Přeskočit na hlavní obsah

Dočkají se kalifornští vinaři po čtyřech letech vody?

Kalifornští vinaři nemohou spoléhat na El Niño

Tolik očekávaná El Niño zima přinesla na vyprahlou Kalifornii srážky a na Sierra Nevada sněhovou pokrývku. Ale podle odborníků z National Weather Service v Sacramentu nebude jeden normální rok na nápravu škod ze čtyřletého období sucha stačit.
Lauren Rogers, z U.S. Geological Survey California Water Science Center v San Diegu potvrdil, že skladování vody je klíč. 
"Je to velmi důležité pro plánování. Ale jestli všechen sníh odtaje najednou, nedokážeme vodu zachytit. Doufáme, že bude chladné jaro, aby sníh tál postupně.
Snažíme se pracovat na plánech infrastruktury a budoucí udržitelnosti. Hledáme inovativní způsoby, jak vodu uchovávat."

Pokles hladiny podzemních vod

Rogers dodal: "I oddělení vodních zdrojů z Bureau of Reclamation zatím potvrzuje, že vody v přehradách je stále výrazně méně než normálně."
Claudia Faunt z Science Center Water varuje: "Obecně platí, že zemědělci budou používat nejlépe dostupnou, nejlevnější vodu. V západní části Central Valley dlouhodobě čerpají podzemní vodu, což způsobuje pokles její podzemní hladiny. Proto se státní a federální kanály snaží dodávat více povrchové vody."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…