Přeskočit na hlavní obsah

Řečtí vinaři protestovali proti zdražení vína

Protesty proti nové dani z vína

Na začátku tohoto týdne zůstaly stovky řeckých vinařství zavřené a u vchodů visely černé prapory. Tento symbolický protest se pořádal za zrušení nové spotřební daně z vína. Poprvé v novodobé historii Řecka byla vinařství zavřená v době míru. 
"Poprvé za posledních několik desetiletí jsou vinaři, jedni z hlavních řeckých producentů s jedinečnou historií a přínosem pro hospodářství, nuceni dramaticky protestovat kvůli iracionálnímu a nespravedlivému rozhodnutí státu," uvádí ve svém prohlášení svaz řeckých vinařů.
Delegace zástupců vinařů navštívila parlament, kde předala své prohlášení k protestům všem politickým stranám.

Důsledky nevelké daně

"Průmysl i přes nepříznivou situaci bojuje o konkurenceschopnost a zlepšení pověsti řeckého vína na zahraničních trzích. Zavedení spotřební daně změní situaci, která ohrozí přežití mnoha vinařství," stojí v jejich prohlášení.
V prosinci vláda představila novou spotřební daň na víno - 0,15 EUR za láhev 0,75 litru a 0,20 EUR za litr. 
Průmysl zaměstnává 200 tisíc rodin v 800 vinařstvích, z nichž 750 jsou malé rodinné podniky.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.