Přeskočit na hlavní obsah

Byznys s padělaným alkoholem v EU

Ztráty států z nelegálního alkoholu

Produkce padělaných vín a lihovin představuje pro ekonomiku Evropské unie ztrátu 1,3 miliardy EUR ročně. To je závěr nedávné zprávy Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO). 
Což znamená, že každý rok pocházejí 4,4% maloobchodního prodeje lihovin a 2,3% prodeje vín z nelegálních zdrojů. 
Vysokou částku představují nezaplacené daně z příjmu firem i osob, sociální příspěvky, daň z přidané hodnoty a spotřební daně.

Efektivní falšování

Průzkum EUIPO kromě toho tvrdí, že tato nelegální produkce znamená pro EU ztrátu 4.800 pracovních míst, protože producenti nelegálního alkoholu zaměstnávají méně lidí, než by tomu bylo bez problému padělání. Díky padělání také evropská ekonomika ztrácí dalších navazujících 18.500 pracovních míst včetně 8.600 v zemědělství a 1.300 v potravinářském průmyslu.
Zpráva neuvádí, v čem jsou producenti nelegálního alkoholu produktivnější a potřebují méně pracovníků, než producenti platící daně. Dá se předpokládat, že potřebují méně účetních, daňových poradců a právníků a mezi ztracenými navazujícími pracovními místy budou kromě míst v zemědělství ta na finančních úřadech a celních správách.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.