Vývoz australského vína do Číny se pohybuje okolo 1,3 bilionů dolarů ročně, což představuje pětinu celé australské produkce. Exportéři tvrdí, že díky negativnímu dopadu masivního zásahu koronaviru klesly v prvních dvou měsících letošního roku jejich tržby až o 90 % a domnívají se, že pokud tato krize potrvá do konce roku, bude to znamenat milionové ztráty. Pokles prodejů navíc přichází velmi nevhodně na pozadí katastrofální požárové sezóny, kdy došlo ke spálení značného množství vinic i hroznů.
Bary a restaurace v celé Číně jsou zavřené, hotely mají obsazenost pod 10 % a sektor pohostinství propouští zaměstnance. Alexandre Ricard, generální ředitel globálního nápojového gigantu Pernod Ricard, říká: „Noční kluby a bary jsou v Číně mimo provoz a ty bary a restaurace, které jsou otevřené, jsou prázdné.“ Obchodní akce jsou zrušené nebo odložené včetně těch největších jako je každoroční veletrh čínských potravin a nápojů v Chengdu, který pravidelně přitahuje 3000 vystavovatelů a 300 000 návštěvníků.
Omezení pohybu
Lidé jsou ve městech po celé Číně včetně hlavního města Pekingu a finančního centra Šanghaj uvěznění ve svých domovech. Ve většině míst se nesmí vycházet mimo domov bez ochranných obličejových masek. Omezen je též dovoz i tuzemské dodávky. Úřady vše regulují, zejména import a distribuci alkoholu.
Jeden z čínských výkonných manažerů k tomu poznamenává: "Všichni drží své zásoby, očekáváme tedy efekt zpoždění. Je velmi pravděpodobné, že se tržby časem vrátí do rovnováhy, ale my ještě budeme prodávat současné zásoby."
Prognózy odhadují, že i po opadnutí epidemie prodeje poklesnou dlouhodobě. Očekává se, že spotřebitelé budou i nadále velmi opatrní, zejména pokud půjde o výdaje za alkohol.