roku byla oznámena miliarda naskenovaných lahví vín.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný