Přeskočit na hlavní obsah

Londýnský fond investuje do vína: investorům pro začátek stačí 10.000 liber

Rekordy přitahují investory

"TWIF: Please note that past performance
is no guarantee of future performance"
V rekordní aukci pořádané v listopadu 2013 aukčním domem Christie’s v Hongkongu,se za 100.000 EUR nabízelo 12 kartonů vína francouzského vinařství Domaine de la Romanée-Conti ročníku 1978. Víno nakonec získal jeden asijský kupec za více než 400.000 EUR.
Lze tedy na víně vydělat? Nebo prodělat? Nemá smysl ho jen pít?
V Londýně byl v roce 2003 kvůli investování do vína založený specializovaný investiční fond The Wine Investment Fund, který má svém portfoliu vína z téměř čtyřiceti slavných francouzských vinařství - i když právě Romanée-Conti ne :-). Ve fondu je v současné době vloženo 30 milionů GBP.
Podle Andrewa della Casa, ředitele a spolu s Rodney Birrellem zakladatele fondu, existuje pouze relativně málo lidí, kteří vidí víno jako skutečně čistou investici.

Speciální fond

Nejnižší vklad do jejich fondu je pro privátní investory 10.000 GBP a pro institucionální jeden milion GBP a je třeba vědět, že s touto investicí je spojené i měnové riziko.
Pět procent z vkladu si Wine Investment Fund ponechává jako poplatek za úpis. K tomu náleží roční poplatek za správu ve výši 1,5% a 20% poplatek za nárůst hodnoty fondu.
Firma je registrována na Bermudách, což sice znamená, že investoři platí daně ze zisku jen ve své domovské zemi, ale současně také, že na fond nedohlíží britský Financial Conduct Authority ani žádný jiný úřad.

Nárůst hodnoty

Ke sledování vývoje hodnoty vín slouží London International Vintners Exchange 100 Index. Ten je na globálním trhu s vínem považován za měřítko, neboť se zaměřuje pouze na slavná vína z Bordeaux, vzhledem k omezené produkci obecně považovaná za nejbezpečnější investici.
Mezi lety 2006 až 2011 se índex Liv-Ex zdvojnásobil, hlavním důvodem byla velká poptávka z Asie. V Číně se považovalo extravagantní a vzácné víno za symbol společenského postavení a čínští sommeliéři potvrzovalií, že se těmto vínům málokteré vyrovná.

Pokles hodnoty. Vrátí se nejlepší časy?

Jenže následoval velký útlum. Od konce roku 2011 do roku 2014 klesl Liv-Ex o více než pětinu. Ale vloni opět rostl, když od začátku roku posílil o 22%. Nicméně úroveň roku 2011 ještě dosažena nebyla. Ti, kteří investují v horizontu nejméně pěti let, mohou vzhledem k omezené nabídce kvalitních vín jedině profitovat, je přesvědčen della Casa.
Pokud by se ale asijští tahouni trhu vyčerpali, tento předpoklad by nevyšel.
Della Casa potvrdil, že do vína investují pouze dvě až pět procent investorů. A i tak by investice do vína podle něj měly činit vždy jen část investic, obvykle maximálně 10 až 15% všech dostupných prostředků.

Investice v CZK

Pokud vás investiční vína zajímají, ale volné peníze chcete investovat ne v librách, ale v korunách, je tu český fond Wine Investment Partners. Podmínkou investice je vložit částku odpovídající alespoň 125.000 EUR. Poplatky za správu fondu jsou nižší, než u obdobných zahraničních fondů, a odvíjí se od nárůstu hodnoty portfolia.
Portofolio se oceňuje čtyřikrát ročně pořizovací cenou a následně k termínu ocenění tržní cenou. Jako tržní ceny investičních vín jsou používány také kurzy zveřejňované burzami vín.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania