Přeskočit na hlavní obsah

Londýnský fond investuje do vína: investorům pro začátek stačí 10.000 liber

Rekordy přitahují investory

"TWIF: Please note that past performance
is no guarantee of future performance"
V rekordní aukci pořádané v listopadu 2013 aukčním domem Christie’s v Hongkongu,se za 100.000 EUR nabízelo 12 kartonů vína francouzského vinařství Domaine de la Romanée-Conti ročníku 1978. Víno nakonec získal jeden asijský kupec za více než 400.000 EUR.
Lze tedy na víně vydělat? Nebo prodělat? Nemá smysl ho jen pít?
V Londýně byl v roce 2003 kvůli investování do vína založený specializovaný investiční fond The Wine Investment Fund, který má svém portfoliu vína z téměř čtyřiceti slavných francouzských vinařství - i když právě Romanée-Conti ne :-). Ve fondu je v současné době vloženo 30 milionů GBP.
Podle Andrewa della Casa, ředitele a spolu s Rodney Birrellem zakladatele fondu, existuje pouze relativně málo lidí, kteří vidí víno jako skutečně čistou investici.

Speciální fond

Nejnižší vklad do jejich fondu je pro privátní investory 10.000 GBP a pro institucionální jeden milion GBP a je třeba vědět, že s touto investicí je spojené i měnové riziko.
Pět procent z vkladu si Wine Investment Fund ponechává jako poplatek za úpis. K tomu náleží roční poplatek za správu ve výši 1,5% a 20% poplatek za nárůst hodnoty fondu.
Firma je registrována na Bermudách, což sice znamená, že investoři platí daně ze zisku jen ve své domovské zemi, ale současně také, že na fond nedohlíží britský Financial Conduct Authority ani žádný jiný úřad.

Nárůst hodnoty

Ke sledování vývoje hodnoty vín slouží London International Vintners Exchange 100 Index. Ten je na globálním trhu s vínem považován za měřítko, neboť se zaměřuje pouze na slavná vína z Bordeaux, vzhledem k omezené produkci obecně považovaná za nejbezpečnější investici.
Mezi lety 2006 až 2011 se índex Liv-Ex zdvojnásobil, hlavním důvodem byla velká poptávka z Asie. V Číně se považovalo extravagantní a vzácné víno za symbol společenského postavení a čínští sommeliéři potvrzovalií, že se těmto vínům málokteré vyrovná.

Pokles hodnoty. Vrátí se nejlepší časy?

Jenže následoval velký útlum. Od konce roku 2011 do roku 2014 klesl Liv-Ex o více než pětinu. Ale vloni opět rostl, když od začátku roku posílil o 22%. Nicméně úroveň roku 2011 ještě dosažena nebyla. Ti, kteří investují v horizontu nejméně pěti let, mohou vzhledem k omezené nabídce kvalitních vín jedině profitovat, je přesvědčen della Casa.
Pokud by se ale asijští tahouni trhu vyčerpali, tento předpoklad by nevyšel.
Della Casa potvrdil, že do vína investují pouze dvě až pět procent investorů. A i tak by investice do vína podle něj měly činit vždy jen část investic, obvykle maximálně 10 až 15% všech dostupných prostředků.

Investice v CZK

Pokud vás investiční vína zajímají, ale volné peníze chcete investovat ne v librách, ale v korunách, je tu český fond Wine Investment Partners. Podmínkou investice je vložit částku odpovídající alespoň 125.000 EUR. Poplatky za správu fondu jsou nižší, než u obdobných zahraničních fondů, a odvíjí se od nárůstu hodnoty portfolia.
Portofolio se oceňuje čtyřikrát ročně pořizovací cenou a následně k termínu ocenění tržní cenou. Jako tržní ceny investičních vín jsou používány také kurzy zveřejňované burzami vín.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…