Přeskočit na hlavní obsah

La Cité du Vin v Bordeaux je právě otevřené, pásku stříhal Hollande

Moderní architektura v srdci vinařské Francie

Francouzský prezident François Hollande v úterý 31. května - o dva dny dříve než se plánovalo - oficiálně otevřel La Cité du Vin ve vinařském centru Bordeaux. Spolu s ním tuto výjimečnou stavbu otevíral jeho politický protivník Alain Juppé, starosta Bordeaux. Stavbě, která stála 81 milionů EUR a kterou projektovalo pařížské studio X-TU architects, mnozí přejí, aby se stala pro víno tímtéž, čím je Guggenheimovo muzeum pro umění. 
Otevření provázely demonstrace, které jako téma měly pesticidy, protože tato vinařská oblast je v jejich používání jednou z největších a následky jejich užívání řeší i soudy.

Víno k Francii patří

Hollande ve své řeči boj s pesticidy zmínil, ale dál se soustředil především na význam odvětví vína pro francouzskou ekonomiku.
"Víno je součástí našeho kulturního a gastronomického dědictví ale i naší krajiny," řekl Hollande. "Je symbolem, jak Francii vnímá ostatní svět - jako zemi svobody a kultury a znak záviděníhodného životního stylu, na který jsme tak hrdí."
Na stavbu La Cité du Vin přispěla francouzská vláda 2% rozpočtu, město Bordeaux uhradilo 38% nákladů a zbytek pochází od soukromých dárců včetně majitelů mnoha vinařství a chateuax.
Oblast Bordeaux v současné době navštěvuje kolem šesti milionů návštěvníků ročně a předpokládá se, že vinařský zábavní park La Cité du Vin přiláká dalších 450.000 návštěvníků ročně, z čehož by 40% mělo být ze zámoří.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben