Přeskočit na hlavní obsah

Německé vinaře v Německu málokdo zná. Zato německá auta a tenisky každý

Vína Made in Germany

Ingo Steitz, prezident sdružení vinařů největší německé vinařské oblasti Weinbauverbandes Rheinhessen, si postěžoval: "Většina lidí si ihned vybaví dvě značky německých tenisek nebo aut, ale skoro nikdo nedá dohromady jména dvou německých vinařů."
Proto propaguje názor o společné identifikaci německých vín. Německá vína by měla mít stejnou černo-červeno-zlatou záklopku, která by je identifikovala jako "Made in Germany," podobně jako jsou označená rakouská vína.
Podle Steitze lidé v Německu pijí leta stále stejné množství vína, ale čím dál tím méně domácích: z Německa pochází 45 lahví ze 100 prodaných.

Ztráta pozic v supermarketech

Jednou z příčin je ústup ze supermarketů.
"Špatný domácí ročník 2013 a jeho nízká úroda znamenaly nižší produkci a horší zásobování maloobchodů a supermarketů," říká Peter Rotthaus ze sdružení Bundesverband der deutschen Weinkellereien und des Weinfachhandels. Německá vína tak nahradila vína z Chile, Jižní Afriky nebo Austrálie. Ale i přes dobrou úrodu v letech 2014 a 2015 se už nepodařilo ztracené pozice na regálech obchodů získat zpět.
"Mohli bychom rozpoutat zoufalou cenovou válku, tu ale nemůžeme vyhrát," říká Steitz. Podle něj je třeba udělat vše, aby se plné sklepy vinařství, vinařských družstev a sdružení začaly postupně uvolňovat.
Podle některých studií však domácí spotřeba německých vín roste - a export německých vín klesá - a domácí producenti nejsou schopni tuto poptávku uspokojit.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.