18. února 2017

V Indii zakázali úředníkům konzumaci alkoholu v zahraničí

Ani kapku ani za hranicí

Tak jako každý v indickém státě Bihár, nesmí ani státní úředníci pít alkohol. Novinkou je, že ho od nynějška nesmí pít ani v zahraničí.
Podle nově schváleného vládního nařízení hrozí úředníkům i soudcům za jeho porušení tresty snížení platu, ztráty prémií, dočasného pozastavení práce nebo dokonce propuštění. Překročení tohoto zákazu musí být ale prokázané.
"Porušení zákazu není trestným činem, ale proti viníkům může být vedené kárné řízení. Jeho výsledky lze napadnout u soudu," řekl mluvčí vlády.

Země bez alkoholu 

Této novince předcházela audience jednoho občana u předsedy vlády, který se před premiérem podivil, že za celou dobu úplného zákazu konzumace alkoholu nebyl žádný úředník přichycen při jeho porušení, i když podle jeho názoru to dělají běžně.
V Bíháru, státu se sto miliony obyvatel, vyhlásila vláda úplný zákaz výroby, prodeje a konzumace alkoholických nápojů vloni v dubnu. Domácím producentům hrozí za jeho výrobu trest smrti
Kompletní zákaz alkoholu v Biháru je spásou pro malé obchodníky v Nepálu, neboť okamžitě došlo k růstu jeho prodejů v malých prodejnách podél indicko nepálské hranice.