Přeskočit na hlavní obsah

Antonio Banderas vinaří ve španělské Villalba de Duero

Banderasova akvizice z roku 2009

Vinařství Anta Bodegas ve Villalba de Duero v provincii Burgos založil v roce 1999 Teodoro Ortega s počáteční investicí 30 milionů EUR. V roce 2009 koupil 50% jeho akcií Antonio Banderas. Federico Ortega, syn zakladatele a prezident společnosti, byl z tohoto partnerství nadšený, protože znal Banderasovu vášeň pro víno a od partnerství si sliboval také rozšíření se na mezinárodních trzích.
Vzhledem k obchodním úspěchům značek parfémů Diavolo, Mediterraneo, Spirit nebo Blue Seduction mezinárodního koncernu Puig, kterým Banderas propůjčil svou tvář, to bylo očekávání reálné.

Produkce a vinice

Vinařství v roce 2009 produkovalo 1,5 milionu lahví červeného a růžového vína ročně. 70 hektarů vinic má vinařství ve Villalba v nadmořské výšce 800 metrů a dalších 140 hektarů vinic v Nava, které jsou v nadmořské výšce 850 metrů. 
Po přistoupení Banderase vinařství výrazně posílilo svou distribuční síť v Evropě, zejména v Rakousku, Nizozemí, Česku a Slovensku. V Nizozemí se vína rozšířila prostřednictvím supermarketového řetězce Hema s jeho více než dvě stě čtyřiceti distribučními místy. 
Cenové rozpětí vín z Anta Bodegas je od sedmi EUR za Anta Rosado 2007 nebo červené a4 až po 24,5 EUR za a16 2006, červené cuvée Tempranillo (80%), Merlot (3%), Cabernet Sauvignon (17%). V Česku se vína Antonia Banderase prodávají mezi třemi až osmi sty korunami.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben