Přeskočit na hlavní obsah

Změna klimatu, sucho, požáry a povodně ovlivňují australské vinařství


Vysoká povětrnost trápí mnoho australských vinařství. V ne příliš vzdálené budoucnosti by změna klimatu mohla snížit kvalitu a dostupnost a zvýšit cenu australského vína. Richard Hamilton, vinař v několikáté generaci, se o budoucnost obává: "Vinicím neprospívá ani kouř z požárů, ani silné větry, nejen v oblasti Adelaide Hills.“ Podle jeho názoru utrpěla oblast Adelaide Hills velké škody následkem požárů, což se může v příštích dvanácti měsících až dvou letech negativně projevit na snížení dodávky bílého vína z oblasti. Ani ostatní vinice nejsou vůči těmto podivným podmínkám zcela imunní.

Sucho a vlny veder ovlivnily úroveň plodin v Austrálii. Dopad sucha na vinařství bude méně bezprostřední, než na ostatní zemědělství, ale stále bude mít významný nepříznivý vliv. Bohužel nemůžeme naše vinice odnést někam jinam,“ dodává Hamilton. „Vinařský průmysl musel vždy čelit zemědělským rizikům, jako je mráz, krupobití a povodeň. Nyní máme klimatické změny, které nás mohou provázet mnoho let, což bude pro pěstitele a vinaře velmi rizikový faktor."

Voda bude chybět

Vinařství se spoléhá na přirozené srážky, ale v období sucha je zavlažování nezbytností. Jenže množství vody, čerpané z řek a podzemních kolektorů může být v teplejším suchém klimatu nedosažitelné. S tím budou spojené i rostoucí náklady na přístup k vodě. To může mít už v blízké budoucnosti vážné dopady na ziskovost australského vinařství a na dostupnost australského vína nejen pro australské spotřebitele.

Z krátkodobého hlediska zůstanou ceny díky vysoké nabídce vín na trhu poměrně stabilní. Pokud však tyto příšerné vzorce počasí budou dlouhodobě držet krok, je možné, že budoucnost by zvedla ceny vína," domnívá se Hamilton. „Z dlouhodobějšího hlediska ale budou levnější lahvová i sudová vína neudržitelná."

Zisk versus kvalita a cena

"Snížení ziskovosti se promítne v poklesu expanze, růstu a zaměstnanosti." Aby se zabránilo zvyšování cen, vinařství sníží náklady, pokud je to možné, což povede k nižší kvalitě vína. „V budoucnu bychom mohli pozorovat, jak mnoho vinařství řeší obtížný kompromis mezi udržováním ceny a kvality. Na rozdíl od mnoha průmyslových odvětví se vinařství silně spoléhá na životní prostředí. Pokud bude nepředvídatelné, na vinařském průmyslu se to odrazí. Se změnami klimatu, které je horší a sušší, by se však časem mohly stát vinice odolnějšími.“

Tyto výkyvy počasí také mohou ohrozit export vína i australskou vinařskou turistiku. „Vinařská turistika zaznamenala v posledních letech růst. Obávám se však, že vlivem požárů, sucha a povodní k nám mnoho zahraničních turistů nepřijede. Lidé rozhodně podceňují význam vinařské turistiky pro australský vinařský průmysl."

Důležitá bude domácí spotřeba

Pokud jde o víno, je Čína trochu slonem v porcelánu. Čínští kupci se budou více orientovat na Jižní Ameriku, Jižní Afriku a Evropu, a ceny australských vín tím porostou. Zatímco se na australském trhu prodává mezinárodní dovoz, nákup domácích vín podporuje pěstitele, místní ekonomiku i pracovní místa. Toto odvětví také významně přispívá k celkovému národnímu hospodářství," doplňuje Hamilton a uzavírá: "Australané podporujte náš vinařský průmysl. Nakupujte australská vína a navštivte a doporučte naše vinařství  rodině a místním i zámořským přátelům. Nejlepší vína na světě vyrábíme právě tady, v Austrálii."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný