17. září 2016

Na čínské výstavě alkoholu probíhala vinařská politická jednání

Vliv Číny poroste

V Kuej-jang, tři a půl milionovém hlavním městě čínské provincie Kuej-čou, se v závěru minulého týdne konala 6. Mezinárodní výstava alkoholických nápojů. Ve dnech 9. až 11. září navštívilo výstavu více než deset tisíc hostů, kteří mohli ochutnávat produkty dvou tisíc vystavovatelů, z nichž sedm set bylo zahraničních.
Na pozvání čínských vládních orgánů se výstavy účastnil i Jean-Marie Aurand, generální ředitel Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). V rámci konference prezentoval také přednášku o situaci a trendech vinařského průmyslu v roce 2015, se kterou už uspěl i na letošním Černomořském vinařském fóru v ruském Soči a kde upozorňoval na rostoucí vliv čínské produkce i konzumace vína.

Cesta OIV k zapojení Číny


Aurand se také setkal s několika představiteli čínské státní správy včetně vicepremiéra provincie Kuej-čou a náměstka ministra obchodu Číny. Jak bylo možné očekávat i podle nedávných slov Moniky Christmann, prezidentky OIV, předmětem jednání byly vyhlídky na přistoupení Číny k OIV. Čína není členským státem OIV, ale není ani pozorovatelem. Pozorovateli jsou pouze městská prefektura a rybářský přístav Jen-tchaj a nejmenší čínská autonomní oblast Ning-sia s šesti miliony obyvatel a několika pouštěmi.
OIV v prosinci loňského roku zveřejnila překlad svého Sborníku mezinárodních analytických metod vína a moštu do čínštiny, který je pro členské země OIV doporučený a země EU a další tyto metody přejaly do své vinařské legislativy.