Přeskočit na hlavní obsah

La Cité du Vin v Bordeaux je právě otevřené, pásku stříhal Hollande

Moderní architektura v srdci vinařské Francie

Francouzský prezident François Hollande v úterý 31. května - o dva dny dříve než se plánovalo - oficiálně otevřel La Cité du Vin ve vinařském centru Bordeaux. Spolu s ním tuto výjimečnou stavbu otevíral jeho politický protivník Alain Juppé, starosta Bordeaux. Stavbě, která stála 81 milionů EUR a kterou projektovalo pařížské studio X-TU architects, mnozí přejí, aby se stala pro víno tímtéž, čím je Guggenheimovo muzeum pro umění. 
Otevření provázely demonstrace, které jako téma měly pesticidy, protože tato vinařská oblast je v jejich používání jednou z největších a následky jejich užívání řeší i soudy.

Víno k Francii patří

Hollande ve své řeči boj s pesticidy zmínil, ale dál se soustředil především na význam odvětví vína pro francouzskou ekonomiku.
"Víno je součástí našeho kulturního a gastronomického dědictví ale i naší krajiny," řekl Hollande. "Je symbolem, jak Francii vnímá ostatní svět - jako zemi svobody a kultury a znak záviděníhodného životního stylu, na který jsme tak hrdí."
Na stavbu La Cité du Vin přispěla francouzská vláda 2% rozpočtu, město Bordeaux uhradilo 38% nákladů a zbytek pochází od soukromých dárců včetně majitelů mnoha vinařství a chateuax.
Oblast Bordeaux v současné době navštěvuje kolem šesti milionů návštěvníků ročně a předpokládá se, že vinařský zábavní park La Cité du Vin přiláká dalších 450.000 návštěvníků ročně, z čehož by 40% mělo být ze zámoří.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.