Přeskočit na hlavní obsah

La Cité du Vin v Bordeaux je právě otevřené, pásku stříhal Hollande

Moderní architektura v srdci vinařské Francie

Francouzský prezident François Hollande v úterý 31. května - o dva dny dříve než se plánovalo - oficiálně otevřel La Cité du Vin ve vinařském centru Bordeaux. Spolu s ním tuto výjimečnou stavbu otevíral jeho politický protivník Alain Juppé, starosta Bordeaux. Stavbě, která stála 81 milionů EUR a kterou projektovalo pařížské studio X-TU architects, mnozí přejí, aby se stala pro víno tímtéž, čím je Guggenheimovo muzeum pro umění. 
Otevření provázely demonstrace, které jako téma měly pesticidy, protože tato vinařská oblast je v jejich používání jednou z největších a následky jejich užívání řeší i soudy.

Víno k Francii patří

Hollande ve své řeči boj s pesticidy zmínil, ale dál se soustředil především na význam odvětví vína pro francouzskou ekonomiku.
"Víno je součástí našeho kulturního a gastronomického dědictví ale i naší krajiny," řekl Hollande. "Je symbolem, jak Francii vnímá ostatní svět - jako zemi svobody a kultury a znak záviděníhodného životního stylu, na který jsme tak hrdí."
Na stavbu La Cité du Vin přispěla francouzská vláda 2% rozpočtu, město Bordeaux uhradilo 38% nákladů a zbytek pochází od soukromých dárců včetně majitelů mnoha vinařství a chateuax.
Oblast Bordeaux v současné době navštěvuje kolem šesti milionů návštěvníků ročně a předpokládá se, že vinařský zábavní park La Cité du Vin přiláká dalších 450.000 návštěvníků ročně, z čehož by 40% mělo být ze zámoří.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…