Přeskočit na hlavní obsah

Byznys s padělaným alkoholem v EU

Ztráty států z nelegálního alkoholu

Produkce padělaných vín a lihovin představuje pro ekonomiku Evropské unie ztrátu 1,3 miliardy EUR ročně. To je závěr nedávné zprávy Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO). 
Což znamená, že každý rok pocházejí 4,4% maloobchodního prodeje lihovin a 2,3% prodeje vín z nelegálních zdrojů. 
Vysokou částku představují nezaplacené daně z příjmu firem i osob, sociální příspěvky, daň z přidané hodnoty a spotřební daně.

Efektivní falšování

Průzkum EUIPO kromě toho tvrdí, že tato nelegální produkce znamená pro EU ztrátu 4.800 pracovních míst, protože producenti nelegálního alkoholu zaměstnávají méně lidí, než by tomu bylo bez problému padělání. Díky padělání také evropská ekonomika ztrácí dalších navazujících 18.500 pracovních míst včetně 8.600 v zemědělství a 1.300 v potravinářském průmyslu.
Zpráva neuvádí, v čem jsou producenti nelegálního alkoholu produktivnější a potřebují méně pracovníků, než producenti platící daně. Dá se předpokládat, že potřebují méně účetních, daňových poradců a právníků a mezi ztracenými navazujícími pracovními místy budou kromě míst v zemědělství ta na finančních úřadech a celních správách.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…