Přeskočit na hlavní obsah

O 90% klesl díky koronavíru vývoz australského vína do Číny


Vývoz australského vína do Číny se pohybuje okolo 1,3 bilionů dolarů ročně, což představuje pětinu celé australské produkce. Exportéři tvrdí, že díky negativnímu dopadu masivního zásahu koronaviru klesly v prvních dvou měsících letošního roku jejich tržby až o 90 % a domnívají se, že pokud tato krize potrvá do konce roku, bude to znamenat milionové ztráty. Pokles prodejů navíc přichází velmi nevhodně na pozadí katastrofální požárové sezóny, kdy došlo ke spálení značného množství vinic i hroznů. 

Bary a restaurace v celé Číně jsou zavřené, hotely mají obsazenost pod 10 % a sektor pohostinství propouští zaměstnance. Alexandre Ricard, generální ředitel globálního nápojového gigantu Pernod Ricard, říká: „Noční kluby a bary jsou v Číně mimo provoz a ty bary a restaurace, které jsou otevřené, jsou prázdné.“ Obchodní akce jsou zrušené nebo odložené včetně těch největších jako je každoroční veletrh čínských potravin a nápojů v Chengdu, který pravidelně přitahuje 3000 vystavovatelů a 300 000 návštěvníků.

Omezení pohybu

Lidé jsou ve městech po celé Číně včetně hlavního města Pekingu a finančního centra Šanghaj uvěznění ve svých domovech. Ve většině míst se nesmí vycházet mimo domov bez ochranných obličejových masek. Omezen je též dovoz i tuzemské dodávky. Úřady vše regulují, zejména import a distribuci alkoholu.

Jeden z čínských výkonných manažerů k tomu poznamenává: "Všichni drží své zásoby, očekáváme tedy efekt zpoždění. Je velmi pravděpodobné, že se tržby časem vrátí do rovnováhy, ale my ještě budeme prodávat současné zásoby."

Prognózy odhadují, že i po opadnutí epidemie prodeje poklesnou dlouhodobě. Očekává se, že spotřebitelé budou i nadále velmi opatrní, zejména pokud půjde o výdaje za alkohol.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.