Přeskočit na hlavní obsah

Londýnský fond investuje do vína: investorům pro začátek stačí 10.000 liber

Rekordy přitahují investory

"TWIF: Please note that past performance
is no guarantee of future performance"
V rekordní aukci pořádané v listopadu 2013 aukčním domem Christie’s v Hongkongu,se za 100.000 EUR nabízelo 12 kartonů vína francouzského vinařství Domaine de la Romanée-Conti ročníku 1978. Víno nakonec získal jeden asijský kupec za více než 400.000 EUR.
Lze tedy na víně vydělat? Nebo prodělat? Nemá smysl ho jen pít?
V Londýně byl v roce 2003 kvůli investování do vína založený specializovaný investiční fond The Wine Investment Fund, který má svém portfoliu vína z téměř čtyřiceti slavných francouzských vinařství - i když právě Romanée-Conti ne :-). Ve fondu je v současné době vloženo 30 milionů GBP.
Podle Andrewa della Casa, ředitele a spolu s Rodney Birrellem zakladatele fondu, existuje pouze relativně málo lidí, kteří vidí víno jako skutečně čistou investici.

Speciální fond

Nejnižší vklad do jejich fondu je pro privátní investory 10.000 GBP a pro institucionální jeden milion GBP a je třeba vědět, že s touto investicí je spojené i měnové riziko.
Pět procent z vkladu si Wine Investment Fund ponechává jako poplatek za úpis. K tomu náleží roční poplatek za správu ve výši 1,5% a 20% poplatek za nárůst hodnoty fondu.
Firma je registrována na Bermudách, což sice znamená, že investoři platí daně ze zisku jen ve své domovské zemi, ale současně také, že na fond nedohlíží britský Financial Conduct Authority ani žádný jiný úřad.

Nárůst hodnoty

Ke sledování vývoje hodnoty vín slouží London International Vintners Exchange 100 Index. Ten je na globálním trhu s vínem považován za měřítko, neboť se zaměřuje pouze na slavná vína z Bordeaux, vzhledem k omezené produkci obecně považovaná za nejbezpečnější investici.
Mezi lety 2006 až 2011 se índex Liv-Ex zdvojnásobil, hlavním důvodem byla velká poptávka z Asie. V Číně se považovalo extravagantní a vzácné víno za symbol společenského postavení a čínští sommeliéři potvrzovalií, že se těmto vínům málokteré vyrovná.

Pokles hodnoty. Vrátí se nejlepší časy?

Jenže následoval velký útlum. Od konce roku 2011 do roku 2014 klesl Liv-Ex o více než pětinu. Ale vloni opět rostl, když od začátku roku posílil o 22%. Nicméně úroveň roku 2011 ještě dosažena nebyla. Ti, kteří investují v horizontu nejméně pěti let, mohou vzhledem k omezené nabídce kvalitních vín jedině profitovat, je přesvědčen della Casa.
Pokud by se ale asijští tahouni trhu vyčerpali, tento předpoklad by nevyšel.
Della Casa potvrdil, že do vína investují pouze dvě až pět procent investorů. A i tak by investice do vína podle něj měly činit vždy jen část investic, obvykle maximálně 10 až 15% všech dostupných prostředků.

Investice v CZK

Pokud vás investiční vína zajímají, ale volné peníze chcete investovat ne v librách, ale v korunách, je tu český fond Wine Investment Partners. Podmínkou investice je vložit částku odpovídající alespoň 125.000 EUR. Poplatky za správu fondu jsou nižší, než u obdobných zahraničních fondů, a odvíjí se od nárůstu hodnoty portfolia.
Portofolio se oceňuje čtyřikrát ročně pořizovací cenou a následně k termínu ocenění tržní cenou. Jako tržní ceny investičních vín jsou používány také kurzy zveřejňované burzami vín.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.