Přeskočit na hlavní obsah

Řečtí vinaři protestovali proti zdražení vína

Protesty proti nové dani z vína

Na začátku tohoto týdne zůstaly stovky řeckých vinařství zavřené a u vchodů visely černé prapory. Tento symbolický protest se pořádal za zrušení nové spotřební daně z vína. Poprvé v novodobé historii Řecka byla vinařství zavřená v době míru. 
"Poprvé za posledních několik desetiletí jsou vinaři, jedni z hlavních řeckých producentů s jedinečnou historií a přínosem pro hospodářství, nuceni dramaticky protestovat kvůli iracionálnímu a nespravedlivému rozhodnutí státu," uvádí ve svém prohlášení svaz řeckých vinařů.
Delegace zástupců vinařů navštívila parlament, kde předala své prohlášení k protestům všem politickým stranám.

Důsledky nevelké daně

"Průmysl i přes nepříznivou situaci bojuje o konkurenceschopnost a zlepšení pověsti řeckého vína na zahraničních trzích. Zavedení spotřební daně změní situaci, která ohrozí přežití mnoha vinařství," stojí v jejich prohlášení.
V prosinci vláda představila novou spotřební daň na víno - 0,15 EUR za láhev 0,75 litru a 0,20 EUR za litr. 
Průmysl zaměstnává 200 tisíc rodin v 800 vinařstvích, z nichž 750 jsou malé rodinné podniky.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…