Přeskočit na hlavní obsah

Německé vinaře v Německu málokdo zná. Zato německá auta a tenisky každý

Vína Made in Germany

Ingo Steitz, prezident sdružení vinařů největší německé vinařské oblasti Weinbauverbandes Rheinhessen, si postěžoval: "Většina lidí si ihned vybaví dvě značky německých tenisek nebo aut, ale skoro nikdo nedá dohromady jména dvou německých vinařů."
Proto propaguje názor o společné identifikaci německých vín. Německá vína by měla mít stejnou černo-červeno-zlatou záklopku, která by je identifikovala jako "Made in Germany," podobně jako jsou označená rakouská vína.
Podle Steitze lidé v Německu pijí leta stále stejné množství vína, ale čím dál tím méně domácích: z Německa pochází 45 lahví ze 100 prodaných.

Ztráta pozic v supermarketech

Jednou z příčin je ústup ze supermarketů.
"Špatný domácí ročník 2013 a jeho nízká úroda znamenaly nižší produkci a horší zásobování maloobchodů a supermarketů," říká Peter Rotthaus ze sdružení Bundesverband der deutschen Weinkellereien und des Weinfachhandels. Německá vína tak nahradila vína z Chile, Jižní Afriky nebo Austrálie. Ale i přes dobrou úrodu v letech 2014 a 2015 se už nepodařilo ztracené pozice na regálech obchodů získat zpět.
"Mohli bychom rozpoutat zoufalou cenovou válku, tu ale nemůžeme vyhrát," říká Steitz. Podle něj je třeba udělat vše, aby se plné sklepy vinařství, vinařských družstev a sdružení začaly postupně uvolňovat.
Podle některých studií však domácí spotřeba německých vín roste - a export německých vín klesá - a domácí producenti nejsou schopni tuto poptávku uspokojit.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…