Přeskočit na hlavní obsah

Ve Švýcarsku vzdorují octomilce kaolinem

Octomilka ohrožuje sklizeň

Malá moucha dělá vinařům ve švýcarských kantonech Thurgau a Schaffhausen opět velké starosti. Populace škodlivé Drosophila suzukii vylétá do vinic v posledních dvou týdnech, neboť se jí ve vhodných klimatických podmínkách daří. Rostoucí cukernatost hroznů láká samice, které po bodnutí kladou do bobulí vajíčka. Vylíhnutím larev hrozny shnijí a chutnají jako ocet. Ve sklizni jsou nepoužitelné. Ohrožené touto asijskou hrozbou jsou zejména červené hrozny.

Kaolin dočasně vyprodán

Pro ochranu své úrody nyní postřikují švýcarští vinaři vinice kaolinem. Tato hornina nezanechává po lisování ve víně žádná rezidua a nemá žádný negativní dopad na kvalitu vína, potvrdil Othmar Lampert, předseda vinařské asociace Branchenverband Thurgau Weine. Kaolin zanechává na hroznech viditelný matný bílý povlak, ale přestože je vzhled neobvyklý, pro víno je naprosto neškodný. Efekt je jednoduchý: "Vůně postříkaných hroznů octomilku odpouzuje," říká Lampert. Současně vytvářejí zbytky kaolinu na slupkách hroznů hrubý povlak, který komplikuje hmyzu klást svá vajíčka.
Přestože je tato metoda nadějí vinařů, chybí zkušenosti, jak ovlivňuje celý proces produkce vína. I tak ale prodej tohoto produktu stoupá a v posledním srpnovém týdnu byl poměrně levný kaolin vyprodán, potvrdil Lampert. 
Použití jemných ale drahých sítí proti hmyzu ve velkém měřítku bude kvůli vysokým nákladům stěží alternativou.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.