Přeskočit na hlavní obsah

Změna klimatu, sucho, požáry a povodně ovlivňují australské vinařství


Vysoká povětrnost trápí mnoho australských vinařství. V ne příliš vzdálené budoucnosti by změna klimatu mohla snížit kvalitu a dostupnost a zvýšit cenu australského vína. Richard Hamilton, vinař v několikáté generaci, se o budoucnost obává: "Vinicím neprospívá ani kouř z požárů, ani silné větry, nejen v oblasti Adelaide Hills.“ Podle jeho názoru utrpěla oblast Adelaide Hills velké škody následkem požárů, což se může v příštích dvanácti měsících až dvou letech negativně projevit na snížení dodávky bílého vína z oblasti. Ani ostatní vinice nejsou vůči těmto podivným podmínkám zcela imunní.

Sucho a vlny veder ovlivnily úroveň plodin v Austrálii. Dopad sucha na vinařství bude méně bezprostřední, než na ostatní zemědělství, ale stále bude mít významný nepříznivý vliv. Bohužel nemůžeme naše vinice odnést někam jinam,“ dodává Hamilton. „Vinařský průmysl musel vždy čelit zemědělským rizikům, jako je mráz, krupobití a povodeň. Nyní máme klimatické změny, které nás mohou provázet mnoho let, což bude pro pěstitele a vinaře velmi rizikový faktor."

Voda bude chybět

Vinařství se spoléhá na přirozené srážky, ale v období sucha je zavlažování nezbytností. Jenže množství vody, čerpané z řek a podzemních kolektorů může být v teplejším suchém klimatu nedosažitelné. S tím budou spojené i rostoucí náklady na přístup k vodě. To může mít už v blízké budoucnosti vážné dopady na ziskovost australského vinařství a na dostupnost australského vína nejen pro australské spotřebitele.

Z krátkodobého hlediska zůstanou ceny díky vysoké nabídce vín na trhu poměrně stabilní. Pokud však tyto příšerné vzorce počasí budou dlouhodobě držet krok, je možné, že budoucnost by zvedla ceny vína," domnívá se Hamilton. „Z dlouhodobějšího hlediska ale budou levnější lahvová i sudová vína neudržitelná."

Zisk versus kvalita a cena

"Snížení ziskovosti se promítne v poklesu expanze, růstu a zaměstnanosti." Aby se zabránilo zvyšování cen, vinařství sníží náklady, pokud je to možné, což povede k nižší kvalitě vína. „V budoucnu bychom mohli pozorovat, jak mnoho vinařství řeší obtížný kompromis mezi udržováním ceny a kvality. Na rozdíl od mnoha průmyslových odvětví se vinařství silně spoléhá na životní prostředí. Pokud bude nepředvídatelné, na vinařském průmyslu se to odrazí. Se změnami klimatu, které je horší a sušší, by se však časem mohly stát vinice odolnějšími.“

Tyto výkyvy počasí také mohou ohrozit export vína i australskou vinařskou turistiku. „Vinařská turistika zaznamenala v posledních letech růst. Obávám se však, že vlivem požárů, sucha a povodní k nám mnoho zahraničních turistů nepřijede. Lidé rozhodně podceňují význam vinařské turistiky pro australský vinařský průmysl."

Důležitá bude domácí spotřeba

Pokud jde o víno, je Čína trochu slonem v porcelánu. Čínští kupci se budou více orientovat na Jižní Ameriku, Jižní Afriku a Evropu, a ceny australských vín tím porostou. Zatímco se na australském trhu prodává mezinárodní dovoz, nákup domácích vín podporuje pěstitele, místní ekonomiku i pracovní místa. Toto odvětví také významně přispívá k celkovému národnímu hospodářství," doplňuje Hamilton a uzavírá: "Australané podporujte náš vinařský průmysl. Nakupujte australská vína a navštivte a doporučte naše vinařství  rodině a místním i zámořským přátelům. Nejlepší vína na světě vyrábíme právě tady, v Austrálii."

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania