Přeskočit na hlavní obsah

Antonio Banderas vinaří ve španělské Villalba de Duero

Banderasova akvizice z roku 2009

Vinařství Anta Bodegas ve Villalba de Duero v provincii Burgos založil v roce 1999 Teodoro Ortega s počáteční investicí 30 milionů EUR. V roce 2009 koupil 50% jeho akcií Antonio Banderas. Federico Ortega, syn zakladatele a prezident společnosti, byl z tohoto partnerství nadšený, protože znal Banderasovu vášeň pro víno a od partnerství si sliboval také rozšíření se na mezinárodních trzích.
Vzhledem k obchodním úspěchům značek parfémů Diavolo, Mediterraneo, Spirit nebo Blue Seduction mezinárodního koncernu Puig, kterým Banderas propůjčil svou tvář, to bylo očekávání reálné.

Produkce a vinice

Vinařství v roce 2009 produkovalo 1,5 milionu lahví červeného a růžového vína ročně. 70 hektarů vinic má vinařství ve Villalba v nadmořské výšce 800 metrů a dalších 140 hektarů vinic v Nava, které jsou v nadmořské výšce 850 metrů. 
Po přistoupení Banderase vinařství výrazně posílilo svou distribuční síť v Evropě, zejména v Rakousku, Nizozemí, Česku a Slovensku. V Nizozemí se vína rozšířila prostřednictvím supermarketového řetězce Hema s jeho více než dvě stě čtyřiceti distribučními místy. 
Cenové rozpětí vín z Anta Bodegas je od sedmi EUR za Anta Rosado 2007 nebo červené a4 až po 24,5 EUR za a16 2006, červené cuvée Tempranillo (80%), Merlot (3%), Cabernet Sauvignon (17%). V Česku se vína Antonia Banderase prodávají mezi třemi až osmi sty korunami.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.